POLSKIE DROGI

Aktualności | S12

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada nowy odcinek S12

28.01.2023 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA

Podpisany 27 stycznia 2023 roku Program inwestycyjny pozwoli na wytyczenie zupełnie nowego fragmentu S12. Jego początek to węzeł A1 z S8 i dalej do przyszłej krzyżówki z S74 w okolicach Sulejowa.

POLSKIE DROGI | nowy odcinek S12 pomiędzy węzłami Łódź Południe A1 z S8 i Kozenin z S74

Od wielu lat na mapie planowych dróg szybkiego ruchu zarysowano trasy S12 (Piotrków Trybunalski - Radom - Lublin - Chełm - granica państwa w Dorohusku) i S74 (Sulejów/węzeł Kozenin - Kielce - S19 w województwie podkarpackim). Teraz przebieg tej pierwszej ulegnie zmianie. Zaakceptowany właśnie Program inwestycyjny przesuwa drogę od węzła A1 z S8 do przyszłego węzła z S74.

Co ciekawe, nowy fragment S12 będzie skrótem dla korzystających z drogi ekspresowej S8, która obecnie ma wspólny przebieg z A1 na odcinku Łódź Południe - Piotrków Trybunalski Zachód. Według podjętych dziś planów szybsze połączenie zapewni dojazd do węzła Tomaszów Mazowiecki Północ na S8.

Wpisanie nowego odcinka do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych (perspektywa 2030) i podpisany właśnie Program inwestycyjny pozwalają na rozpoczęcie działań. Jeszcze w tym kwartale ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). GDDKiA szacuje, że umowa z wybranym wykonawcą zostanie podpisana jesienią, a w 2025 roku będzie można złożyć wniosek o wydanie Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU).

Dokument ten określi ostateczny przebieg tego odcinka S12. Orientacyjnie będzie miał długość 60 kilometrów o przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdą stronę.