TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Hyundai Tucson hybrid 4WD

Dziecko w Hyundaiu Tucson - wyposażenie samochodu

16.02.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Testowana wersja wyposażenia Platinum wyróżnia się na tle pozostałych dodatkowymi żaluzjami przeciwsłonecznymi w drugiej parze drzwi. W bagażniku Hyundaia Tucson znajdziemy firmową siatkę do zabezpieczenia przewożonych przedmiotów.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - wyłącznik czołowej poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera jest standardem każdej wersji wyposażenia Hyundaia Tucson. Umieszczono go w prawym boku kokpitu, dostęp możliwy jest po pełnym otwarciu drzwi.

To mechaniczny zamek, do którego należy użyć - zgodnie z widniejącym schematem - kluczyka od stacyjki silnika. Od wersji wyposażenia Executive mamy system bezkluczykowego dostępu. W jego module znajdziemy dedykowany grot.

Umieszczona nad wyłącznikiem poduszki powietrznej pasażera naklejka nie jest z nim związana. To ostrzeżenie odnoszące się eksploatacji baterii zasilającej układ hybrydowy.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - poduszka powietrzna pasażera, aktywna, ON, zakaz

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera znajduje się w podstawie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się, na minutę od uruchomienia silnika, napis ON z przypisaną diodą.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - poduszka powietrzna pasażera, dezaktywacja, OFF, dziecko, tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji podświetla się, na cały czas pracy silnika, napis OFF z przypisaną diodą.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - osłona przeciwsłoneczna, ostrzeżenie, dziecko, tyłem do kierunku jazdy, poduszka powietrzna

Ostrzeżenie przed ustawieniem fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy na miejscu pasażera przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - osłona przeciwsłoneczna pasażera, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy

Umieszczono je po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - top-tether, mocowanie, fotelik dziecięcy

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy umieszczono top-tether służący jako dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - mocowania Isofix, i-Size, kanapa

Odpowiada im para mocowań Isofix (i-Size). Zaczepy te schowano głęboko pomiędzy siedzisko i oparcie kanapy. Wokół zabrakło plastikowych nakładek ułatwiających wsunięcie szyn fotelika.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - uwaga, sprawdź kanapę

Po wyłączeniu silnika kierowca otrzymuje - na cyfrowym wyświetlaczu deski rozdzielczej - komunikat „Sprawdź tylne siedzenia”. W domyśle chodzi o dzieci podróżujące w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - blokada otwarcia bocznych szyb

Wszystkie boczne szyby Hyundaia Tucson mają elektryczne sterowanie. Poza bazową wersją wyposażenia Modern opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd wyposażono je w funkcję zapobiegającą przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować pasażerom możliwość regulowania nimi. Służący do tego przycisk znajduje się w jego drzwiach.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - blokada otwarcia drzwi, tył

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się blokada możliwości otwarcia ich od środka samochodu.

Do zmiany jej statusu - zgodnie z wytłoczonym schematem - potrzebny jest płaski przedmiot pasujący do wąskiej szczeliny. W domyśle to kluczyk od stacyjki silnika (tu grot umieszczony w module bezkluczykowego dostępu do samochodu).

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - przyciemniane szyby tył

Przyciemniane szyby z tyłu dostępne są w zależności od wersji wyposażenia. W bazowej Modern brak, w Smart tylko w drugiej parze drzwi, a w Executive, Platinum i N-Line dochodzi klapa bagażnika.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - roleta na szyby, tył

Dodatkowe żaluzje przeciwsłoneczne w drugiej parze drzwi dostępne są jedynie w testowanej wersji wyposażenia Platinum.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - tapicerka, fotele przednie

W testowanym egzemplarzu Hyundaia Tucson dodano opcjonalną tapicerkę skórzaną Luxury (kolor czarny, dopłata 9500 zł).

W tym zestawieniu plecy oparć foteli wykonano z tworzywa sztucznego. Powinno to ułatwić usuwanie śladów pozostawionych przez buty dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie. Utrudnieniem może jednak okazać się kieszeń wykonana z ażurowej siatki.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - klimatyzacja, tył

Fabrycznym elementem wyposażenia Hyundaia Tucson od wersji Executive jest trójstrefowa klimatyzacja automatyczna. Pasażerowie kanapy mają do dyspozycji przyciski do regulacji temperatury, wyświetlacz z jej wysokością oraz dwie kratki nawiewów.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - porty usb

Od bazowej wersji Modern dostępny jest - na dole środkowej części kokpitu - port usb. Ale dopiero od Executive za jego pośrednictwem sparujemy zawartość telefonu z systemem Android Auto lub Apple CarPlay (w Smart możemy wybrać pakiet Navi za 5500 zł).

Z kolei dwa porty usb znajdujące się na końcu centralnej konsoli stanowią fabryczny element od wersji Smart. Za ich pośrednictwem podłączymy zasilanie elektronicznych urządzeń, z których mogą skorzystać dzieci podczas podróży.

Do dyspozycji mamy też dwa gniazda 12V - na dole środkowej części kokpitu i w bagażniku.

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - rozkładany podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik na środkowej części kanapy to standard. Znajdują się w nim dwa uchwyty na napoje (standardowa średnica 0,33 l).

Według naszym pomiarów podłokietnik ma 36 cm długości, 21 cm szerokości, 8 cm grubości i 18 cm wysokości (od siedziska kanapy do górnej krawędzi).

Testy - Hyundai Tucson hybrid 4WD - linki i siatka zabezpieczająca bagaż

W bagażniku znajdują się cztery (niestety plastikowe) zaczepy do mocowania siatki (firmowa w standardzie od wersji Executive) lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.