TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Kia EV6

Dziecko w Kii EV6 - wyposażenie samochodu

21.03.2024 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W Kii EV6 niektóre elementy, które zaliczamy do bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci zależne są od wersji wyposażenia. Uwagę zwracają umieszczone w słupku B nawiewy klimatyzacji, a w oparciach foteli porty usb.

Testy - Kia EV6 - wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera

Przełącznik statusu przedniej poduszki powietrznej pasażera umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest po pełnym otwarciu drzwi.

Jest to mechaniczny zamek, do którego - zgodnie z widniejącym schematem - należy użyć kluczyka. Jego grot schowano w module Kia Smart Key (bezkluczykowy dostęp do samochodu jest standardem w każdej wersji wyposażenia EV6).

Testy - Kia EV6 - sygnalizacja aktywnej poduszki powietrznej pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera znajduje się w podstawie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - piktogram z napisem ON.

Testy - Kia EV6 - sygnalizacja nieaktywnej poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na czas pracy silnika - piktogram z napisem OFF.

Testy - Kia EV6 - ostrzeżenie, aktywna poduszka powietrzna, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Ostrzeżenia przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej mają formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Kia EV6 - osłona przeciwsłoneczna po stronie pasażera, ostrzeżenie

Ostrzeżenia znajdują się na obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Kia EV6 - top-tether, skrajne miejsca kanapy

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy Kii EV6 znajdują się dodatkowe punkty kotwiczenia (top-tether) wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Kia EV6 - mocowania Isofix, i-Size, skrajne miejsca kanapy

Pary mocowań Isofix (i-Size) umieszczono na skrajnych miejscach kanapy. Schowano je bezpośrednio pomiędzy siedzisko i oparcie. Wokół brakuje plastikowych nakładek ułatwiających wsunięcie szyn fotelika.

Testy - Kia EV6 - uwaga, sprawdź czy na tylnych fotelach znajdują się pasażerowie lub przedmioty

Po wyłączeniu silnika i otwarciu drzwi kierowcy na cyfrowym zestawie zegarów pojawia się przypomnienie o konieczności sprawdzenia, czy na kanapie nie pozostał pasażer (w domyśle dziecko podróżujące w foteliku).

Testy - Kia EV6 - elektryczna blokada szyb i drzwi

Każda wersja Kii EV6 została wyposażona w elektrycznie sterowane szyby boczne. Ale tylko te z przodu opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd dodatkowa funkcja zapobiegająca przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować sterowanie bocznymi szybami za pomocą przycisku umieszczonego w panelu swoich drzwi.

Od drugiego stopnia wyposażenia EV6 Plus (testowana przez nas) z przyciskiem tym zintegrowana jest elektryczna blokada możliwości otwarcia drugiej pary drzwi od środka samochodu. W bazowej wersji EV6 jest manualna, mechaniczny zamek umieszczono w ramie drugiej pary drzwi.

Testy - Kia EV6 - przyciemniane szyby z tyłu

Przyciemniane szyby z tyłu montowane są fabrycznie również od wersji wyposażenia EV6 Plus.

Testy - Kia EV6 - nawiewy klimatyzacji, słupek B

Dwustrefowa klimatyzacja automatyczna jest standardem w każdej wersji Kii EV6. Jej nawiewy dla osób podróżujących na kanapie umieszczono w słupkach B.

Testy - Kia EV6 - tapicerka foteli

Do wykończenia siedzeń w wersji EV6 Plus wybrano tapicerkę skórzaną (wegańska) w kolorze czarnym. Jednak na plecach foteli znalazły się panele z tworzywa sztucznego. Z ich powierzchni bez trudu usuniemy zabrudzenia, np. ślady butów dzieci podróżujących w fotelikach zamontowanych na kanapie.

Testy - Kia EV6 - porty usb, gniazda 12V, Android Auto, Apple CarPlay

W plecach oparć foteli znajdują się dwa porty usb-c, do których można podłączyć zasilanie urządzeń multimedialnych, z których podczas podróży skorzystają dzieci.

Kolejne trzy porty - w tym jeden usb-a - umieszczono na dole środkowej części kokpitu. Tu sparujemy zawartość smartfona za pośrednictwem Android Auto lub Apple CarPlay.

Obok tych portów mamy samochodowe gniazdo 12V, następne w lewym nadkolu bagażnika. Pod środkowym miejscem kanapy znajdziemy gniazdko elektryczne 250V (16A).

Testy - Kia EV6 - rozkładany podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik na środkowym miejscu kanapy to standard każdej wersji Kii EV6. W przypadku testowanego auta wykończono go skórą. W środku znajdziemy dwa uchwyty na kubki z napojami oraz niewielki schowek na drobiazgi.

Według naszych pomiarów podłokietnik ma 42 cm długości, 23 cm szerokości i 8 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 20 cm.

Testy - Kia EV6 - siatka lub linki w bagażniku

W bagażniku Kii EV6 znajdują się cztery (plastikowe) oczka do mocowania siatki lub linek zabezpieczających transportowane przedmioty. Przekątna pomiędzy nimi wynosi 125 cm.