AKCJE PRZYWOŁAWCZE DO SERWISÓW

UOKiK | 2022 | Mercedes Klasy GL, ML i R • Toyota bZ4X

Mercedes i Toyota z akcjami naprawczymi samochodów

30-06-2022 | opr. Maciej Kalisz | foto: Mercedes i Toyota

Przyczyną wezwań do serwisów właścicieli wybranych modeli Mercedesa jest wadliwy układ hamulcowy. W pierwszym elektryku Toyoty wykryto problem z dokręceniem śrub mocujących koła.

WEZWANIA DO SERWISÓW | Czerwiec 2022 - Mercedes GL

Mercedes Klasy GL, ML i R

Mercedes rozpoczął akcję serwisową modeli Klasy GL, ML i R (prod. 14 stycznia 2004 - 31 sierpnia 2015). Wykryto w nich usterkę układu hamulcowego. Okazało się, że obudowa serwa hamulcowego podatna jest na korozję, a przez powstające nieszczelności może dostawać się woda. W efekcie hamowanie wymagać będzie podwójnej siły, jak też wzrośnie droga zatrzymania pojazdu.

W skrajnych przypadkach może dojść do mechanicznego zerwania pedału hamulca z układem, a tym samym zwiększa się ryzyko wypadku.

W Polsce z tego powodu wysłano 9311 wezwań do ASO. Na podstawienie wyników kontroli układu hamulcowego zostaną podjęte kolejne kroki.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 354 40 01.WEZWANIA DO SERWISÓW | Czerwiec 2022 - Toyota bZ4X

Toyota bZ4X

Toyota poinformowała o wadach fabrycznych w modelu bZ4X (prod. 31 marca - 15 czerwca 2022). Dotyczy ona jakości przykręcenia śrub mocujących koła. W trakcie jazdy z niską prędkością mogą ulec poluzowaniu, a tym samym odłączenia się od pojazdu. W efekcie następuje utrata kontroli i ryzyko wypadku.

Akcją serwisową w Polsce objęto 7 samochodów. Producent poinformował ich właścicieli o czasowym zakazie korzystania z pojazdów do czasu określenia przyczyn tej wady. Bez tego nie można podjąć czynności naprawczych.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 22 449 05 00.