BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Bezpieczeństwo | Autobusy z dziećmi

Kierowcy zawodowi i przewoźnicy wciąż narażają życie powierzonych im dzieci

06-10-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GITD

Nietrzeźwy kierowca, brak ważnych przeglądów i różne usterki techniczne - oto wyniki kontroli kilku autobusów, którymi miały, a nawet już podróżowały dzieci. Pomimo prowadzonych od lat rutynowych działań Inspekcji Transportu Drogowego "zawodowcy" wciąż łamią przepisy i narażają na niebezpieczeństwo innych.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - kontrole autobusów przewożących dzieci

W Białymstoku zatrzymano do kontroli autobus, którym dzieci podróżowały na basen. W trakcie oględzin wykryto pękniętą tarczę hamulcową. Z tego powodu zatrzymano dowód rejestracyjny, czasowo wycofano pojazd z ruchu i wszczęto postępowanie administracyjne wobec przewoźnika.

Z kolei we Wrocławiu ITD zostało poproszone przez dyrekcję przedszkola o skontrolowanie autokaru wycieczkowego. Już na wstępie zauważono pękniętą przednią szybę. W następstwie zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, zakazano dalszej jazdy i ukarano kierowcę mandatem.

Drugi przykład z Wrocławia dotyczy oględzin autokaru szkolnego, którym dzieci miały pojechać na wycieczkę. Tuż przed odjazdem wykryto w nim wycieki płynów eksploatacyjnych i nieszczelność przewodów hamulcowych. Inspektorzy zwrócili też uwagę na nieprawidłowe oznakowanie wyjść awaryjnych.

W konsekwencji przewoźnik musiał podstawić sprawny autokar, a kontrolowany został odholowany na parking. Kierowcę ukarano mandatem.

I jeszcze jeden przykład z Wrocławia i kontroli autobusu przed wyjazdem na wycieczkę z przedszkolakami. Tym razem powodem zatrzymania były nieaktualne przeglądy okresowe pojazdu, jak i tachografu. Takie uchybienia również były podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wydania zakazu przewozu pasażerów. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie wyjaśniające.

Natomiast w Gdańsku, w trakcie kontroli zatrzymanego busa przewożącego dzieci, sprawdzono trzeźwość kierowcy. Badanie alkomatem wykazało 0,2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dalsze czynności wobec kierującego przejęła policja.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że każdy rodzic, opiekun czy przedstawiciel placówki oświatowej może zwrócić się z prośbą o kontrolę autokaru i uprawnień kierowcy. Wnioski przyjmowane są przez wojewódzkie oddziały ITD.