TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Citroen C4 Cactus facelifting

Dziecko w Citroenie C4 Cactus - wyposażenie samochodu

18-12-2018 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W Citroene C4 Cactus w nietypowy sposób umieszczono przednią poduszkę powietrzną pasażera. W każdej wersji wyposażenia szyby w drugiej parze drzwi są uchylne, stąd nie ma przycisku do blokady ich otwierania.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem w każdej wersji wyposażenia Citroena C4 Cactus. Umieszczono go w zamykanym schowku kokpitu. Do zmiany statusu poduszki - zgodnie z załączonym schematem - potrzebny jest kluczyk od stacyjki silnika. W przypadku testowego egzemplarza schowano go w module bezdotykowego dostępu do samochodu ADML (opcja tylko w topwej wersji Shine za dopłatą 1710 złotych).

Z uwagi na nietypowe umieszczenie schowka w górnej części kokpitu przednią poduszkę powietrzną pasażera przeniesiono... nad jego głowę (Airbag in Roof). Dodatkowym zabezpieczeniem są oczywiście kurtyny.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - informacja o aktywnej poduszce powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono nad obudową lusterka wstecznego. Przy aktywnej, na 60 sekund od chwili uruchomienia silnika, podświetla się dioda z napisem Passenger Airbag ON.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - informacja o nieaktywnej poduszce powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji, przez cały czas pracy silnika, podświetla się dioda Passenger Airbag OFF.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna pasażera

Ostrzeżenia przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej mają formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - ostrzeżenie, osłona przeciwsłoneczna pasażera, fotelik tyłem do kierunku jazdy, poduszka powietrzna

Ostrzeżenia umieszczono po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - dodatkowe ostrzeżenie, słupek B

Dodatkowy piktogram z ostrzeżeniem znalazł się na środkowym słupku. Widoczny jest po otwarciu drzwi pasażera.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - górny punkt kotwiczenia, top-tether

W plecach oparć skrajnych miejsc na kanapie umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia fotelika dziecięcego, tzw. top-tether.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - pary mocowań Isofix, i-Size

Na skrajnych miejscach kanapy znalazły się pary Isofix (i-Size) do mocowania fotelików dziecięcych. Każdy zaczep schowano w kieszeni powstałej z naciętej tapicerki.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - blokada otwarcia drzwi

Blokada otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Do jej załączenia wystarczy - za pomocą kluczyka schowanego w module ADML lub płaskiego przedmiotu pasującego do wąskiej szczeliny - obrócić zapadkę w pokazanym na schemacie kierunku.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - tapicerka foteli

W cenie każdej wersji wyposażenia C4 Cactus otrzymamy materiałową tapicerkę. W naszej wersji Citroena znalazła się opcjonalna kompozycja Wild Grey (1600 złotych). Część pleców obu foteli wykonano z tworzywa imitującego skórę - dzięki temu w łatwy sposób można usunąć zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci siedzących w fotelikach.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - przyciemniane szyby, panoramiczny dach

Przyciemniane szyby z tyłu to standard w wersji wyposażenia Shine (w Feel wymagają dopłaty 800 złotych, w bazowej Live są niedostępne).

Panoramiczny dach (pozbawiony dodatkowej rolety) oferowany jest za dopłatą 2400 złotych jedynie do wersji Feel i Shine.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - audio, porty usb, gniazdo 12V, bluetooth

Jedyne miejsca, w których możemy podłączyć urządzenia elektroniczne umilające podróż dzieciom znajdują się w dolnej części kokpitu. Gniazdo zapalniczki 12V to standard, port USB dostępny jest tylko w pakiecie z systemem audio i nawigacją, który w wersji Shine montowany jest fabrycznie (dopłata 3900 złotych do Feel). Rozszerzenie pakietu o cyfrowe radio DAB podnosi cenę o 750 złotych.

Przyciski w kierownicy do sterowania systemem audio i bluetooth to również standard.

Testy - Citroen C4 Cactus facelifting - bagażnik, siatka, linki, zabezpieczenie

Cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone w bagażniku przedmioty umieszczono w podłodze bagażnika Citroena C4 Cactus.