POLSKIE DROGI

Aktualności | S10

Wniosek o rozpoczęcie prac nad poszerzeniem obwodnicy Torunia

27.04.2024 | oprac. redakcja | foto: GDDKiA

Coraz bliżej poszerzenia S10 pomiędzy węzłami Toruń Zachód i Południe. Od lat na tym odcinku ekspresówki ruch odbywa się na jednej jezdni.

Polskie drogi | Wniosek o zezwolenie na rozpoczęcie budowy S10 Toruń Zachód - Toruń Południe

Budowa drogi ekspresowej S10 pomiędzy węzłami Bydgoszcz Południe i Toruń Południe (woj. kujawsko-pomorskie) podzielona jest na cztery części. Dla ostatniej z nich złożono właśnie wniosek o wydanie Zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Uzyskanie tej decyzji pozwoli na rozpoczęcie robót pomiędzy węzłami Toruń Zachód i Toruń Południe. Dziś na tym odcinku, od długości niemal 12 kilometrów, ruch odbywa się na jednej jezdni.

Wykonawca - konsorcjum firm Rubau Polska i Poltores (340 mln zł) - na pozostawionej dwadzieścia lat temu rezerwie wybuduje drugą jezdnię. W każdą stronę funkcjonować będą po dwa pasy ruchu i trzeci awaryjny. Ponadto powstaną nowe węzły Toruń Podgórz i Toruń Czerniewice oraz jedenaście obiektów inżynierskich. Zakończenie prac zaplanowano na wiosnę 2027 roku.

Kiedy powstanie droga ekspresowa S10?

Droga ekspresowa S10 połączy Szczecin z planowaną Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej S50/A50. Będzie to ponad 400 kilometrów. Obecnie oddane do ruchu są odcinki pomiędzy stolicą województwa zachodniopomorskiego i Stargardem, Wałcz Zachód - Witankowo, jednojezdniowa obwodnica Wyrzysk, wspólny fragment z S5 Bydgoszcz Zachód - Bydgoszcz Błonie i dalej jako S10 do węzła Bydgoszcz Południe.

Na pozostałych - w różnej fazie - trwają prace przygotowawcze lub realizacyjne. Wszystkie brakujące odcinki zostały ujęte w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku.