WYDANIE NA WEEKEND

Przegląd mijającego tygodnia - wydanie 44/2019

02-11-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: FB, Honda, Alumast, archiwum, GDDKiA

W ciągu tygodnia otrzymujemy kilkadziesiąt informacji, których nie wykorzystujemy w bieżących publikacjach. Nic straconego, co weekend zrobimy przegląd najciekawszych i nie zawsze związanych z tematyką bezpieczeństwa na drodze.


Nie żyje dziennikarz motoryzacyjny, Wojciech Romański

Honda Jazz jako crossover i hybryda

Ładowanie elektryka z latarni ulicznej

Szykuje się kolejna fuzja producentów samochodów?

Telefon 19 111


Nie żyje dziennikarz motoryzacyjny, Wojciech Romański

Wydanie na weekend - Nie żyje dziennikarz motoryzacyjny, Wojciech Romański

POŻEGNANIA | Codziennie na drogach całego świata giną ludzie. Każda śmierć to tragedia, ale w przypadku znajomej osoby nabiera innego wymiaru. W nocy z niedzieli na poniedziałek w wypadku samochodowym pod Mszczonowem zginął dziennikarz motoryzacyjny, Wojciech Romański. Miał 53 lata.

W ostatnich latach prowadził dział moto na portalu rp.pl. Wcześniej pełnił funkcję wicenaczelnego na portalu brd24.pl i zawiadywał redakcją miesięcznika Business Magazine. Z wykształcenia polonista, pracę w dziennikarstwie rozpoczynał w Gazecie Wyborczej.

Pożegnanie Wojciecha Romańskiego odbędzie się w piątek, 8 listopada, o godzinie 10.00, w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Po uroczystościach nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarzu Bródnowskim.

Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Motoryzacyjnych utworzyło zbiórkę pieniężną na nekrolog w dzienniku Rzeczpospolita. Ponieważ wydawca zamieścił go bezpłatnie, cała kwota zostanie przekazana rodzinie.


Wydanie na weekend - Honda Jazz jako crossover i hybryda

Honda Jazz jako crossover i hybryda

PREMIERA TYGODNIA | Honda zapowiada już nową generację hatchbacka Jazz. Nowością w gamie będzie wersja Crosstar z większym prześwitem, osłoną chłodnicy, wodoodporną tapicerką i relingami dachowymi.

Jazz zyska też nowy ekran dotykowy, system linkowania zawartości smartfona (Apple CarPlay i Android Auto), szersze fotele oraz grubsze siedziska kanapy. Zachowa przy tym system składania Magic Seats.

Na liście wyposażenia znajdzie się między innymi nowa kamera szerokokątna, zmodernizowany układ autonomicznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania obecności pieszych i rowerzystów (CMBS) oraz adaptacyjny tempomat działający przy niskich prędkościach w ruchu miejskim.

Po raz pierwszy Honda Jazz dostępna będzie z silnikiem hybrydowym. Będzie to również pierwszy model japońskiego koncernu w Europie z emblematem e:HEV. Sprzedaż auta rozpocznie się w połowie 2020 roku.


Wydanie na weekend - Ładowanie elektryka z latarni ulicznej

Ładowanie elektryka z latarni ulicznej

ELEKTROMOBILNOŚĆ | Jedną z barier upowszechnienia pojazdów elektrycznych jest dostępność miejsc do ich ładowania. Przekonaliśmy się o tym niejednokrotnie podczas testów takich modeli. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych na koniec sierpnia w Polsce funkcjonowało 888 takich punktów. Rozwiązaniem problemu może być wbudowanie gniazda ładowania do słupów latarni ulicznych. Taki pomysł został zaprezentowany podczas tegorocznego Kongresu Nowej Mobilności w Lublinie.

Więcej informacji o takim rozwiązaniu udostępnili przedstawiciele spółki Alumast z Wodzisławia Śląskiego. Tradycyjne słupy latarni zastąpiono by konstrukcjami kompozytowymi. Są one odporne na działanie czynników atmosferycznych i jednocześnie zapewniają większe "bezpieczeństwo" w przypadku uderzenia w nie auta. Zbudowanie takiej sieci nie wymaga też przebudowy kabli zasilających. Każdy z punktów dysponowałby mocą 22 kW, co pozwala na pełne ładowanie auta np. w nocy.

Według przedstawicieli firmy trwają już zaawansowane rozmowy z zarządcami infrastruktury drogowej. Z kim? Tego nie chciano zdradzić, chociaż produkowane przez Alumast słupy kompozytowe montowane są od lat jako podstawy zwykłych latarni ulicznych.

"Potrzebna jest zmiana myślenia o tankowaniu auta. Większość samochodów osobowych więcej stoi, niż jeździ. To normalne dla większości użytkowników prywatnych. Gdy idziemy spać, a nasze auto stoi zaparkowane przed budynkiem, to idealny czas, w którym można je doładować. W skali makro to również najkorzystniejszy czas dla sieci energetycznej, która może dodatkowo zachęcać do ładowania samochodów w określonych godzinach dzięki specjalnym obniżonym taryfom"

- dr hab. inż. Marcin Kasprzak z Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.


Wydanie na weekend - Szykuje się kolejna fuzja producentów samochodów?

Szykuje się kolejna fuzja producentów samochodów?

Z RYNKU | Nie powiodły się rozmowy FCA (Fiat Chrysler) z Aliansem Renault Nissan. Za to może powieść się połączenie z Grupą PSA (Peugeot, Citroen, DS i Opel). Jeśli do tego dojdzie powstanie czwarta, po Renault-Nissanie, Volkswagenie i Toyocie, siła w produkcji samochodów osobowych i lekkich dostawczych. W Europie nawet z szansą na walkę o fotel lidera.

Na fuzji skorzystają oba koncerny. FCA pozwoli na odbudowanie pozycji na Starym Kontynencie, zaś PSA otworzy rynek zbytu w Ameryce Północnej. Celem są także Chiny.

O ile są to przypuszczenia analityków rynku motoryzacyjnego, to Grupa PSA zajęła oficjalne stanowisko. W przesłanym, krótkim komunikacie prasowym czytamy "W związku z doniesieniami o możliwym połączeniu Groupe PSA i FCA Group, Groupe PSA potwierdza, że prowadzone są rozmowy, których celem jest stworzenie jednej z wiodących grup motoryzacyjnych na świecie".


Wydanie na weekend - Telefon 19 111

Telefon 19 111

POLSKIE DROGI | Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, podobnie jak pozostałe służby, prowadzą wzmożone działania w okresie Wszystkich Świętych. Między innymi zwiększono obsadę dyżurnych w Punktach Informacji Drogowej, z którymi można połączyć się pod numerem 19 111. Bieżące dane z dróg dostępne są także na stronie internetowej GDDKiA.

Drogowcy zadbali też o większą przejezdność na remontowanych odcinkach, zmieniono też organizację ruchu przy cmentarzach.

Apelują również o wzmożoną ostrożność przy przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku na drogach zarządzanych przez GDDKiA w 14 procentach wypadkach poszkodowanymi byli przechodnie i stanowili co czwartą ofiarę śmiertelną. Obecnie w miejscach tych prowadzony jest audyt, uzyskane wyniki pomogą wskazać rozwiązania prowadzące do poprawy bezpieczeństwa.

Postępują prace na drodze ekspresowej S6 w województwie zachodniopomorskim. Na odcinku Nowogard - Płoty udostępniono drugą, 20-kilometrową, jezdnię. Jednak jeszcze przez najbliższe 2-3 tygodnie obowiązywać będzie na niej ograniczenie prędkości do 90 km/h, z czasowym zwężeniem do jednego pasa. Jest to związane z koniecznością dokończenia prac na poboczu i likwidacji przejazdów przez pas rozdzielający jezdnie. Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Wyszogóra będzie gotowy pod koniec listopada.

Oddano do użytku drugą część obwodnicy Inowrocławia (województwo kujawsko-pomorskie). Nowy, 5-kilometrowy odcinek łączy węzły Latkowo i Sławęcinek. Dwa lata temu udostępniono niemal czterokrotnie dłuższy fragment od Markowic. Tym samym cały ruch tranzytowy w ciągu dróg krajowych nr 15 i 25 został wyprowadzony z miasta.

Na podobne rozwiązanie wciąż czekają mieszkańcy Ostrołęki (woj. mazowieckie). W minionym tygodniu GDDKiA wybrali wykonawcę opracowania Studium Techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla obwodnicy miasta w ciągu DK53. Przy braku odwołań umowa ze zwycięzcą przetargu - Transprojekt Warszawa - zostanie podpisana w listopadzie, z okresem realizacji aż 35 miesięcy. Budowa planowana jest na lata 2025-27.