POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Numer Alarmowy 112

Jeden-jeden-dwa

11-02-2016 | opr. Maciej Kalisz | foto: archiwum

11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W ten sposób podkreślana jest jego waga w niesieniu pomocy.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Numer 112 wybieramy niezależnie od kraju należącego do Unii Europejskiej. Uzyskamy pod nim połączenie z centrum alarmowym, którego operator powiadomi odpowiednie służby ratunkowe. Z reguły będzie to pogotowie, policja i straż pożarna. Co ważne skorzystamy z niego zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.

Na terenie Polski działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego (po jednym w każdym województwie, w tym osobne dla Warszawy oraz jedno w Radomiu (mające przypisane Mazowsze). Pracuje w nich ponad tysiąc operatorów, którzy w ubiegłym roku odebrali 21 mln połączeń! Jak podaje MSWiA blisko 45 proc. z nich to zgłoszenia fałszywe lub bezzasadne, a w 37 proc. przypadkach dzwoniący rozłączył się przed przyjęciem zgłoszenia. Średni czas połączenia wynosił 73 sekundy.

Obowiązujące obecnie przepisy nakazują osobie, która jest świadkiem wypadku, udzielenie pomocy. Za jedną z jej form uważa się kontakt właśnie z numerem 112.

Rozmawiając z operatorem pamiętaj:

  • po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na zgłoszenie operatora,

  • bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić,

  • podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator,

  • podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w przypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności,

  • nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numeru alarmowego 112.