TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Suzuki Across hybrid plug-in

Dziecko w Suzuki Across - wyposażenie samochodu

23-06-2022 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Suzuki Across dostępne jest wyłącznie w - topowej dla tej marki - wersji wyposażenia Elegance. Na liście elementów, które zaliczamy do kategorii bezpieczeństwa podróżujących dzieci znalazło się ostrzeżenie „Uwaga, sprawdź tylne siedzenia”.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Wyłącznik poduszki powietrznej umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi pasażera.

To mechaniczny zamek, do którego przeznaczony jest specjalny kluczyk. W Suzuki Across schowano go w module bezkluczykowego dostępu do samochodu. Schemat zmiany statusu poduszki powietrznej opisano na obudowie wyłącznika.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - aktywna poduszka powietrzna pasażera, ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono pod przyciskami do sterowania klimatyzacją.

Przy aktywnej podświetla się - na 60 sekund od uruchomienia silnika - napis ON ze stosownym piktogramem.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - nieaktywna poduszka powietrzna pasażera, OFF, fotelik dziecięcy tyłem do kierunku jazdy

Po dezaktywacji działania poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - napis OFF ze stosownym piktogramem.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenia przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej mają formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - osłona przeciwsłoneczna pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - punkt kotwiczenia top-tether

W plecach oparć skrajnych miejsc kanapy znalazły się dodatkowe punkty kotwiczenia (top-tether) wybranych fotelików samochodowych dla dzieci.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - mocowania Isofix/i-Size na skrajnych miejscach kanapy

Odpowiada im para mocowań Isofix (i-Size) na skrajnych miejscach kanapy. Umieszczono je w wycięciach tekstylnej części tapicerki. Wokół brakuje plastikowych nakładek, które ułatwiają prawidłowe wsunięcie szyn fotelika.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - uwaga sprawdź tylne siedzenia

Kierowca przy wysiadaniu - jeśli wcześniej zostały otwarte z tyłu drzwi - otrzymuje przypomnienie „Uwaga, sprawdź tylne siedzenia”. Pojawia się ono na środku cyfrowego wyświetlacza deski rozdzielczej.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - blokada regulacji szyb elektrycznych

Standardem wyposażenia Suzuki Across są elektrycznie regulowane szyby w obu parach drzwi. Opuszcza się je i podnosi automatycznie, stąd każdą wyposażono w funkcję zapobiegania przypadkowemu przycięciu palców.

Kierowca może zablokować ich działanie przyciskiem umieszczonym w panelu na swoich drzwiach.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - blokada otwarcia drzwi od środka

W ramie drugiej pary drzwi umieszczono blokadę możliwości ich otwarcia od środka samochodu. Jest to mechaniczna dźwignia, którą należy przestawić według załączonego obok schematu.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - skórzana tapicerka foteli

Suzuki Across dostępny jest wyłącznie z czarną tapicerką tekstylno-skórzaną. Tym drugim materiałem pokryto plecy foteli. Ułatwia to usuwanie zabrudzeń pozostawionych przez buty dzieci podróżujących w fotelikach ustawionych na kanapie.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - przyciemniane szyby z tyłu

Przyciemniane szyby z tyłu są standardem wyposażenia tej hybrydy plug-in.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - kratki nawiewów klimatyzacji i port USB

Kolejnym standardem jest dwustrefowa klimatyzacja automatyczna. Z jej nawiewów skorzystają także osoby podróżujące na kanapie.

Pod nimi, na końcu centralnego tunelu, znajdują się dwa porty usb. Za ich pośrednictwem można zasilać urządzenia elektroniczne, z których korzystają dzieci podróżujące na kanapie.

Kolejny port usb znajduje się pod środkową częścią kokpitu. Poza ładowaniem pozwala on korzystać z części aplikacji smartfona za pośrednictwem Android Auto lub Apple CarPlay.

Obok oraz w zamykanym podłokietniku i bagażniku znajdują się gniazda 12V. Dodatkowo dostępne jest także gniazdko 230V.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - rozkładany podłokietnik kanapy

W środkowej części kanapy zamontowano rozkładany podłokietnik. Ma on 38 cm długości, 26 cm szerokości i 8 cm grubości. Łokieć oprzemy na wysokości 20 cm.

Podłokietnik pokryto skórą, wewnątrz znajdują się dwie podstawki na napoje. Mają one przekrój zbliżony do kwadratu, zabrakło wypustek utrzymujące puszkę czy butelkę.

Testy - Suzuki Across hybrid plug-in - linki zabezpieczające bagaż

W bagażniku znajdziemy cztery uchwyty do montażu siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Ich przekątna mierzy 128 cm.