POLSKIE DROGI

Aktualności | S16

Początek przebudowy „szesnastki” Barczewo - Biskupiec

15.06.2024 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą rozbudowy drogi ekspresowej S16 Barczewo - Biskupiec. Dwujezdniowy odcinek będzie gotowy w połowie 2028 roku.

POLSKIE DROGI - podpisanie umowy na przebudowę DK16 do S16 Barczewo - Biskupiec

Planowana droga ekspresowa S16 połączy Olsztyn z Knyszynem (Białystok). Przebiegać będzie w okolicach między innymi Mrągowa, Mikołajek, Orzysza i Ełk, a więc będzie stanowiła dogodny dojazd do miejscowości turystycznych na Warmi i Mazurach. Jednocześnie uzupełni europejski korytarz transportowy z państwami bałtyckimi.

Druga jezdnia S16 Barczewo - Biskupiec

Obecnie w realizacji jest odcinek Borki Wielkie - Mrągowo (13 km), który powinien być gotowy jesienią bieżącego roku. Podpisana właśnie umowa dotyczy fragmentu Barczewo - Biskupiec (18 km). Powstał on, jako droga krajowa DK16, w 2010 roku. Teraz zostanie zmodernizowany do przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu w każdą stronę. W planach jeszcze obwód utrzymania drogi oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych na wysokości miejscowości Nowe Marcinkowo.

Jego wykonawcą jest firma PORR (457 mln zł). Termin realizacji wynosi 39 miesięcy z wyłączniem przerw zimowych (15 grudnia - 15 marca) na etapie robót budowlanych. W tym jeszcze złożenie wniosku o wydanie decyzji na realizację inwestycji drogowej (ZRID).