POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Działania na rzecz BRD | Kampanie społeczne

Polacy o kierowcach na podwójnym gazie

03-07-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Trzeźwo myślę

Co dziesiąty z zapytanych kierowców uważa, że może prowadzić pojazd po wypiciu „jednego”. O tym jak można dokonać obywatelskiego zatrzymania takiej osoby mówi Marek Konkolewski, jeden z ambasadorów akcji „Trzeźwo myślę - za kółkiem”.

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - Myślę trzeźwo - za kółkiem, 2022

„Zero nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu” to jeden z filarów globalnego programu Grupy Carlsberg „Together Towards Zero”. W jego ramach prowadzona jest akcja edukacyjna „Trzeźwo myślę”, która w tym roku poświęcona jest uczestnikom ruchu drogowego.

Na potrzeby tego programu przeprowadzono w maju 2022 roku badania na próbie 1006 mieszkańców Polski w wieku 18-65 lat. Wyniki opublikowano w raporcie „Jazda Polaków na podwójnym gazie”.

Według niego 87 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie wsiadło do auta z nietrzeźwym kierowcą. Natomiast co czwarta osoba stwierdziła, że powstrzymała kierowcę od jazdy samochodem po alkoholu.

Niestety, 15 proc. respondentów przyznało się, że zdarza się im prowadzić auto na „drugi dzień”, a 10 proc. uważa, że można to zrobić po wypiciu „jednego”.

Co trzecia nie wie, jak zareagować widząc pijanego kierowcę, a połowa badanych nie zna swoich praw i obowiązków w takiej sytuacji. Prawie wszyscy, 89 proc. nie pamięta czy podczas kursu na prawo jazdy otrzymało wskazówki jak bezpiecznie dokonać obywatelskiego zatrzymania.

"Jeśli widzimy, że ktoś siada za kierownicę będąc nietrzeźwym, możemy, ale nie mamy obowiązku, aktywnie mu w tym przeszkodzić. Jeśli zdecydujemy się interweniować, lepiej zachowajmy zdrowy rozsądek i trzeźwo oceńmy szansę powodzenia takiej akcji. Przede wszystkim bądźmy ostrożni i jak najszybciej skontaktujmy się z policją"

- radzi Marek Konkolewski, były policjant KGP BRD, obecnie ekspert ds. ruchu drogowego i jeden z ambasadorów akcji „Trzeźwo myślę - za kółkiem”.

Ambasadorami są także Dominika Gwit-Dunaszewska - aktorka, Marcin „Borkoś” Borkowski - ratownik medyczny oraz Edyta Bartosiak - instruktor nauki jazdy i przyszły egzaminator.