POLSKIE DROGI

Aktualności | S11

Wkrótce początek prac na S11 Kępno - Olesno?

02.03.2024 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA

GDDKiA wskazała zwycięzców w dwóch z trzech postępowań przetargowych na projekt i budowę drogi ekspresowej S11. Podpisanie umów powinno nastąpić zaraz po wydaniu pozytywnej opinii przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Polskie drogi – kiedy podpisanie umów na realizację 3 odcinków S11

Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze Środkowe przez Wielkopolskę z Aglomeracją Śląską. Docelowo będzie to ponad 600 kilometrów, z których około 25 proc. zostało już oddanych do ruchu. Całość ma być gotowa do 2030 roku.

Wkrótce rozpocznie się realizacja trzech odcinków o długości 46 kilometrów na terenie województw wielkopolskiego, opolskiego i łódzkiego. W tym ciągu zaplanowano cztery węzły: Siemianice, Byczyna oraz Kluczbork Północ i Południe. Pomiędzy dwoma ostatnimi znajdzie się para Miejsc Obsługi Podróżnych oraz Obwód Utrzymania Drogi.

W przetargu na odcinek S11 od obwodnicy Kępna do Siemianic (12,5 km) wpłynęło 9 ofert. Najkorzystniejszą złożyła firma Polaqua (376 mln zł) i to ona, po analizie dokumentów, została uznana za zwycięzcę.

W drugim postępowaniu na projekt i budowę odcinka S11 Siemianice - Gotartów (22,7 km) złożono 8 ofert. W tym przypadku najkorzystniejsza także pochodzi z firmy Polaqua (523 mln zł), co zostało zaskarżone do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta zaś odrzuciła wniosek w całości i utrzymała pierwotny wybór.

Natomiast w trzecim postępowaniu na S11 Gotartów - początek obwodnicy Olesna (10,5 km) wpłynęło 8 propozycji. Tu najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud (465 mln zł). Również od tego rozstrzygnięcia wpłynął wniosek do KIO. Sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta.