WYDARZENIA

Targi | Salon Samochodowy Monachium 2023

Cyfrowy dymek z rury wydechowej

06.09.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: IAA

W Monachium trwa kolejna edycja targów IAA Mobility 2023. I tak jak przed dwoma laty - bez zaskoczenia, znany nam świat motoryzacji w coraz szybszym tempie przechodzi do przeszłości.

WYDARZENIA | IAA Monachium 2023

Przez dekady premiery nowych samochodów w Europie odbywały się w Genewie (wiosna) i na przemiennie w Paryżu lub we Frankfurcie nad Menem (jesień). Rytm ten zaburzył wybuch pandemii koronawirusa na przełomie lutego i marca 2020 roku. A raczej przeważył nad dalszym sensem organizowania takich imprez w trzeciej dekadzie XXI wieku. Już od pewnego czasu poszczególne koncerny rezygnowały z - nie ma co ukrywać bardzo kosztownego - udziału przenosząc swoją aktywność do świata cyfrowego i bezpośrednich relacji z potencjalnym klientem. Teraz ci niezdecydowani mieli pretekst do zrobienia tego samego. I raczej nic nie odwróci tego trendu.

Obecnie Geneva International Motor Show przeniosła się do… Kataru, chociaż organizatorzy co roku przymierzają się i odwołują powrót w Europie. Najbliższa zapowiedź dotyczy terminu 26 lutego - 3 marca 2024. Z kolei Paryż z jesieni 2022 okazał się lokalną wystawą, opartą na francuskich markach samochodów. Z dzisiejszej perspektywy szczęście miał Frankfurt, bo na początku 2020 roku… stracił prawa do organizacji Internationale Automobil-Ausstellung (IAA). Walkę o kolejne edycje wygrało Monachium.

Na prostej do e-mobilności

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian - pozostańmy w Europie - na szeroko pojętym rynku motoryzacyjnym. Pomijając już trudność z dostępnością części i bieżącą produkcją, ceny nowych samochodów winduje inflacja. Niemniej ten kto ma kupić i tak kupi, ale zachodzą też zmiany pokoleniowe w sposobie korzystania z nich. Dla wielu młodych ludzi nie liczy się fakt posiadania pojazdu, co jego użytkowania w momencie, gdy jest potrzebny. Stąd rosnąca popularność usług typu car sharing. Jak też urządzeń transportu osobistego, głównie w postaci hulajnóg elektrycznych.

WYDARZENIA | IAA Monachium 2023 - wymienna bateria w samochodzie elektrycznym

Oczywiście z tego powodu nie znikną samochody, chociaż dni silników spalinowych są już policzone. Jak wiadomo w 2035 roku w Europie w salonach sprzedaży dostępne będą tylko elektryki. A te już dzisiaj kojarzą się z wysoką ceną zakupu, niesatysfakcjonującym zasięgiem, długim czasem ładowania, rosnącymi cenami prądu oraz niewystarczająco gęstą siecią publicznych ładowarek. Niemniej w tę stronę - bardziej z przymusu niż wyboru - podążyła motoryzacja.

Garść motoryzacyjnych premier IAA Mobility 2023

Powyższe nie jest niczym odkrywczym, ani nowym. Na kanwie tych zmian oparli się organizatorzy IAA w Monachium w 2021 roku. Obecna edycja jest już potwierdzeniem dominacji zrównoważonej i cyfrowej mobilności. Pełnej haseł o ochronie środowiska, pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, możliwościach technologii kwantowej i podniesieniu jakości naszego życia dzięki wsparciu sztucznej inteligencji. I dziesiątek konferencji i paneli dyskusyjnych oraz możliwości osobistego przetestowania prezentowanych rozwiązań.

Swoje dokonania bądź propozycje w tym zakresie przedstawia blisko 750 wystawców z 38 krajów. Wśród nich są znani producenci części i elektroniki, których działania można streścić do dalszego rozwoju systemów wsparcia kierowcy, a w konsekwencji przejścia do ery pojazdów autonomicznych. Także tych do zbiorowej komunikacji.

Nie mniejszą rolę odgrywa branża IT. Już dziś część funkcji w samochodzie możemy obsłużyć za pomocą gestu lub komend głosowych. A gdy mówimy o Przemyśle 4.0 nowe kierunki może wyznaczyć każdy. Liczy się ten kto ma pomysł i potrafi wyjść poza skostniałe schematy.

WYDARZENIA | IAA Monachium 2023 - cyfrowy kokpit Mercedes Concept CLA

Co na to producenci samochodów? Tych jest jak na lekarstwo - Audi, BWM, Mercedes, Opel, Porsche, Renault i Volkswagen. A więc prawie sama reprezentacja Niemiec.

Na stoiskach kilka premierowych odsłon w postaci: BMW serii 5 hybryda plug-in, Mercedes Klasy E All-Terrain hybryda plug-in, Opel Corsa Electric i Opel Astra Sports Tourer Electric, Renault Scenic E-Tech Eletric czy Volkswagen Passat Variant hybryda miękka i plug-in. Są też zapowiedzi przyszłych modeli: BMW Vision Neue Klasse, Mercedes Concept CLA czy Volkswagen ID.GTI Concept.

Kolejną edycję monachijskiego IAA zaplanowano na rok 2025.