POLSKIE DROGI

Aktualności | S19

Podpisano umowę na S19 Sokółka - Czarna Białostocka

22.06.2024 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA

Rusza budowa ostatniego odcinka S19 pomiędzy Białymstokiem i przejściem granicznym z Białorusią. Ten 24-kilometrowy fragment ekspresówki powstanie do 2028 roku.

Polskie drogi - umowa na projekt i budowę S19 Sokółka - Czarna Białostocka

Droga ekspresowa S19 przebiegnie przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W dużej części będzie stanowiła europejski korytarz transportowy via Carpatia łączący porty morskie - Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Obecnie na terenie Polski jest to największy plac budowy dróg.

Ekspresówka S19 w kierunku Białorusi

S19 tworzy via Carpatię od Białegostoku do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. To oznacza, że odcinek na wschód od stolicy Podlasia nie wejdzie w skład tego korytarza transportowego. Docelowo połączy on przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy, co w obecnej sytuacji geopolitycznej może podważyć sens istnienia. Niemniej jest już realizowana na całej długości.

S19 Sokółka - Czarna Białostocka w 2028 roku

Właśnie podpisano umowę na ostatni jej fragment Sokółka - Czarna Białostocka (24 km). Zaprojektuje ją i wybuduje chińska firma Stecol (829 mln zł). Droga będzie miała przekrój dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu i trzecim awaryjnym w każdą stronę. W jej ciągu planowane są cztery węzły: Sokółka Zachód, Geniusze, Straż i Czarna Białostocka oraz 28 obiektów inżynierskich - most, estakady, wiadukty oraz przejścia dla pieszych.Według harmonogramu pierwsze 10 miesięcy zajmie opracowanie projektu i dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Kolejne 22 miesiące przeznaczono na budowę, jednak do tego czasu nie wlicza się przerw zimowych pomiędzy 15 grudnia a 15 marca. Ukończenie tej inwestycji zaplanowano w 2028 roku.