TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Citroen C3 III

Dziecko w Citroenie C3 - foteliki i wózki

06-11-2017 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Dodanie trzeciej pary mocowań Isofix (i-Size) z top-tether poszerza możliwości bezpiecznego przewożenia dzieci. Napotkaliśmy jednak ograniczenia z ustawieniem zagłówka fotelika z grupy 2-3.

TESTY | Citroen C3 III - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, Isofix, i-Size, pas bezpieczeństwa, top-tether, tyłem do kierunku jazdy

Foteliki dziecięce użyte w teście Citroena C3:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

TESTY | Citroen C3 III - próba z montażem na miejscu pasażera, fotelik tyłem do kierunku jazdy, baza, Isofix

Po dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera na jego miejscu można zainstalować fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy.

W przypadku trzeciej generacji Citroena C3 jest to możliwe zarówno za pośrednictwem pasa bezpieczeństwa, jak i fabrycznie montowanych uchwytów Isofix (standard i-Size). Z oczywistych względów wybraliśmy - i polecamy - drugie rozwiązanie.

Do sposobu ustawienia bazy Maxi-Cosi 2WayFix z nogą stabilizują i mocowanego na niej fotelika Pebble Plus nie mamy zastrzeżeń.

TESTY | Citroen C3 III - próba z montażem na miejscu pasażera, fotelik tyłem do kierunku jazdy, baza, Isofix

Bez uwag także w przypadku ustawienia na bazie Isofix fotelika Maxi-Cosi 2WayPearl tyłem do kierunku jazdy.

TESTY | Citroen C3 III - miejsce na nogi dla osoby siedzącej na kanapie

Ustawiając na miejscu pasażera fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy należy całość odsunąć maksymalnie od kokpitu. W tej konfiguracji osoba dorosła siedząca na kanapie nie będzie narzekać na brak wolnego miejsca na wysokości swoich kolan.

TESTY | Citroen C3 III - miejsce na nogi dla osoby siedzącej na kanapie

Fotelik 2WayPearl na tej samej bazie Isofix można ustawić również przodem do kierunku jazdy. Pamiętajmy przy tym o aktywacji poduszki powietrznej pasażera!

Wszystkie używane przez nas elementy Maxi-Cosi, jak i system Isofix w Citroenie C3 spełniają standard i-Size.

Nawet w topowej wersji wyposażenia Citroena C3 samochodu fotel pasażera nie posiada regulacji wysokości.

TESTY | Citroen C3 III - fotel pasażera, top-tether

Oprócz mocowań Isofix prawy fotel pasażera wyposażono w dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether). Umieszczono go na samym dole pleców fotela, klamrę pasa najłatwiej zapiąć od strony kanapy.

TESTY | Citroen C3 III - fotel pasażera, mocowania Isofix

Mocowania Isofix na przednim fotelu pasażera schowano w kieszeniach zamykanych na suwak. Po rozsunięciu powstaje wąska szczelina, przez co mieliśmy problemy z wsunięciem grubszych szyn fotelika Britax-Romer TriFix.

Aby nie uszkodzić tapicerki i uprościć proces montażu użyliśmy plastikowych nakładek (elementy te dokładane są do większości modeli fotelików dziecięcych).

TESTY | Citroen C3 III - fotel pasażera, Isofix, top-tether, przodem do kierunku jazdy

W wyprofilowaniach przedniego siedzenia pasażera idealnie zmieściła się skorupa fotelika Britax-Romer TriFix. Wcześniej wysunęliśmy do góry zagłówek samochodowy.

TESTY | Citroen C3 III - fotel pasażera, Isofix, pas bezpieczeństwa, przodem do kierunku jazdy, problem z zagłówkiem

Bez zastrzeżeń również do samego montażu fotelika dla najstarszego dziecka - Recaro Monza Nova 2 Seatfix. Jednak w tym przypadku ustawienie obu zagłówków nie pozwala na pełne przyleganie pleców fotelika do oparcia.

TESTY | Citroen C3 III - fotel pasażera, Isofix, pas bezpieczeństwa, przodem do kierunku jazdy, zdemontowany zagłówek

Rozwiązaniem jest demontaż zagłówka samochodowego.

TESTY | Citroen C3 III - kanapa, Isofix, baza, noga stabilizująca, tyłem do kierunku jazdy

Pary mocowań Isofix (standard i-Size) znalazły się również na skrajnych miejscach kanapy. Z montażem bazy Isofix z nogą stabilizującą i ustawieniem na niej fotelika tyłem do kierunku jazdy nie mieliśmy żadnych problemów.

TESTY | Citroen C3 III - miejsce na nogi, fotel pasażera

Ustawienie na kanapie fotelika tyłem do kierunku jazdy wymaga dosunięcia przedniego siedzenia do kokpitu. W tej konfiguracji osoba dorosła podróżująca z przodu nie powinna narzekać na brak miejsca na nogi. Duża w tym zasługa ściętego kształtu kokpitu.

TESTY | Citroen C3 III - próba ustawienia na kanapie fotelika na bazie Isofix, i-Size, tyłem do kierunku jazdy

Również i w przypadku ustawienia fotelika Maxi-Cosi 2WayFix tyłem do kierunku jazdy nie mieliśmy żadnych trudności.

Wszelkie czynności wykonywane podczas zapinania dzieci, czy ich wyjmowania z samochodu ułatwiają szeroko otwierane drzwi.

TESTY | Citroen C3 III - próba ustawienia na kanapie fotelika na bazie Isofix, i-Size, przodem do kierunku jazdy

Przed odwróceniem kierunku ustawienia fotelika 2WayPearl wysunęliśmy do góry zagłówek kanapy. Inaczej uniemożliwiałby zmiany (w 3 zakresach) kąta pochylenia skorupy fotelika.

TESTY | Citroen C3 III - kanapa, top-tether

W plecach kanapy znalazły się dodatkowe punkty kotwiczenia fotelików typu Isofix (top-tether). Klamrę pasa najłatwiej zapiąć od strony progu bagażnika.

TESTY | Citroen C3 III - próba ustawienia na kanapie fotelika, Isofix, top-tether, przodem do kierunku jazdy

W przypadku fotelika Britax-Romer zdemontowaliśmy zagłówek samochodowy.

Uchwyty Isofix schowane są bezpośrednio pomiędzy siedziskiem i oparciem kanapy, co też nie utrudnia - jak na przednim fotelu - wsunięcia grubszych szyn mocujących.

TESTY | Citroen C3 III - próba ustawienia na kanapie fotelika, Isofix, przodem do kierunku jazdy, demontaż zagłówka kanapy

Podstawa fotelika Recaro Monza Nova 2 Seatfix nie zakrywa zamka do wpięcia klamry pasa bezpieczeństwa, z którego korzysta również dziecko.

W tym przypadku także wyjęliśmy zagłówek samochodowy, aby plecy fotelika optymalnie przylegały do oparcia kanapy.

Był jednak problem - wysokość wnętrza kabiny pasażerskiej przy słupku C uniemożliwia wysunięcie w pełnym zakresie zagłówka fotelika.

TESTY | Citroen C3 III - dziecko bez fotelika na środku kanapy

Od 2014 roku obowiązujące w Polsce przepisy dopuszczają przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) bez fotelika w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, że praktycznie we wszystkich testowanych przez nas samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa). Nowego Citroena C3 dopisujemy do tej listy.

TESTY | Citroen C3 III - próby z pakowaniem do bagażnika wózków dziecięcych

Wózki dziecięce użyte w teście Citroena C3:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

TESTY | Citroen C3 III - próba z pakowaniem do bagażnika wózka dziecięcego z gondolą

Według naszych pomiarów bagażnik Citroena C3 ma 104 cm szerokości i 66 cm długości, zaś wysokość od podłogi do ruchomej półki wynosi 52 cm.

Na tej przestrzeni (300 litrów) bez trudu zmieściło się kompletne podwozie i gondola wózka X-lander.

TESTY | Citroen C3 III - próba z pakowaniem do bagażnika wózka dziecięcego - spacerówki

W progu bagażnika znalazły się dwa uchwyty do mocowania linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Znajdujące się w oparciach kanapy punkty top-tether pełnią rolę ich odpowiedników po drugiej stronie.

Wysokość progu - czy jak kto woli głębokość bagażnika - wynosi około 22 cm.

TESTY | Citroen C3 III - próba z pakowaniem do bagażnika podwozi wózków dziecięcych

Po zdjęciu kółek oba wózki zmieściły się na podłodze bagażnika.

Kolejny nasz pomiar - wysokość progu załadunkowego - wynosi 76 cm.

TESTY | Citroen C3 III - próby z pakowaniem do bagażnika dwóch wózków dziecięcych

Okazuje się, że bagażnik Citroena C3 pomieścił wszystkie elementy - zdjęte koła schowaliśmy pod gondolę - naszych wózków.

Klapa bagażnika otwiera się na wysokość 203 cm.