SALON SAMOCHODOWY

Premiery | Fiat 500X

Crossovery wciąż w modzie

15-12-2014 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Kolejny Fiat z rodziny pięćsetki zadebiutował na październikowym salonie samochodowym w Paryżu. Jednak w naszym zestawieniu 10 najważniejszych nowości zabrakło dla niego miejsca.

Premiery - Fiat 500X - polska prezentacja auta na targach mody HUSH w Warszawie

Czym jest model oznaczony literą X? To nic innego jak następna wersja oparta na modelu 500L. Z kilkoma zmianami, które przemieniły go w crossovera - w gamie pięćsetki jest też uterenowiony Trekking. Ale to temu najnowszemu bliżej jest do jazdy poza nawierzchnią utwardzoną, bo jego bratem bliźniakiem jest... Jeep Renegade.

Okazją do nadrobienia prezentacji tego crossovera były targi mody HUSH Warszaw. Podczas dwóch dni na Stadionie Narodowym swoje kolekcje prezentowało ponad 120 młodych projektantów i nieznanych szerzej marek. Wszystkich gości witał właśnie Fiat 500X, dla którego było to miejsce polskiej prapremiery.

Już z daleka przyciągał uwagę poprzez czerwony kolor nadwozia. To trójwarstwowy lakier Rosso Amore Tristrato zarezerwowany wyłącznie dla topowej wersji wyposażenia Cross Plus. W komplecie montowany jest silnik wysokoprężny 2.0 MultiJet II o mocy 140 KM i dwusprzęgłowa skrzynia automatyczna o 9 przełożeniach.

Premiery - Fiat 500X - podwozie wersji z napędem na obie osie

Charakter Fiata 500X podkreślają czarne plastiki, które zabezpieczają na całej długości dolne krawędzie karoserii. W parze ze stylistyką idą właściwości jezdne - auto oferowane będzie z napędem na przód lub obie osie. Do tego zwiększono prześwit, który wynosi odpowiednio 162 lub 179 mm. I to co w terenie może się przydać - kąt natarcia wynosi 21.3°, zejścia 30.3°, a rampowy 22.3°.

Do kompletu dołożono Drive Mood Selector, który zmienia charakterystykę pracy silnika i skrzyni biegów oraz układów kierowniczego i hamulcowego. Do dyspozycji mamy tryb auto, sport oraz all weather.

Poza wspomnianym silnikiem wysokoprężnym gamę jednostek stworzy benzynowa 1.4 Turbo MultiAir 140 KM i także MultiJet o pojemności 1.6 120 KM. Z nimi montowana będzie 6-biegowa skrzynia manualna. Oferta ta będzie sukcesywnie rozszerzana.

Premiery - Fiat 500X - kokpit crossovera

Fiat 500X oferowany będzie w pięciu poziomach wyposażenia - z podziałem na bardziej miejskie Pop, Popstar, Lounge oraz "terenowe" Cross i Cross Plus. Na pokładzie znajdzie się między innymi asystent pasa ruchu i martwego pola lusterka oraz system ostrzegający o ruchu poprzecznym w trakcie wykonywania przez nas manewru cofania.

Prezentowane na targach auto wyposażono w bezkluczykowy dostęp i uruchamianie silnika oraz 6,5-calowy ekran dotykowy, na którym można odczytać SMS-y przychodzące na sparowany poprzez bluetooth telefon. Bagażnik nowego crossovera pomieści 350 litrów.

Premiery - Fiat 500X - standard dopasowania fotelików dziecięcych i-Size

W ostatnich testach zderzeniowych Euro NCAP Jeep Renegade zdobył maksymalną ocenę 5 gwiazdek. Jednak tym, co zwróciło naszą uwagę w kategorii ochrony najmłodszych pasażerów jest dostosowanie konstrukcji kanapy do nowego standardu mocowania fotelików dziecięcych. Rozwiązanie i-Size znaleźliśmy w prezentowanym modelu.

Fiat 500X zadebiutuje w salonach sprzedaży w I kwartale przyszłego roku.