Przegląd mijającego tygodnia | Aktualności, nowości, ciekawostki
Tydzień 2/2019
12-01-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: CES, Audi, Mercedes, Nissan, Toyota, archiwum, GDDKiA, Total
W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.
• Podróż do przyszłości
• Nowe elementy wyposażenia w Toyocie RAV4
• Elektrycznym Smartem po Warszawie
• Autostrada A2 będzie kompletna?
• Nowa stacja Total Polska
Podróż do przyszłości

WYDARZENIA | W dniach 8-11 stycznia w Las Vegas odbyły się Targi Elektroniki Użytkowej CES. To ważne wydarzenie także w branży motoryzacyjnej, która prezentuje różne rozwiązania przeznaczone do obecnych i przyszłych modeli samochodów.

Audi stawia na nowy poziom rozrywki podczas podróży samochodem. Pasażerowie kanapy modelu e-tron będą mogli skorzystać z systemu opartego na okularach VR. Za ich pomocą zostaniemy przeniesieni do wirtualnego świata, na przykład pokład statku kosmicznego. To nawiązanie do współpracy Audi ze studiem Disneya i przygód Avengersów. Świat cyfrowy będzie mieszał się z rzeczywistym i tak skręt samochodu skutkuje tym samym manewrem statku. To tylko jeden z przykładów wykorzystania VR, bo przedstawiciele firmy snują wizje interakcji z grami (np. zatrzymanie samochodu na światłach może wywołać zaskakujący zwrot akcji) czy programami edukacyjnymi (tu efektem może być konieczność rozwiązania quizu). Korzystanie z okularów VR ma też zapobiegać wystąpieniu choroby lokomocyjnej.

Mercedes wybrał nietypowe miejsce na prezentację nowego CLA. Druga generacja zaprezentowana została w Las Vegas, na jej pokładzie znajdziemy między innymi asystenta głosowego MBUX. System ten wprowadzony już został do nowej Klasy A i nasze wrażenia z jej testów opublikujemy niebawem. Teraz jego zakres wiedzy został znacznie rozszerzony o nowe tematy, dodano także rozpoznawanie gestów. Zbliżenie dłoni do panelu na kokpicie uaktywni dostęp do menu głównego, w zależności od kierunku ruchu będzie też w stanie rozpoznać czy to kierowca czy pasażer. W zależności od tego wybierze funkcje dla danej osoby, na przykład ogrzewanie fotela. Można też zapisać w jego pamięci ustawienia najczęściej używanych elementów.

Nissan prezentuje koncepcję Invisible-to-Visible (I2V), czyli możliwość zobaczenia tego, co jest dla nas jeszcze niewidoczne. Na przykład tego co dzieje się w czasie rzeczywisty za zakrętem zasłoniętym jeszcze przez budynek. System oparty jest na komunikacji samochodu z danymi z różnych źródeł, np. monitoringu miejskiego czy zapisanymi w chmurze. Inżynierowie Nissana idą jeszcze krok na przodu i podczas jazdy w nocy czy padającego deszczu zobaczymy... wizualizację aktualnego miejsca w pełnym słońcu. Z kolei przy korzystaniu z nawigacji będzie można skorzystać z pomocy wirtualnego przewodnika w postaci avantra lub drugiego samochodu, za którym należy jechać. System I2V wiąże się też z autonomicznością, której elementy jak zestaw kamer 360 stopni i asystent ProPILOT już dziś dostępne są między innymi w elektrycznym modelu LEAF.

Toyota przedstawiła prototyp TRI-P4, który od wiosny tego roku posłuży do prowadzenia testów w trybie autonomicznej jazdy. Auto powstało na bazie Lexusa LS 500h, a za projekt nadwozia odpowiada studio Calty Design Research. Pod maską kryje się napęd hybrydowy, którego baterie odpowiadają za ładowanie wszystkich rozwiązań umożliwiających samodzielną jazdę. Wśród nich znajduje się zarówno komputer o dużej mocy obliczeniowej, jak i systemy zbierające dane - dwie kamery po bokach, czujniki obrazu z przodu i tyłu pojazdu oraz radar LIDAR z ośmioma głowicami skanującymi sytuację na drodze.
Nowe elementy wyposażenia w Toyocie RAV4

PREMIERA TYGODNIA | Do polskich salonów Toyoty trafiła piąta generacja RAV4. Model ten oferowany z napędem na przednią lub obie osie w czterech poziomach wyposażenia - Active (m.in. główne reflektory LED), Comfort (kamera cofania i 17-calowe koła), Selection (dwukolorowe nadwozie) i Executive (system kamer 360 stopni i lusterko cyfrowe). Wszystkie łączy między innymi system Toyota Safety Sense 2 rozszerzony o funkcję połączenia alarmowego eCall, a także układ stabilizacji toru jazdy przyczepy.
Każda hybryda zyskała selektor trybów jazdy (tylko dla 4x4), układ detekcji przeszkód (ICS) oraz monitor dla ruchu poprzecznego podczas cofania z alarmem i funkcją automatycznego hamowania (RCTA).
W gamie jednostek napędowych nowej RAV4 znalazł się silnik benzynowy 2.0 Dual VVT-iE 173 KM (skrzynia manualna lub CVT) i hybryda 2.5 Dynamic Force 218 KM (e-CVT). Zrezygnowano więc, zgodnie z zapowiedzią, z diesla. Za nową Toyotę zapłacić trzeba od 109 900 do 179 900 złotych. W każdym przypadku dopłatą objęta jest nawigacja satelitarna Toyota Touch 2 with GO z 3-letnią aktualizacją map (3200 zł).
Elektrycznym Smartem po Warszawie

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Dwa lata temu w Warszawie rozpoczęła działalność firma Panek, oferująca wynajem samochodów na minuty. Stawia przy tym na ekologiczne rozwiązania w autach miejskim, stąd w jej flocie znajdziemy hybrydowe Toyoty Yaris. Teraz firma zdecydowała się na wprowadzenie samochodów z napędem elektrycznym. Wybór padł na dwumiejscowego Smarta EQ.
Model ten wyposażono w silnik o mocy 60 kW, zaś zasięg szacowany jest na 154-160 kilometrów. I to właśnie ta kwestia wydaje się największym wyzwaniem. Wypożyczenie auta jak i pozostawienie go po zakończonej jeździe jest banalnie proste. W przypadku elektryka trzeba zapewnić naładowaną baterię. Odpowiadać będzie za to obsługa techniczna, ale firma Panek zamierza promować kierowców, którzy zaparkują Smarta i podłączą go do ogólnodostępnej ładowarki (mapa stacji znajduje się w każdym samochodzie). Osoby które to zrobią otrzymają bonus finansowy. Za pobór prądu również zapłaci właściciel wypożyczalni. Dzięki aplikacji każda zarejestrowana osoba otrzymuje informację, gdzie znajduje się auto i w jakim stopniu ma naładowaną baterię.
Nasza redakcja podziela opinię, że dzięki udostępnieniu Smartów EQ wielu kierowców będzie miało okazję do zapoznania się z samochodem elektrycznym, właściwościach jezdnych oraz uwarunkowaniach technicznych, jak wspomniane znalezienie punktu i podłączenie do stacji ładowania.
Za minutę wynajęcia Smarta EQ zapłacimy 70 groszy plus 65 groszy za każdy przejechany kilometr.
• Poznaj nasze wrażenia z jazdy, opisy elementów podnoszących bezpieczeństwo i podróż najmłodszych pasażerów oraz próby z montażu fotelików samochodowych i pakowania wózków dziecięcych do Smarta fortwo
Autostrada A2 będzie kompletna?

POLSKIE DROGI | W piątek w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury podpisano umowę na opracowanie koncepcji programowej dla autostrady A2 na odcinku od Białej Podlaskiej (węzeł Cicibór) do granicy z Białorusią. Przygotuje ją firma Multiconsult Polska, która odpowiada także za pozostałe dwa fragmenty w stronę Mińska Mazowieckiego.
Obecnie opracowywane są koncepcje programowe dla odcinków obwodnica Mińska Mazowieckiego - Siedlce (długość 37,5 km, zakończenie prac kwiecień 2019) i Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km, wrzesień 2019). Trzeci z brakujących odcinków (32 km) przebiegać będzie przez gminy Biała Podlaska, Rokitno, Zalesie i Terespol. Pomiędzy tymi ostatnimi powstanie węzeł drogowy Dobryń. Termin przekazania koncepcji programowej mija w grudniu 2019.
Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i Buduj (2020 rok), podpisanie umowy i realizacji robót budowlanych (2022-24). W efekcie powstaną po dwie jezdnie z dwoma pasami o łącznej długości 133 kilometrów.
W realizacji są już dwa odcinki A2 od strony Warszawy: węzeł Lubelska - węzeł Konik (5,6 km) i węzeł Konik - początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego (9,2 km). Zakończenie budowy zaplanowano na drugą połowę 2020 roku. W tym też czasie ma powstać odcinek S2, będący warszawskim łącznikiem z A2 w stronę granicy z Niemcami.
• Zobacz mapę Programu Budowy Dróg Krajowych 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku) w większej rozdzielczości
Nowa stacja paliw Total Polska

STACJE PALIW | Koncern Total otworzył kolejną stację paliw w Polsce. Placówka - franczyza firmy Tellcom - zlokalizowana jest w Sędziszowie Małopolskim, przy ulicy Rzeszowskiej 35. Za paliwa Total Excellium płacić można również kartami flotowymi DKV, UTA, Eurotrafic i Total Card Polska. Działa również sklep, restauracja i kącik Pause Cafe, zapewniony jest też bezpłatny dostęp do WiFi.
|