POLSKIE DROGI

Aktualności | Autostrada A1

Darmowy przejazd autostradą A1 także w 2024 roku

19.12.2023 | oprac. redakcja | foto: archiwum

Rząd przedłużył na rok 2024 bezpłatny przejazd autostradą A1 na odcinku Trójmiasto - Toruń. Jednocześnie zostaje zniesione zwolnienie z opłat pojazdów z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

Polskie drogi – bezpłatny przejazd autostradą A1 Gdańsk - Toruń także w 2024 roku

W weekendy pomiędzy 1 lipca a 4 września 2023 roku zaniechano poboru opłat dla wszystkich kategorii pojazdów za przejazd autostradą A1 na odcinku Rusocin (Trójmiasto) - Nowa Wieś (Toruń).

Następnie do 31 grudnia 2023 roku zmieniono zasady. Bezpłatny przejazd rozszerzono na cały tydzień, ale tylko dla kierujących jednośladami oraz samochodami osobowymi i lekkimi dostawczymi. Wystarczy pobrać na wjeździe tzw. bilet zerowy i przekazać go przy wyjeździe inkasentowi (użytkownicy systemu AmberGO korzystają ze zdalnej identyfikacji numerów rejestracyjnych pojazdów).

Zasada ta będzie obowiązywać także w 2024 roku. Należy jednak pamiętać, że wyłączono z bezpłatnych przejazdów auta o dwóch osiach z podpiętą przyczepą lub wyposażonych w koło bliźniacze. Dla pozostałych kategorii pojazdów zasady i stawki opłat pozostają bez zmian.

Odcinek A1 Rusocin - Nowa Wieś liczy 152 kilometry. Za jej budowę i eksploatację odpowiada spółka Gdańsk Transport Company (GTC). Umowa koncesyjna wygasa w 2039 roku. Po tej dacie ten fragment A1 zostanie bezpłatnie przekazany do Skarbu Państwa.

Bez ulgi dla transportów humanitarnych

Tylko do 30 grudnia 2023 roku można składać wnioski o zwolnienie z opłat za przejazd A1 Trójmiasto - Toruń pojazdów z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Jego realizacja możliwa będzie jedynie do końca dnia następnego. Od 1 stycznia 2024 roku obowiązywać będą opłaty zgodnie z aktualnymi stawkami z cennika.

Inspekcja Transportu Drogowego pojawi się na A1

Spółka GTC poinformowała także o podpisaniu umowy z Wojewódzkim Inspektoriatem Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Pozwala ona na prowadzenie cyklicznych kontroli pojazdów ciężarowych i autobusów oraz ich kierowców na koncesjonowanym odcinku autostrady A1. Zapowiedziano jednocześnie organizację wydarzenia edukacyjno-prewencyjnego w ramach wakacyjnej akcji „Bezpieczny autokar”.