POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Wypadki drogowe w Polsce | Marzec 2020

Koronawirus a wypadki na drogach

01-04-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Marzec odznaczył się dużą poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach. Za przyczyną tego stoi jednak czasowe ograniczenie ruchu spowodowane pandemią SARS-CoV-2.

Wypadki drogowego w Polsce - Marzec 2020 - Koronawirus a wypadki na drogach

Od połowy marca spadło natężenie ruchu na drogach. W ośrodkach miejskich wpływ na to miały przejścia pracowników na pracę zdalną w domu i zamknięte placówki oświatowe. Natomiast poza obszarem zabudowanym wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się osób, jak też przekraczania granicy państwa.

Jak podaje GDDKiA, w przeprowadzonym w przedostatni tydzień marca pomiarze, cały ruch na drogach krajowych spadł średnio o 40 procent. W o wiele mniejszym stopniu dotyczy to pojazdów ciężarowych (-3 proc.). Jak to wpłynęło na liczbę wypadków?

Według wstępnych danych policji, w marcu doszło 1358 takich zdarzeń, w których poszkodowanych zostało 1527 osób, a 150 poniosło śmierć. Dla porównania, w krótszym o dwa dni lutym było 1812 wypadków, 2074 rannych i 160 zabitych.

Z kolei w styczniu 2020 roku doszło do 1934 wypadków drogowych, w wyniku których obrażenia odniosło 2185 osób, a 164 zginęło. To wszystko wstępne dane, ale dobrze obrazują obecną sytuację na polskich drogach. Statystycznie też, dwa pierwsze miesiące są najbezpieczniejszym okresem w skali całego roku.

W podsumowaniu stycznia informowaliśmy o trzech dniach, w których statystyki wypadków w rubryce "Zabici" podały zero osób. Pomimo mniejszej liczby ofiar w marcu takich dni już nie było. Niemniej trzeciego (wtorek), piętnastego (niedziela), osiemnastego (środa) i dwudziestego siódmego (piątek) w wypadkach drogowych zginęło po jednej osobie. Natomiast 30 marca (poniedziałek) były dwie ofiary śmiertelne.

Do najmniejszej liczby wypadków (19 zdarzeń) doszło 21 marca (sobota). Zostało w nich poszkodowanych 19 osób, ale paradoksalnie było siedmiu zabitych.

Do największej liczby wypadków doszło 11 marca (środa). W 78 wypadkach rannych zostało 86 osób, a pięć poniosło śmierć. Najwięcej poszkodowanych osób odnotowano 3 marca (wtorek). Statystyki z tego dnia podają 69 wypadków. I znów paradoksalnie, był to jeden z tych "najbezpieczniejszych" dni na polskich drogach.

Najtragiczniejszym dniem okazał się 7 marca (sobota). W 65 wypadkach zginęło aż 13 osób, a 81 odniosło obrażenia. To był ogólnie bardzo niebezpiecznych weekend, bo w niedzielę w 61 zdarzeniach śmierć poniosło 10 osób, a 72 zostało rannych.

W marcu funkcjonariusze policji ujawnili 4138 nietrzeźwych kierujących. W styczniu zostało zatrzymanych 4791, a w lutym 5043 takich osób. Na początku miesiąca policja wprowadziła zmiany w sposobie kontroli kierowców. Z uwagi na pandemię wywołaną koronawirusem nie używa się urządzeń, w których nie ma możliwości każdorazowej wymiany ustnika.

Statystyczna średnia dzienna (od początku roku) to 56 wypadków, 64 rannych i 5 zabitych.