TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Cupra Born

Dziecko w Cupra Born - wyposażenie samochodu

05.04.2024 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Standardem wyposażenia Cupry Born są trzy pary mocowań Isofix do fotelików dziecięcych. Dla osób podróżujących na kanapie zabrakło nawiewów dwustrefowej klimatyzacji automatycznej.

Testy - Cupra Born- wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik czołowej poduszki powietrznej pasażera jest standardem każdej wersji wyposażenia Cupry Born. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp możliwy jest po pełnym otwarciu drzwi pasażera.

Jest to mechaniczny zamek, do którego - zgodnie z widniejącym schematem - należy użyć kluczyka. Jego grot schowano w module Kessy Go (standard w każdej wersji wyposażenia).

Testy - Cupra Born- aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie przedniej poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie obudowy lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - przez minutę od uruchomienia silnika - piktogram z napisem ON.

Testy - Cupra Born- nieaktywna poduszka powietrzna pasażera, OFF

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na czas pracy silnika - piktogram z napisem OFF.

Testy - Cupra Born- ostrzeżenie osłona przeciwsłoneczna

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy ma format uniwersalnych piktogramów.

Testy - Cupra Born- ostrzeżenie, fotelik tyłem do kierunku jazdy, aktywna poduszka powietrzna

Umieszczono je na obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Cupra Born- dodatkowa naklejka, fotelik dziecięcy

Dodatkowe ostrzeżenie - w formie piktogramu - znajduje się na słupku B. Jest ono widoczne przy otwieraniu drzwi pasażera.

Testy - Cupra Born- top-tether, fotel pasażera

Na dole pleców oparcia fotela pasażera znajduje się top-tether, czyli dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych fotelików samochodowych dla dzieci z mocowaniem Isofix.

Testy - Cupra Born- Isofix, i-Size, fotel pasażera

Odpowiada mu para mocowań Isofix (i-Size). Umieszczono je bezpośrednio pomiędzy siedziskiem i oparciem fotela pasażera.

Testy - Cupra Born- top-tether, kanapa

Kolejne punkty top-tether znajdują się w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Cupra Born- Isofix, i-Size, kanapa

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Obudowano je plastikowymi nakładkami, które ułatwiają prawidłowy montaż szyn. Nieużywane mocowania zabezpieczono ruchomą klapką.

Testy - Cupra Born- przyciemniane szyby boczne

Przyciemniane szyby boczne i z tyłu to standard od drugiej wersji wyposażenia Advantage Edition. W przypadku bazowej e-Boost z baterią o pojemności 58 kWh wymagają dopłaty 1100 złotych.

Testy - Cupra Born- blokada sterowania szybami bocznymi

Elektrycznie regulowane boczne szyby to standard każdej wersji Cupry Born. Wszystkie opuszczają się i podnoszą automatycznie stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym na panelu swoich drzwi.

Testy - Cupra Born- blokada otwarcia drzwi, dziecko

Blokada możliwości otwarcia drugiej pary drzwi od środka samochodu znajduje się w ich ramie. Jest to mechaniczny przełącznik, do którego należy użyć - zgodnie z widniejącym schematem - płaskiego przedmiotu pasującego do wąskiej szczeliny. Domyślnie jest nim grot kluczyka z modułu Kessy Go.

Testy - Cupra Born- tapicerka foteli

Do wnętrza testowanego egzemplarza Cupry Born wybrano opcjonalną tapicerkę Dinamica w kolorze Aurora Blue (8445 zł). Jest to ekologiczna skóra, która znalazła się także na plecach oparć foteli. Dzięki niej łatwo usuniemy zabrudzenia, na przykład ślady butów dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Cupra Born- porty usb-c

Na końcu centralnego tunelu znajdują się dwa porty usb-c. Można do nich podłączyć zasilanie urządzeń multimedialnych, z których korzystają dzieci podczas podróży.

Kolejne dwa porty usb-c znajdują się na dole środkowego tunelu. Tu sparujemy zawartość smartfona poprzez Android Auto lub Apple CarPlay.

W bagażniku znajduje się samochodowe gniazdo 12V.

Testy - Cupra Born- rozkładany podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik na środkowym miejscu kanapy jest standardem tylko w wersjach z baterią o pojemności 77 kWh. Znajduje się także na liście z opcjonalną tapicerką Dinamica.

Według naszych pomiarów ma 40 cm długości, 24 cm szerokości i 8 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 18 cm. Wewnątrz znajdują się dwa uchwyty na kubki.

Testy - Cupra Born- linki zabezpieczające bagaż

W bagażniku Cupry Born znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Ich przekątna wynosi 120 cm.