POLSKIE DROGI

Aktualności | S74

Rusza budowa brakującego fragmentu S74

30.03.2024 | oprac. redakcja | grafika: GDDKiA

GDDKiA podpisała umowę na projekt i budowę S74 na odcinku Cedzyna - Łagów. To trzydzieści kilometrów nowej ekspresówki w województwie świętokrzyskim.

Polskie drogi – podpisanie umowy na projekt i budowę S74 Cedzyna - Łagów, woj. świętokrzyskie

S74 będzie jedną z krótszych dróg ekspresowych w Polsce. Jej długość wyniesienie nieco ponad 200 kilometrów. W przyszłości połączy S12 w województwie łódzkim z S19 w województwie podkarpackim. Obecnie użytkowany jest odcinek Kielce - Cedzyna (7 km).

Kolejne są w budowie. Na przestrzeni lat 2022-23 podpisano umowy na realizację blisko stu kilometrów - od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Kielc, przejście przez to miasto i od Łagowa do końca obwodnicy Opatowa.

W tym ciągu S74 brakującym brakowało fragmentu Cedzyna - Łagów (30 km). Od teraz obowiązuje umowa na jego projekt i budowę z firmą Mota-Engil Central Europe (1,1 mld zł). Inwestycja powinna być gotowa w I kwartale 2028 roku.

Na tym odcinku powstanie droga ekspresowa o przekroju dwóch jezdni po dwa pasy ruchu i jeden awaryjny w każdą stronę. Uwzględniona będzie rezerwa pod przyszłe poszerzenie. Powstanie między innymi sześć mostów, węzły Radlin, Wola Jachowa, Makoszyn i Łagów oraz dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych Górno i Bieliny.

Obecnie trwa analiza trzech wariantów przebiegu S74 od Opatowa do Niska na węźle z S19 (70 km).