TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Dacia Spring

Dziecko w Dacii Spring - wyposażenie samochodu

20-05-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Część branych przez nas pod uwagę elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci znajdziemy w tylko w topowej wersji wyposażenia Dacii Spring. Na tej liście zabrakło jednak przyciemnianych szyb i przede wszystkim zaczepów do siatki lub linek zabezpieczających przewożone w bagażniku przedmioty.

Testy - Dacia Spring - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik czołowej poduszki powietrznej pasażera jest standardem wyposażenia każdej wersji Dacii Spring. Umieszczono go w prawym boku kokpitu. Dostęp możliwy jest dopiero po pełnym otwarciu drzwi.

Jest to typowe dla Renault rozwiązanie - mechaniczne pokrętło, które do zmiany statusu należy przestawić na odpowiednią pozycję według widniejącego schematu.

Testy - Dacia Spring - sygnalizacja statusu poduszki powietrznej pasażera, aktywna, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w obudowie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - piktogram z napisem ON.

Testy - Dacia Spring - sygnalizacja statusu poduszki powietrznej pasażera, nieaktywna, OFF, fotelik tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji podświetla się - na cały czas pracy silnika - piktogram z napisem OFF.

Testy - Dacia Spring - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Dacia Spring - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Dacia Spring - top-tether

Za oparciem obu miejsc kanapy znajdują się dodatkowe punkty kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Dacia Spring - mocowania Isofix, i-Size

Na obu miejscach kanapy znalazły się mocowania Isofix (standard i-Size) do montażu fotelików dziecięcych. Wokół nich zabrakło plastikowych nakładek ułatwiających prawidłowe wsunięcie szyn.

Testy - Dacia Spring - blokada otwarcia szyb

W obu proponowanych wersjach wyposażenia - Comfort i Comfort Plus - standardem są regulowane elektrycznie szyby w obu parach drzwi. Każda opuszcza się i podnosi sekwencyjnie, należy przez cały czas trzymać palec na przycisku.

Kierowca może zablokować ich działanie. Służy do tego przycisk, który znajduje się w panelu po lewej stronie kolumny kierownicy.

Testy - Dacia Spring - blokada otwarcia drzwi

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się blokada możliwości ich otwarcia od środka. To mechaniczny przełącznik, który należy przestawić na odpowiednią pozycję zgodnie z wytłoczonym schematem.

Testy - Dacia Spring - tapicerka siedzeń

Standardem w testowanej wersji wyposażenia Comfort Plus jest ciemna tapicerka wykonana z ekologicznej skóry. Jednak innym materiałem pokryto plecy oparć foteli. Może więc być trudniej usunąć zabrudzenia pozostawione przez dzieci, np. z podeszw butów.

Testy - Dacia Spring - system multimedialny i port usb, Android Auto, Apple CarPlay

Kolejnym fabrycznym elementem Comfort Plus jest 7-calowy ekran dotykowy na środku kokpitu. Znajduje się w nim port usb, którym można zasilić urządzenia multimedialne, z których korzystają dzieci podróżujące na kanapie. Służ on też do udostępniania zawartości smartfona poprzez Android Auto lub Aplle CarPlay.

W wersji Comfort z radioodbiornikiem DAB znajdziemy tylko port usb.

Na centralnej konsoli znajduje się samochodowe gniazdo 12V.