TESTY

Plusy i minusy | Hyundai Kona EV

Zalety elektrycznej odmiany Hyundaia Kona

28-12-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Wszystkie nasze plusy odnoszą się do elementów wyposażenia Hyundaia Kona z napędem elektrycznym. Natomiast wypunktowane minusy odnoszą się także do wersji spalinowych i hybrydowych.

TESTY | Hyundai Kona EV - wady i zalety crossovera w wersji z napędem elektrycznym

PLUSY

TESTY | Hyundai Kona EV - miejsce gniazda do ładowania

Miejsce gniazda do ładowania,

ma przede wszystkim wymiar praktyczny. We współczesnym aucie spalinowym wlew umieszczony jest w lewym czy prawym tylnym błotniku i nie ma problemu przy podjeździe do dystrybutora. W elektryku już tak, bo ładowarki i miejsca parkingowe z reguły umieszczone są prostopadle do jezdni.

Przy jednym słupku z kilkoma kablami i częścią zajętych „kopert” nie zawsze jest wygodnie, a czasem niemożliwe do podłączenia (coś jak próba tankowania krótkim wężem do wlewu z drugiej strony auta). Hyundaiem Kona po prostu podjeżdżamy przodem i otwieramy klapkę umieszczoną pod maską komory silnika.

Przestrzeń bagażnika,

pojazdów elektryczny z reguły ograniczona jest obecnością baterii trakcyjnych. W przypadku Hyundaia Kona EV w porównaniu do wersji z napędem spalinowym czy hybrydowym różnica wynosi „minus” 40 litrów.

Pomimo to mamy do dyspozycji bardzo dużo miejsca (w sumie to 332 l). Pod podłogą znajduje się styropianowy wkład z przegródkami (np. na trójką ostrzegawczy), a pod plecami kanapy spora wnęka (tu schowaliśmy część kół zdjętych z wózków dziecięcych).

Jeszcze niżej mamy miejsce na pełnowymiarowe koło zapasowe. Znalazł się w nim kolejny wkład ze styropianu z przegródką na gaśnice i zestaw naprawczy oraz kable do ładowania.

TESTY | Hyundai Kona EV - przekładnia automatyczna

Przekładnia automatyczna,

ma niecodzienny układ sterowania. Zamiast drążka do zmiany biegów są przyciski - D, P, N, R. Niby nic specjalnego i szybko można się przyzwyczaić, ale zawsze to jakiś wyróżnik, tu dla wersji EV.

MINUSY

TESTY | Hyundai Kona EV - mocowania Isofix na skrajnych miejscach kanapy

Mocowania Isofix na skrajnych miejscach kanapy,

pozbawione są plastikowych nakładek, które ułatwiają prawidłowe wsunięcie szyn fotelików dziecięcych. Przy ich montażu musieliśmy wykorzystać te, które dodawane są przez producentów fotelików.

Wysokie umieszczenie mocowań skutkowało też brakiem stabilnego oparcia podstawy bazy czy fotelika na siedzisku kanapy. Jak zmierzyliśmy pozostała pomiędzy nimi trzycentymetrowa przestrzeń.

TESTY | Hyundai Kona EV - płyta podłogi bagażnika

Płyta podłogi bagażnika,

ma wbudowane uchwyty do mocowania siatki lub linek. O ile zabezpieczymy nimi transportowane przedmioty, np. wózek dziecięcy, tak całość nie ma stabilnego mocowania. Może więc przemieścić się na większych nierównościach drogi czy niewielkiej nawet kolizji.

TESTY | Hyundai Kona EV - sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera

Sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera,

oceniamy w każdym z testowanych samochodów. W przypadku Hyundaia Kona EV ma tradycyjny zamek. Przeznaczony do niego grot schowano w module bezkluczykowego dostępu do samochodu.

W praktyce status poduszki powietrznej pasażera zmieniliśmy dowolnie dobranym kluczem, pasującym do wąskiej szczeliny zamka. A to oznacza możliwość dokonania zmiany przez nieuprawnioną osobę.

Dane z komputera pokładowego:

przejechany podczas testu dystans: 410 km, średnia prędkość: b.d., średnie zużycie prądu: 11,4 l/100 kWh.