TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Nissan X-Trail IV 5-osobowy

Dziecko w Nissanie X-Trail - foteliki i wózki

23.10.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Nowy Nissan X-Trail wyróżnia się dzieloną i przesuwaną kanapą z możliwością zmiany kąta ustawienia oparć. Wszystkie te funkcje można przełożyć na poprawę jakości mocowania fotelików dziecięcych oraz powiększenie bagażnika, aby zmieściły się w nim wózki.

Testy - Nissan X-Trail - próby z montażem fotelików samochodowych dla dzieci, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, top-tether, tyłem, przodem, do kierunku jazdy

Foteliki dziecięce użyte w teście Nissana X-Trail 5-osobowego:

  • grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

  • grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

  • grupa 1 Britax-Romer model TriFix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

  • grupa 2-3 Recaro model Mako Elite 2 montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych - zgodny z regulacją i-Size.

Testy - Nissan X-Trail - montaż fotelika/nosidełka dla dzieci Maxi-Cosi, fotel pasażera, samochodowy pas bezpieczeństwa, tyłem do kierunku jazdy, dezaktywacja poduszki powietrznej

Dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera pozwala na ustawienie na jego miejscu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy. W nowym Nissanie X-Trail zamocujemy go wyłącznie za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. W trakcie tej czynności z użyciem nosidełka Maxi-Cosi Pebble Plus nie odnotowaliśmy żadnych uwag.

Testy - Nissan X-Trail - miejsce na nogi dla osoby podróżującej na kanapie wersji pięcioosobowej

Montaż na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga odsunięcia całości od kokpitu oraz maksymalnego obniżenia i ustawienia oparcia w pionie. W topowej wersji wyposażenia Tekna wszystkie te położenia mają elektryczną regulację.

W takiej konfiguracji na wysokości kolan osoby siedzącej na kanapie pozostaje aż 22 cm wolnej przestrzeni.

Testy - Nissan X-Trail - próba z montażem fotelika/nosidełka dla dzieci Maxi-Cosi, baza, Isofix, i-size, tyłem do kierunku jazdy

W pięcioosobowym Nissanie X-Trail pary mocowań Isofix znajdują się na skrajnych miejscach kanapy. Umieszczono je bezpośrednio pomiędzy siedziskiem a oparciem, jednak nie przeszkadza to w szybkiej i prawidłowej instalacji szyn naszej bazy Maxi-Cosi 2WayFix.

Przed rozstawieniem nogi stabilizującej wyjęliśmy dywanik podłogowy. Okazało się, że stopa opiera się na pokrywie zasłaniającej numer VIN auta. Dla zapewnienia optymalnego oparcia warto przesunąć siedzisko kanapy (standard w każdej wersji wyposażenia).

Wysokie nadwozie i przede wszystkim szeroko otwierane, niemal pod kątem 90 stopni, drzwi ułatwiają wkładanie i wyjmowanie nosidełka z siedzącym w środku dzieckiem.

Testy - Nissan X-Trail - próba z montażem fotelika samochodowego Maxi-Cosi, baza, Isofix, i-size, tyłem do kierunku jazdy

Na tej samej bazie można ustawić fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl, który przeznaczony jest dla nieco większego dziecka. W tym przypadku pozostaje on na stałe w samochodzie.

Ponownie wysokie nadwozie i szeroko otwierane drzwi ułatwiają wykonanie wszelkich czynności związanych z podróżą dziecka w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy.

Testy - Nissan X-Trail - miejsce na nogi dla pasażera z przodu

Ustawienie na kanapie fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga przesunięcia fotela pasażera do kokpitu. Zajmująca to miejsc osoba dorosła nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości swoich kolan.

Testy - Nissan X-Trail - próba z montażem fotelika samochodowego Maxi-Cosi, baza, Isofix, i-size, przodem do kierunku jazdy

Fotelik 2WayPearl na bazie 2WayFix można obrócić przodem do kierunku jazdy (zalecamy jednak, aby jak najdłużej korzystać z pozycji odwrotnej).

W takiej konfiguracji bez przeszkód mogliśmy zmieniać kąt pochylenia skorupy fotelika w pełnym zakresie regulacji.

Kanapa nowego Nissana X-Trail oraz wykorzystywane przez nas elementy Maxi-Cosi oraz Recaro spełniają standard i-Size.

Testy - Nissan X-Trail - próba zapięcia pasa top-tether, fotelik dziecięcy, przodem do kierunku jazdy

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy znajdują się dodatkowe punkty kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci.

Klamrę pasa najłatwiej zamontować od strony kabiny pasażerskiej. Pomaga w tym dzielone i składane oparcie kanapy (40:20:40).

Testy - Nissan X-Trail - próba z montażem fotelika samochodowego Britax-~Romer, Isofix, top-tether, przodem do kierunku jazdy

Pomimo braku nakładek wokół mocowań Isofix bez trudu wsunęliśmy grubsze szyny fotelika Britax-Romer TriFix. Dla optymalnego przylegania jego konstrukcji skorzystaliśmy z możliwości ustawienia oparcia kanapy. Bez przeszkód mogliśmy zmieniać pochylenie skorupy w pełnym zakresie regulacji.

Pięcioosobowy Nissan X-Trail został wyposażony w kanapę z regulacją położenia oparcia w zakresie 100-115 stopni.

Testy - Nissan X-Trail - próba z montażem fotelika samochodowego Recaro, pas bezpieczeństwa, Isofix, i-size, przodem do kierunku jazdy

Przed ustawieniem fotelika dla najstarszego dziecka zdemontowaliśmy zagłówek kanapy. W Nissanie X-Trail czynność ta jest łatwa do wykonania. Dzięki temu konstrukcja fotelika optymalnie przylega do oparcia kanapy.

Podstawa naszego fotelika Recaro Mako Elite 2 nie zasłaniała zamka do wpięcia klamry samochodowego pasa bezpieczeństwa, z którego korzysta również dziecko.

Wysokość od siedziska kanapy do podsufitki wynosi - w zależności od ustawienia - od 96 do 102 cm. Mogliśmy maksymalnie wyciągnąć zagłówek fotelika.

Kanapa Nissana X-Trail ma wzdłużną regulację położenia. Można ją przesuwać w zakresie aż 25 cm. Przy wszystkich próbach z fotelikami odsunęliśmy ją maksymalnie w stronę bagażnika.

Testy - Nissan X-Trail - dziecko bez fotelika na środkowym miejscu kanapy

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to szczególną uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Po montażu na skrajnych miejscach kanapy Nissana X-Trail dwóch - największych jakie wykorzystujemy w testach - fotelików dziecięcych pozostało pomiędzy nimi około 27 cm wolnego miejsca. Odradzamy korzystania z tej możliwości. Przede wszystkim nie zapewnimy odpowiedniego przebiegu pasa bezpieczeństwa na barku dziecka.

Zmierzona przez nas szerokość kanapy pięcioosobowego Nissana X-Trail wynosi 127 cm.

Testy - Nissan X-Trail - pakowanie do bagażnika wersji pięcioosobowej wózków dziecięcych

Wózki dziecięce użyte w teście Nissana X-Trail 5-osobowego:

  • dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

  • spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Nissan X-Trail - pakowanie do bagażnika wersji 5-osobowej dwuczęściowego wózka dziecięcego, podwozie i gondola, X-lander

Pojemność testowanego egzemplarza Nissana X-Trail (wersja dla pięciu osób, hybryda e-Power i napęd na obie osie e-4orce) liczy 575 litrów. W próbach z wózkami dziecięcymi oparcia kanapy ustawione były pod kątem 110 stopni, a całość odsunięta do tyłu.

Dwuczęściowa podłoga bagażnika znajdowała się na najwyższym położeniu. Jej całkowita długość to 91 cm, zaś szerokość pomiędzy nadkolami 120 cm. Wysokość do zwijanej rolety wynosi 49 cm. Na tej przestrzeni łatwo zmieściliśmy dwuczęściowy wózek X-lander (kompletne podwozie z kółkami i gondola).

Testy - Nissan X-Trail - pakowanie do bagażnika wersji 5-osobowej wózka dziecięcego, składana spacerówka, Quinny

Plecy oparcia kanapy oraz nadkola wykończono wykładziną, co chroni te powierzchnie przed przypadkowym zarysowaniem, np. metalowymi elementami wózka dziecięcego. Do mocowania siatki czy linek zabezpieczających przewożone przedmioty służy sześć metalowych oczek.

Nasz złożony wózek dziecięcy Quinny zmieścił się zarówno wzdłuż, jak i wszerz bagażnika. Warto przy tym wykorzystać dzieloną podłogę, jedną jej część można postawić i zablokować w pionie. Stworzymy wówczas dodatkową przegrodę.

Testy - Nissan X-Trail - pakowanie do bagażnika wersji 5-osobowej dwóch wózków dziecięcych, X-lander i Quinny

Do bagażnika pięcioosobowego Nissana X-Trail zmieściły się jednocześnie dwa wózki dziecięce.

Zmierzona przez nas wysokość od ziemi do górnej krawędzi zderzaka wynosi 68 cm, a do progu 75 cm. Przycisk i rączka do zamykania klapy znajduje się na wysokości 192 cm. Ona sama do podniesienia potrzebuje 204 cm.

TESTY | Nissan X-Trail IV 5-osobowy