AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW

UOKIK | 2022 | Citroen Berlingo • Ford Ranger • Kia Sorento • Mercedes Viano i Vito • Opel Insignia i Movano • Peugeot Partner i Rifter • Toyota Aygo X i ProAce

Siedem marek samochodów wysyła kierowcom wezwania do ASO

31-10-2022 | opr. redakcja | foto: foto: Citroen, Ford, Kia, Mercedes, Opel, Peugeot i Toyota

Kolejne akcje serwisowe obejmują bliźniacze modele marek należących do Grupy Stellantis. Najnowsze zestawienie uzupełnia Ford, Kia, Mercedes i Toyota. W sumie to blisko 20 tys. samochodów sprzedanych w Polsce.

WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Citroen Berlingo

Citroen Berlingo

Citroen ogłosił akcję serwisową dla modelu Berlingo z pakietem Terenowym. Powodem jest ostre krawędzie osłony montowanej pod komorą silnika, które podczas jazdy, na przykład po wysokiej trawie zadziałają na zasadzie kosiarki. Ścięta roślinność gromadzić się będzie w okolicach układu wydechowego, którego rozgrzane elementy mogą przyczynić się do wybuchu pożaru.

Z tej przyczyny akcją serwisową w Polsce objęto 1544 samochodów. W ramach naprawy zostanie wymieniona osłona.

Niedawno ten sam problem zgłosiła Toyota w bliźniaczym modelu ProAce.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 458 46 85.WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Ford Ranger

Ford Ranger

Ford poinformował o fabrycznych wadach w modelu Ranger (prod. Silverton w okresie 1 grudnia 2016 - 28 lutego 2019). Problem jest niewłaściwie wykonany spaw przedniej części tłumika. Jego pęknięcie może przyczynić się do oderwania elementu od układu wydechowego.

Z tego powodu wystawiono w Polsce 972 wezwania do ASO w celu dokonania stosownej naprawy.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 608 67 80.WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Kia Sorento

Kia Sorento

Kia rozpoczęła akcję naprawczą modelu Sorento - kod fabryczny UM (prod. Korea Południowa w okresie kwiecień - lipiec 2015). W wersjach z automatyczną skrzynią biegów, jej dźwignia może zostać przesunięta w trybu P na dowolne przełożenie bez konieczności włączenia silnika i naciśnięcia pedału hamulca. Skutkuje to między innymi brakiem załączenia hamulca postojowego.

Z tego powodu w Polsce do naprawy zakwalifikowano 216 samochodów. W ASO zostanie przeprowadzona kontrola, a w przypadku potwierdzenia tej usterki zostanie dokonana wymiana elementów.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 605 542 542.WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Mercedes Viano

Mercedes Viano i Vito

Mercedes wzywa do ASO właścicieli modeli Viano/Vito - typ 639 (prod. Hiszpania). Przyczyną jest wada generatora gazu poduszki powietrznej (prod. Takata). W określonych warunkach zewnętrznych może dojść do zmiany właściwości chemicznych. W efekcie poduszka nie zostanie odpowiednio napełniona, zaś pękające elementy generatora stanowią zagrożenie dla pasażerów auta.

Problem ten dotyczy 2024 samochodów sprzedanych w polskich salonach Mercedesa. Producent deklaruje przeprowadzenie niezbędnych czynności naprawczych.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 354 40 01.WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Opel Insignia

Opel Insignia

Opel ogłasza kolejne dwie akcje serwisowe. Pierwsza dotyczy modelu Insignia (prod. Niemcy) z roczników 2018, 2019 i 2020. Problem jest wada układu hamulcowego, co może wydłużyć drogę zatrzymania się pojazdu.

Z tego powodu wystawiono 12 190 wezwań do ASO. W ramach naprawy zostanie zmienione oprogramowanie elektronicznego modułu sterowania hamulców EBCM.

WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Opel Movano

Opel Movano

Druga akcja dotyczy modelu Movano (prod. Polska, rocznik 2022). Przyczyną jest wada układu czynnika Ad Blue. W skrajnych przypadkach może nie zostać wyświetlone ostrzeżenie o jego niskim poziomie, co przełoży się na problemy z uruchomieniem silnika.

Akcją serwisową objęto 121 samochodów. W ramach naprawy zostanie zaktualizowane oprogramowanie modułu sterującego BSI.

Z tego samego powodu wezwania do ASO wystawił Citroen dla bliźniaczej konstrukcji Jumpera i Peugeot dla Boxera.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 583 00 92.WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Peugeot Partner i Rifter

Peugeot Partner i Rifter

Problem z ostrymi krawędziami osłony montowanej pod silnikiem dotyczy także Peugeot Parter i Rifter z opcjonalnym pakietem Terenowym.

W ich przypadku wystawiono 1476 wezwań do ASO, gdzie zostanie wymieniona osłona.

Z tego powodu akcje serwisową prowadzi też Citroen dla Berlingo i Toyota dla ProAce.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 458 46 73.WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Toyota Aygo X

Toyota Aygo X

Kolejne dwie usterki zgłosiła też Toyota. W przypadku Aygo X (prod. Czechy w okresie 30 czerwca - 19 sierpnia 2022) chodzi o zawór odpowiedzialny za regulację podciśnienia w układzie hamulcowym. Istnieje ryzyko, że jego elementy zostały zanieczyszczone smarem na etapie montażu, co może doprowadzić do blokady mechanizmu.

Kampanią naprawczą w Polsce objęto 540 samochodów. W ramach naprawy zostanie wymieniony zawór zwrotny (VCV).

WEZWANIA DO SERWISÓW | Październik 2022 - Toyota ProAce

Toyota ProAce

Druga akcja serwisowa Toyoty dotyczy modelu ProAce (prod. Francja w okresie 30 listopada 2020 - 21 kwietnia 2021). Problem jest wada grzałki w zbiorniku czynnika Ad Blue.

Polski oddział Toyoty wystawił 418 wezwań do ASO. Producent zobowiązał się do montażu nowego zbiornika.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 449 05 00.