WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 22/2020

30-05-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum, Kia, Green Velo, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.



Już wkrótce prostsza rejestracja i prawo jazdy w domu?

WYDANIE NA WEEKEND | Już wkrótce prostsza rejestracja i prawo jazdy w domu?

PRZEPISY | Po blisko półtorarocznych pracach trafił do Sejmu projekt ustawy o zmianie Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Znalazło się w nim szereg zapisów upraszczających kwestie związane z rejestracją pojazdu, jak i życie codzienne kierowców. To część tzw. pakietu deregulacyjnego.

Pierwsza zmiana dotyczy możliwości scedowania na (ale tylko autoryzowany przez producenta) salon sprzedaży formalności urzędowych związanych z rejestracją samochodu. W praktyce odbierzemy go od dilera z kompletem tablic i dokumentów.

Projekt zakłada też zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdy oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika. Kolejnym ułatwieniem będzie możliwość stałej lub czasowej rejestracji pojazdu także urzędzie właściwym dla tymczasowego miejsca zamieszkania. Właściciel zbywanego pojazdu będzie mógł zatrzymać dotychczasowy numer rejestracyjny.

W przypadku zapełnienia wszystkich rubryk przeznaczonych na wpis o badaniach technicznych nie będzie konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego. Natomiast przy czasowej rejestracji pojazdu związanej z jego wywozem za granicę, po upływie ustawowego terminu zostanie ona automatycznie wykreślona z urzędowej bazy danych.

W październiku 2018 roku zniesiono obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Ograny kontroli drogowej dokonywały jego zatrzymania w formie wpisu elektronicznego do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zdjęcie takiej blokady, po usunięciu przyczyn nałożenia tej decyzji, wymagało osobistej wizyty właściciela pojazdu w odpowiednim urzędzie. Po zmianach, w ramach swoich kompetencji, będzie mógł tego dokonać diagnosta na stacji kontroli pojazdów.

Najważniejszą z proponowanych zmian będzie zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Informacje o naszych uprawnieniach, np. funkcjonariusz drogówki, sprawdzi także w bazie CEPiK.

Jeśli Sejm uchwali proponowane zmiany w Ustawie Prawo o ruchu drogowym, będą one wprowadzane stopniowo. Część przepisów wejdzie w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, dla tych związanych z prawem jazdy stosowne decyzje musi wydać Ministerstwo Cyfryzacji. Natomiast na zniesienie karty pojazdu i nalepek kontrolnych trzeba będzie poczekać dwa lata.

Facelifting Kii Rio

PREMIERA TYGODNIA | Kia pod względem sprzedaży nowych samochodów w Polsce zajmuje czwarte miejsce. Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest Rio. Obecnie to czwarta generacja, której potencjał wzmocni ogłoszona właśnie modernizacja.

W Rio został zmieniony przód, atrapa chłodnicy jest teraz węższa, dodano też nowe reflektory z diodami LED. Paletę lakierów nadwozia uzupełniły dwa kolory - Szary Perennial i Niebieski Sporty, zaś gamę felg ośmioramienne alufelgi o średnicy 16 cali.

Wewnątrz znajdziemy między innymi 8-calowy ekran dotykowy umieszczony na środku kokpitu czy o połowę mniejszy wyświetlacz na tablicy zegarów.

Odświeżone Rio jest także pierwszym modelem Kii z nowym systemem komunikacji UVO Connect. Zapewnia on dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, np. o ruchu drogowym, prognozie pogody czy cenach na pobliskich stacjach paliw. Będzie też obsługa komend głosowych, ale niestety bez języka polskiego. Do integracji smartfona z Apple CarPlay czy Android Auto nie będzie już potrzebny kabel.

Na liście wyposażenia obecny jest między innymi system autonomicznego hamowania awaryjnego przed przeszkodą z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów oraz monitowania ruchu poprzecznego podczas wyjazdu tyłem, czy aktywny tempomat (do 180 km/h) z asystentem jazdy w korku. Tu kierowca może otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci asystenta śledzącego zachowanie stojącego przed nim samochodu. Jeśli ten ruszy, to przy braku reakcji zostanie poinformowany o tym fakcie.

Część z tych rozwiązań dostępna będzie tylko z modelami wyposażonymi w dwusprzęgłową przekładnię 7DCT. Będzie ona współpracować z nowym silnikiem benzynowym 1.0 T-GDi o mocy 100 KM.

Jednostka ta pojawi się także w układzie miękkiej hybrydy EcoDynamics+. Oparto go na instalacji 48V, zastosowano też nowe rozwiązanie w skrzyni mechanicznej - sprzęgło sterowane elektrycznie.

Zmodernizowana Kia Rio trafi do sprzedaży w III kwartale tego roku.

Obowiązek zakrywania nosa i ust wciąż istnieje!

WYDANIE NA WEEKEND | Obowiązek zakrywania nosa i ust wciąż istnieje!

PRZEPISY | Polska znosi kolejne ograniczenia wprowadzone w związku epidemią koronawirusa. Od dziś, 30 maja, tylko w określonych sytuacjach wymagane jest zakrywanie nosa i ust. To między innymi podróż komunikacją zbiorową, wejście do placówki handlowej, a więc i budynku stacji paliw czy urzędu. Obowiązek ten istnieje nadal także w przypadku jazdy samochodem z osobą, z którą nie mieszkamy wspólnie.

Bez zmian w zasadach dotyczących korzystania z oferty gastronomicznej, w tym na wspomnianych stacjach paliw. Należy tu zachować wyznaczoną odległość między stolikami, indywidualnie wydawane są dodatki, np. cukier, a także serwetki i sztućce. Zamknięte pozostają bary samoobsługowe i automaty do nalewania napojów.

Pieszy, rowerzysta czy użytkownik tzw. urządzeń transportu osobistego, nie musi zakrywać nosa i ust pod warunkiem, że zachowa dwumetrowy dystans od innej osoby.

Pomimo zniesienia części ograniczeń (w zakresie kwarantanny) przy wjeździe do i wyjeździe z Polski, na granicach wewnętrznych (z krajami wspólnoty europejskiej) prowadzone są stałe kontrole. W odniesieniu do cudzoziemców praktycznie nic się nie zmieniło od 13 marca. Także na przejściach z Rosją, Białorusią i Ukrainą utrzymane zostały dotychczasowe zakazy. Formalnie wszystko to przedłużono do 12 czerwca.

Opinie o Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo

WYDANIE NA WEEKEND | Opinie o Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo

TURYSTYKA | Najwyższa Izba Kontroli prowadzi audyt utrzymania i wykorzystania Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Oceniany jest między innymi stan nawierzchni dróg, oznakowanie oraz szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Dla uzyskania pełnego obrazu urzędnicy zwracają się z prośbą do osób, które korzystały ze szlaku w latach 2018-19. Dotyczy ona wypełnienia internetowej ankiety dostępnej pod tym linkiem. Za jej pośrednictwem można też przesłać swoje uwagi, opinie i propozycje.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo otwarto w 2015 roku. Wytyczono go przez pięć województw - warmińsko-mazurskie (420 km), podlaskie (592 km), lubelskie (351 km), podkarpackie (428 km) i świętokrzyskie (190 km). Łącznie to 1887,5 km trasy głównej i 192 dróg łącznikowych i bocznych. Niemal 30 proc. długości stanowią odcinki leśne, a 10 proc. poprowadzono dolinami rzek.

Po drodze rozmieszczono 228 Miejsc Obsługi Rowerzystów, zaś poszczególne odcinki połączono z punktami gastronomicznymi. Jednak najważniejsze atrakcje to walory przyrodnicze, zabytki stanowiące część polskiego dziedzictwa kulturowego i kuchnie regionalne.

Prace na ekspresówkach

WYDANIE NA WEEKEND | vPrace na ekspresówkach

POLSKIE DROGI | Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę 16-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej nr 16. Powstanie ona pomiędzy miejscowościami Borki Wielkie i Mrągowo, (województwo warmińsko-mazurskie). W czasie 36 miesięcy dwie jezdnie po dwa pasy wraz z towarzyszącą infrastrukturą wybuduje firma PORR.

Poprzedni przetarg na wyłonienie wykonawcy został unieważniony, ponieważ najtańsza oferta (ponad 708 mln zł) przewyższała założony budżet. W drugim podejściu zwycięzca zaproponował blisko 626 mln złotych.

Docelowo S16 powstanie pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Ełk Wschód. Obecnie dobiegają końca prace nad opracowaniem Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym i raportem oddziaływania na środowisko dla odcinka Mrągowo-Ełk.

Drogowcy wracają na budowę obwodnicy Wałcza na S10 (woj. zachodniopomorskie). Poprzedni wykonawca, Energopol Szczecin, zrealizował tylko 80 proc. kontraktu. Teraz firma Budimex, w czasie czterech miesięcy, dokończy 9 wiaduktów wraz z drogami dojazdowymi. To jednak nie koniec tej budowy, osobne przetargi zostały ogłoszone na wykonanie oznaczeń i montaż barier, nasadzenia zieleni oraz infrastrukturę techniczną. Obwodnica powinna zostać oddana do ruchu na koniec 2020 roku.

Z kolei na Podlasiu trwają przygotowania do budowy dwóch fragmentów S19 (szlak Via Carpatia). Dziesięciokilometrowy odcinek połączy Krynice z węzłem Białystok Zachód (to jednocześnie krzyżówka z S8), a trzynastokilometrowy pobiegnie od Białegostoku (Południe) do miejscowości Ploski. Dla obu inwestycji - o przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu- ogłoszono właśnie przetarg. Termin składania ofert mija 6 sierpnia.