ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak odłączyć akumulator – proste zasady

25.01.2024 | Artykuł sponsorowany

Odłączanie akumulatora w samochodzie to czynność, która może być niezbędna w wielu sytuacjach, od prac konserwacyjnych po naprawy. Chociaż to, jak odłączyć akumulator, wydaje się stosunkowo prostym zadaniem, zwłaszcza dla osób z pewnym doświadczeniem w obszarze motoryzacji, istnieją pewne zasady i kroki, których warto przestrzegać, aby uniknąć potencjalnych problemów.

Jak odłączyć akumulator – proste zasady

Jak odłączyć akumulator – trzymaj się tych zasad

Jak odłączyć akumulator w samochodzie? Istnieje kilka kluczowych zasad, których warto się trzymać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i prawidłowe wykonanie tej czynności, a także nie doprowadzić do uszkodzeń akumulatora.

  • Bezpieczeństwo jest najważniejsze – dlatego przed przystąpieniem do pracy należy się upewnić, że pojazd jest wyłączony, a kluczyk wyciągnięto ze stacyjki. To minimalizuje ryzyko przypadkowego zwarcia prądu.

  • Jeżeli samochód był włączony, odczekaj chwilę – odłączając akumulator najlepiej poczekać kilka minut. To pozwoli na rozładowanie ewentualnych kondensatorów elektrycznych i zmniejszy ryzyko porażenia prądem.

  • Rozłączanie kabli w odpowiedniej kolejności – zawsze zaczynamy od odłączenia kabla ujemnego, a dopiero potem kabla dodatniego. To minimalizuje ryzyko zwarcia podczas odłączania.

  • Ochrona styków – warto zabezpieczyć odłączone kable lub styki taśmą izolacyjną albo osłonami, aby uniknąć przypadkowego kontaktu i zwarcia.

  • Brak kontaktu z metalowymi elementami – podczas odłączania akumulatora unikamy dotykania metalowych elementów w okolicach zacisków akumulatora, ponieważ może to spowodować zwarcie.

Trzymając się tych prostych zasad, można bezpiecznie i skutecznie odłączyć akumulator w samochodzie, minimalizując ryzyko uszkodzenia komponentów oraz zapewniając zachowanie pełnej sprawności układu elektrycznego pojazdu. Warto też pamiętać, że przy ponownym podłączeniu akumulatora kable podpinamy w odwrotnej kolejności – najpierw dodatni, a następnie ujemny!

Jak odłączyć akumulator w nowoczesnym samochodzie?

Jak odłączyć akumulator, gdy nasz samochód jest naszpikowany nowoczesną elektroniką? Choć zasada jest taka sama w każdym pojeździe, jeśli mamy nowoczesne auto, musimy pamiętać, że wymaga to podtrzymania energii. Nie możemy po prostu odłączyć akumulatora, ponieważ istnieje duża szansa, że doprowadzimy do awarii. Akumulator w takim samochodzie odpowiedzialny jest nie tylko za uruchomienie pojazdu, ale także zasilanie wszystkich elementów elektronicznych, jak na przykład lusterka, radio, podgrzewane fotele, kamera cofania, systemy bezpieczeństwa i wiele innych. 

Jak odłączyć akumulator – proste zasady

Jak podtrzymać energię w pojeździe? Robi się to albo za pomocą drugiego akumulatora, albo prostownika z funkcją zasilacza, który podpina się do zapalniczki w samochodzie. Oczywiście każdy z tych sprzętów to dodatkowa inwestycja, a przy odłączaniu akumulatora w takim samochodzie potrzebna jest odpowiednia wiedza – jeśli zmieniamy go na nowy, wymagana jest też aktualizacja w komputerze pokładowym. Dlatego, jeśli potrzebujemy odłączyć akumulator w nowoczesnym samochodzie, lepiej skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który ma odpowiednią wiedzę i sprzęt, aby to zrobić.

Nowy akumulator – jak go wybrać?

Akumulator możemy odłączyć po to, aby wyczyścić styki, ale najczęściej demontaż związany jest z wymianą ogniwa na nowe. Standardowa żywotność akumulatora wynosi 5-7 lat. Jak wybrać zatem nowe ogniwo i na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby takie parametry jak pojemność i prąd rozruchowy były zgodne z zaleceniami z instrukcji pojazdu. Ważny jest też typ akumulatora – tradycyjny kwasowo-ołowiowy dobrze sprawdzi się w starszych samochodach, natomiast te nowsze z bogatą elektroniką i systemem Start/Stop będą wymagać ogniw EFB lub AGM.

Jeśli wiemy już, jaki akumulator wybrać, zwróćmy uwagę na jego markę – znany producent to gwarancja wysokiej jakości i niezawodności. Warto też wybrać odpowiedni sklep, jak na przykład Battery Point, gdzie można również umówić usługę wymiany akumulatora w jednym z partnerskich warsztatów z całej Polski.