TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Dacia Duster II 2WD

Dziecko w Dacii Duster II - wyposażenie samochodu

22-10-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W porównaniu z poprzedniczką, nowością na liście wyposażenia drugiej generacji Dacii Duster jest top-tether. System pokładowej rozrywki został wzbogacony o możliwość podłączenia zawartości smartfona.

Testy - Dacia Duster II 2WD - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Przełącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardowym elementem wyposażenia drugiej generacji Dacii Duster. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki powietrznej wystarczy delikatnie pociągnąć do siebie pokrętło i obrócić je - zgodnie z załączonym schematem - w żądanym kierunku. To typowe rozwiązanie stosowane przez Renault.

Testy - Dacia Duster II 2WD - ON - aktywna poduszka powietrzna pasażera

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono centralnie na podsufitce nad głowami osób siedzących z przodu. O aktywnej informuje pomarańczowa dioda ON przy napisie Passanger Airbag. Jest ona podświetlona przez 60 sekund od chwili uruchomienia silnika.

Testy - Dacia Duster II 2WD - OFF - dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera

O odłączonej poduszce powietrznej pasażera informuje pomarańczowa dioda OFF. Dla odróżnienia zostaje podświetlona przez cały czas pracy silnika.

Testy - Dacia Duster II 2WD - ostrzeżnie - aktywna poduszka powietrzna

Ostrzeżenie przed ustawieniem na przednim miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Dacia Duster II 2WD - ostrzeżnie - aktywna poduszka powietrzna

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Dacia Duster II 2WD - top-tether

Top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików Isofix, umieszczono w podłodze bagażnika. Pełni od jednocześnie rolę uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

Testy - Dacia Duster II 2WD - mocowania do fotelików dziecięcych typu Isofix

Na skrajnych miejscach kanapy znajdują się pary mocowań Isofix. Znajdują się one bezpośrednio pomiędzy siedziskiem i oparciem, nie mają żadnych osłon, ani dodatkowych prowadnic.

Testy - Dacia Duster II 2WD - blokada elektrycznie sterowanymi szybami

Bazowa wersja wyposażenia nowej Dacii Duster posiada elektrycznie regulowane szyby tylko w pierwszej parze drzwi. Od kolejnego poziomu - Comfort - ta po stronie kierowcy zyskuje automatyczne otwieranie i zamykanie, stąd dodano do niej funkcję zapobiegającą przycięciu palców.

Od wersji Comfort montowane są elektrycznie sterowane szyby także w drugiej parze drzwi. Poza szybą w drzwiach kierowcy pozostałe wymagają trzymania palca na przycisku podczas otwierania i zamykania.

Testy - Dacia Duster II 2WD - blokada otwarcia drzwi od środka

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Do jej aktywacji wystarczy przesunąć do góry dźwignię umieszczoną w ramie drzwi.

Testy - Dacia Duster II 2WD - przyciemniane szyby z tyłu

Standardem w każdej wersji wyposażenia nowego Dustera jest tapicerka materiałowa. Pokryto nią także plecy foteli. W łatwy sposób można z niej usunąć wszelkie zabrudzenia pozostawione przez buty dzieci siedzących w fotelikach.

Tapicerka ze skóry ekologicznej, poza bazowym poziomem Access, jest opcją, za którą trzeba dopłacić 1450 złotych.

Przyciemniane z tyły szyby niedostępne są w wersjach Access i Essential. W Comfort to opcja dostępna w Pakiecie Look za 2500 złotych. Standard w Prestige (testowany przez nas egzemplarz) i SL Techroad.

Klimatyzacja manualna montowana jest od poziomu Comfort (w Essential opcja 2500 zł). Osoby podróżujące na kanapie nie skorzystają z żadnych nawiewów powietrzna. W trzech najwyższych wersja można zamówić klimatyzację automatyczną (1300 zł).

Testy - Dacia Duster II 2WD - możliwości podłączenia urządzeń multimedialnych

W dolnej części kokpitu znajduje się tradycyjne gniazdo 12V. Od wersji Comfort otrzymamy drugie, które umieszczono za kanapą po prawej stronie. Do wygodne rozwiązanie jeśli chcemy podłączyć do niego zasilanie urządzenia, np. multimedialnego, którym można zająć uwagę dziecka podczas podróży.

Nasz testowany egzemplarz posiadał też jeden port USB (i złącze aux) umieszczony na panelu 7-calowego wyświetlacza na środku kokpitu. Smartfona można też sparować z systemem pokładowym Media Nav Evolution za pośrednictwem bluetooth, Android Auto lub Apple CarPlay.

Testy - Dacia Duster II 2WD - linki do mocowania przewożonych w bagażniku przedmiotów

Uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone w bagażniku przedmioty znajdziemy w każdym modelu Dacii Duster II.

TESTY | Dacia Duster II 2WD

Testy - Dacia Duster II 2WD - próby z montażem fotelików dziecięcych

Bezpieczeństwo dziecka
Foteliki i wózki