POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Wypadki drogowe w Polsce | Kwiecień 2020

Najbezpieczniejszy miesiąc tego roku na drogach

04-05-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Pod koniec kwietnia wzrosła liczba wypadków, a tym samym ofiar śmiertelnych na polskich drogach. W statystykach zaledwie jeden doba dzieli dwie skrajne dane.

Wypadki drogowego w Polsce - Kwiecień 2020 - Najbezpieczniejszy miesiąc tego roku na drogach

Od połowy marca, gdy zaczęto wprowadzać liczne ograniczenia w związku z walką z epidemią SARS-CoV-2, stopniowo malał ruch na drogach. Proporcjonalnie do niego spadła liczba wypadków i ich skutków.

Taki stan rzeczy, co było oczywiste do przewidzenia, utrzymał się w kwietniu. Według wstępnych danych policji w 1126 wypadkach poszkodowanych zostało 1262 osób, a 132 poniosły śmierć.

Zestawiając te dane z pierwszym kwartałem, kwiecień pod każdym względem był najbezpieczniejszym miesiącem tego roku. Patrząc jednak na dzienne statystyki jednoznacznie widać, że na koniec nastąpił wzrost wypadków i przede wszystkim zabitych.

Do największej liczby, 64 zdarzeń doszło w czwartek, 30 kwietnia. Zostało w nich poszkodowanych 74 osób, a 7 poniosło śmierć. Najwięcej rannych, 82 osoby, było dzień wcześniej (59 wypadków, 6 zabitych).

Najtragiczniejszym dniem był poniedziałek, 20 kwietnia. W 40 wypadkach zginęło aż 13 osób (41 rannych). Dwa dni później, w środę, odnotowano 37 takich zdarzeń i żadnej ofiary śmiertelnej (43 poszkodowanych).

Za najbezpieczniejszy dzień należy uznać pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy. Podczas niej doszło do "rekordowo" małej liczby, 14 wypadków. W ich efekcie 15 osób odniosło obrażenia i dwie zmarły. Okres świąteczny był o wiele spokojniejszych od tego z 2019 roku.

Warto zauważyć, że od 1 do 19 kwietnia (19 dni) w 572 wypadkach zginęło 70 osób. Zaś od 20 do 30 kwietnia (11 dni) w 554 zdarzeniach kolejne 62 osoby. Takie proporcje wiążą się z łagodzeniem ograniczeń w ruchu spowodowanych koronawirusem.

W minionym miesiącu policjanci ujawnili 4537 nietrzeźwych kierujących. To więcej niż w marcu, ale mniej niż w lutym i styczniu. Trzeba jednak pamiętać, że w związku z epidemią SARS-CoV-2 znacznie ograniczono liczbę kontroli i zaprzestano używania popularnego AlcoBlow.

O alarmujące w tej kwestii dane uzupełniliśmy podsumowanie okresu Świąt Wielkanocnych. W kolejnych dniach wzrost ujawnionych nietrzeźwych kierujących miał miejsce w weekendy.

Od początku roku minęło 121 dni. Statystyczna średnia dzienna to 51 wypadków drogowych, 58 osób poszkodowanych i pięciu zabitych.