BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Bezpieczna droga do szkoły | Rok szkolny 2023/24

Co 11 autobus szkolny miał usterkę

13.09.2023 | oprac. redakcja | foto: ITD/archiwum

Już w pierwszym tygodniu kontroli wykryto więcej - niż w analogicznym okresie września 2022 roku - usterek w autobusach szkolnych. W jednym z nich popękana była rama nadwozia oraz poprzeczki podtrzymujące silnik i skrzynię biegów.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI - kontrole autokarów, ITD, rok szkolny 2023-2024

Podobnie jak w trakcie wakacji, tak i w ciągu roku szkolnego prowadzone są kontrole autobusów przewożących dzieci. Tylko w pierwszym tygodniu września Inspekcja Transportu Drogowego wzięła pod lupę 671 takich pojazdów. Bilans? Zatrzymano 76 dowodów rejestracyjnych i wydano 13 zakazów dalszej jazdy!

Oznacza to, że co 11 autobus miał jakąś usterkę (przed rokiem co siódmy). Najczęściej układów hamulcowego i kierowniczego oraz oświetlenia. Stwierdzano też wyciek płynów eksploatacyjnych.

Ekstremalnym przykładem był autobus szkolny, który przewoził dzieci w Woli Radziszowskiej (woj. małopolskie). Stwierdzono w nim między innymi pęknięte mocowanie nadwozia do ramy oraz poprzeczki podtrzymujące silnik i skrzynię biegów. Uszkodzone były również drzwi z tyłu.

Inspektorzy sprawdzają również uprawnienia przewoźnika oraz kierowców. Jedna z kontrolowanych osób nie miała badań lekarskich i psychologicznych oraz szkolenia okresowego.

Inspektorzy ITD przez cały rok szkolny będą prowadzili kontrole autobusów szkolnych (…) O taką kontrolę Inspekcję Transportu Drogowego mogą poprosić rodzice, dyrektorzy szkół, władze samorządowe. Inspektorzy pojawią się przed szkołą, sprawdzą wtedy taki autobus, gdy dowiezie dzieci do szkoły, albo po zakończeniu zajęć, gdy będzie dzieci ze szkoły odbierał

- mówi Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

We wrześniu 2022 roku ITD sprawdziła 1614 autobusów szkolnych, w aż 110 przypadkach został zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu. Zakazano też dalszej jazdy 25 pojazdów.