TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Renault Austral

Dziecko w Renault Austral - wyposażenie samochodu

06.10.2023 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Renault Austral zostało wyposażone w trzy pary Isofix do mocowania fotelików samochodowych dla dzieci. Jest też - od wersji Techno - dodatkowe lusterko wewnętrzne służące do obserwacji osób podróżujących na kanapie.

Testy - Renault Austral - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik poduszki powietrznej pasażera umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest po pełnym otwarciu drzwi.

Jest to typowe rozwiązanie w modelach Renault - stałe pokrętło, które należy wcisnąć i obrócić zgodnie z widniejącym schematem.

Testy - Renault Austral - aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w podstawie lusterka wstecznego.

Przy aktywnej podświetla się - na minutę od uruchomienia silnika - piktogram z napisem ON.

Testy - Renault Austral - dezaktywacja poduszki powietrznej pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji działania poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na czas pracy silnika - piktogram z napisem OFF.

Testy - Renault Austral - ostrzeżenia, osłona przeciwsłoneczna, fotelik dziecięcy, tyłem do kierunku jazdy, aktywna poduszka powietrzna pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem w pozycji tyłem do kierunku jazdy fotelika dziecięcego przy aktywnej poduszce powietrznej pasażera ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Renault Austral - osłona przeciwsłoneczna pasażera

Umieszczono je na stałe po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Renault Austral - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia wybranych fotelików samochodowych dla dzieci, miejsce pasażera

Fabrycznym wyposażeniem każdej wersji Renault Austral są trzy pary mocowań Isofix z dodatkowym punktem top-tether do kotwiczenia wybranych modeli fotelików samochodowych dla dzieci. Jeden z nich znajduje się na dole pleców oparcia fotela pasażera.

Testy - Renault Austral - trzecia para mocowań Isofix, fotel pasażera

Odpowiada mu para mocowań Isofix (i-Size), które umieszczono bezpośrednio pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela pasażera.

Testy - Renault Austral - top-tether na skrajnych miejscach kanapy

Kolejne dwa punkty top-tether znajdują się w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Renault Austral - pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy

Odpowiadają im pary mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Dla z kolei obudowano plastikowymi nakładkami, które pomagają w szybkim i prawidłowym wsunięciu szyn fotelika.

Miejsca mocowań Isofix mają zaślepki w postaci otwieranych klapek.

Testy - Renault Austral - lusterko wewnętrzne do obserwacji dzieci

Od drugiej w kolejności wersji wyposażenia Techno montowane jest dodatkowe lusterko wewnętrzne służące do obserwacji dzieci podróżujących na kanapie. Wbudowano go w schowek na okulary. Jego obecność wyklucza zamówienie opcjonalnego szklanego dachu (pakiet Sunroof tylko dla wersji Techno w cenie 5 tys. zł).

Testy - Renault Austral - blokada sterowania bocznymi szybami

Wszystkie wersje Renault Austral wyposażono w elektrycznie sterowane boczne szyby. Opuszczają się i podnoszą automatycznie, stąd funkcja zapobiegająca przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować pasażerom możliwość sterowania bocznymi szybami (zachowując dla siebie tę funkcję). Służy do tego przycisk umieszczony w panelu drzwi kierowcy.

Testy - Renault Austral - blokada otwarcia drzwi od środka samochodu

W ramie drugiej pary drzwi znajduje się blokada możliwości ich otwarcia od środka kabiny pasażerskiej. Jest to wbudowana dźwignia, którą należy przełożyć zgodnie z wytłoczonym schematem.

Testy - Renault Austral - tapicerka foteli

Topowa wersja wyposażenia Iconic Esprit Alpine została wyposażona w tapicerkę tekstylno-skórzaną. Tym drugim materiałem wykończono plecy foteli, co powinno zapewnić łatwe usunięcie zabrudzeń, na przykład ślady butów dzieci podróżujących na kanapie. Może jednak to być trudne, bowiem kieszenie wykonano z siatki.

Testy - Renault Austral - przyciemniane szyby

Przyciemniane szyby z tyłu to standard wyposażenia od poziomu Techno.

Testy - Renault Austral - nawiewy klimatyzacji i porty usb

Dwustrefowa klimatyzacja automatyczna z nawiewami dla osób podróżujących na kanapie to standard już w bazowej wersji Evolution.

Podobnie jak cztery porty usb-C. Dwa z nich zamontowano na końcu centralnego tunelu. Podłączymy do nich zasilanie elektroniki, z której korzystają dzieci podczas podróży.

Kolejne dwa porty usb-C znajdują się na dole środkowej części kokpitu. W tym miejscu możemy sparować smartfona poprzez Android Auto lub Apple CarPlay. Usługa ta jest dostępna również bezprzewodowo już w bazowej wersji Evolution.

Samochodowe gniazda 12V znajdziemy w dolnej części kokpitu oraz w lewym boku bagażnika.

Testy - Renault Austral - środkowy podłokietnik kanapy

Rozkładany podłokietnik środkowego miejsca kanapy dostępny jest od wersji Techno. Według naszych pomiarów ma 35 cm długości, 25 cm szerokości i 7 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 22 cm. Wewnątrz znajdują się dwa uchwyty na kubki/butelki z napojami.

Testy - Renault Austral - linki do mocowania bagażu

W bagażniku znajdują się cztery oczka do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Ich przekątna wynosi 117 cm.