TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Nissan X-Trail IV 5-osobowy

Dziecko w Nissanie X-Trail - wyposażenie samochodu

19.10.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Nowy Nissan X-Trail został wyposażony w system automatycznego przełączania statusu czołowej poduszki powietrznej pasażera. Komfort podróży z tyłu podnoszą - montowane w standardzie - rolety przeciwsłoneczne, przyciemniane szyby oraz trójstrefowa klimatyzacja automatyczna.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera

Nissan w czwartej generacji modelu X-Trail zastosował czujnik wykrywający automatycznie zajętość fotela pasażera. Domyślnie system odłącza działanie czołowej poduszki powietrznej. Jest ona aktywowana w chwili obciążenia siedziska masą około 20 kg.

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie lusterka wewnętrznego. Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - piktogram z napisem ON.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Oznacza to, że po ustawieniu na miejscu pasażera fotelika/nosidełka z grupy 0/0+ (do 13 kg) w pozycji tyłem do kierunku jazdy, poduszka powietrzna pozostaje nieaktywna.

Odłączenie czołowej poduszki powietrznej pasażera sygnalizowane jest - przez cały czas pracy silnika - piktogramem z napisem OFF.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - osłona przeciwsłoneczna pasażera, ostrzeżenie, aktywna poduszka, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenia przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - osłona przeciwsłoneczna pasażera

Umieszczono je na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - top-tether, skrajne miejsca kanapy

W plecach oprać skrajnych miejsc kanapy umieszczono dodatkowy punkt kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - mocowania Isofix, i-Size, skrajne miejsca kanapy

Odpowiada im para mocowań Isofix (i-Size). Umieszczono je bezpośrednio pomiędzy siedziskiem i oparciem kanapy. Wokół brakuje plastikowych nakładek, co naraża na uszkodzenia metalowymi szynami skórzaną kanapę.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - blokada sterowania bocznymi szybami

Boczne szyby w przednich i tylnych drzwiach mają regulację elektryczną. Wszystkie podnoszą się automatycznie, stąd dodano do nich funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować pozostałym pasażerom korzystanie z regulacji szyb za pomocą przycisku umieszczonego na panelu swoich drzwi.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - blokada otwarcia drzwi od środka

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się blokada możliwości ich otwarcia od środka samochodu. Jest to stała dźwignia, którą należy przestawić według wytłoczonego schematu.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - przyciemniane boczne szyby

Przyciemniane szyby boczne są standardem każdej wersji wyposażenia czwartej generacji Nissana X-Trail.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - żaluzje przeciwsłoneczne w drzwiach

Fabrycznym elementem są także podnoszone rolety przeciwsłoneczne w drugiej parze drzwi.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - panoramiczny dach

Okno panoramiczne, z możliwością otwarcia przedniej części, jest opcją wyposażenie jedynie w wersji Tekna. Dopłata wynosi aż 17 100 złotych, ale do pakietu Premium należy także skórzana tapicerka.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - skórzana tapicerka siedzeń

Standardem wyposażenia testowanej wersji Tekna w modelu X-Trail z napędem e-Power jest skórzana tapicerka w kolorze czarnym. W naszym przypadku wybrano wspomniany już pakiet Premium. Zawiera on również tapicerkę skórzaną, ale wykonaną z delikatniejszego surowca, ponadto perforowaną z przyszyciami.

Niemniej w obu przypadkach plecy foteli wyglądają tak samo. Ze skórzanej tapicerki łatwo usuniemy zabrudzenia, na przykład pochodzące z butów dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - nawiewy trójstrefowej klimatyzacji

Fabrycznym elementem każdej wersji wyposażenia jest również trójstrefowa klimatyzacja automatyczna. Osoby podróżujące na kanapie mogą ustawić niezależną od przodu temperaturę powietrza.

Standardem jest również funkcja podgrzewania skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - porty usb

Na końcu centralnego tunelu znajdują się dwa port usb (warto podreślić, że typu A i C). Za ich pomocą podłączymy zasilanie urządzeń elektronicznych, z których korzystają dzieci podczas podróży.

Taka sama para portów usb znajduje się z przodu. W tym przypadku możemy jeszcze sparować smartfona z system Android Auto lub Apple CarPlay.

Z przodu oraz w bagażniku znajduje się samochodowe gniazdo 12V.

Standardem jest możliwość parowania elektroniki lub telefonu z pokładowym systemem audio poprzez bluetooth.

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - rozkładany podłokietnik kanapy

Środkowe miejsce kanapy tworzy rozkładany podłokietnik (niestety w tej pozycji nie ma żadnego zabezpieczenia pomiędzy kabiną pasażerską a bagażnikiem).

Podłokietnik - według naszych pomiarów - ma 35 cm długości, 25 cm szerokości i 11 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 25 cm. Wewnątrz znajdują się 2 uchwyty na napoje oraz przegródka (na przykład na telefon).

Testy - Nissan X-Trail IV 5-osobowy - linki zabezpieczające bagaż

W bagażniku znajdziemy cztery oczka do zaczepienia siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.

TESTY | Nissan X-Trail IV 5-osobowy