WYDARZENIA

Car of the Year | 2021

Toyota Yaris Europejskim Samochodem Roku 2021

01-03-2021 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Toyota

Zwycięzcą 58. edycji konkursu Car of the Year została Toyota Yaris. Na drugim miejscu znalazł się Fiat 500, a stawkę uzupełniła Cupra Formentor.

Wydarzenia - Car of the Year 2021 - Toyota Yaris Europejskim Samochodem Roku 2021

Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz ceremonia finału Car of the Year miała formułę on-line. Niezmiennie jednak werdykt odczytano z hali Palexpo w Genewie. A to oznacza, że gdyby nie pandemia koronawirusa, byłby to dzień poprzedzający otwarcie międzynarodowego salonu samochodowego. Wszyscy liczą na powrót do normalności w 2022.

W tym roku o ten tytuł ubiegało się 38 modeli, z których ostatecznie zakwalifikowano 29: Audi A3, BMW 2 Gran Coupe, BMW serii 4, Citroen C4, Cupra Formentor, Dacia Sandero, Fiat 500, Ford Explorer, Ford Kuga, Honda e, Honda Jazz, Hyundai i10, Hyundai i20, Hyundai Tucson, Kia Sorento, Land Rover Defender, Mazda MX-30, Mercedes-Benz GLA, Mercedes-Benz GLB, Mercedes-Benz GLS, Mercedes-Benz Klasa S, Peugeot 2008, Polestar 2, SEAT Leon, Skoda Octavia, Toyota Mirai, Toyota Yaris, Volkswagen Golf i Volkswagen ID.3.

Miejsce w finałowej siódemce zdobyły: Citroen C4, Cupra Formentor, Fiat 500, Land Rover Defender, Skoda Octavia, Toyota Yaris i Volkswagen ID.3. W tym gronie hiszpańska marka, jak i elektryczny model w Wolfsburga to debiutanci. Po jednym tytule miał już Fiat 500 (2008) i Toyota Yaris (2000).

I jak się okazało to pomiędzy nimi toczyła się walka o powtórzenie sukcesu. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło Yarisowi (266 pkt.), a na drugim znalazła się "pięćsetka" (240 pkt.). Zaskoczeniem jest wysoka pozycja Cupry Formentor, która straciła zaledwie jeden punkt do Fiata.

"Zwycięstwo Yarisa to ogromny zaszczyt dla Toyoty. Chcę podziękować jurorom COTY za ich uznanie. Pragnę skorzystać z okazji i pogratulować naszym zespołom projektowym w Europie i Japonii ich pasji i zaangażowania. Jest to najlepszy Yaris w historii, który - zgodnie z intencjami Akio Toyody – wywołuje uśmiech na twarzach naszych klientów"

– powiedział Matt Harrison, wiceprezydent Toyota Motor Europe.

Kolejne miejsce zajęli: Volkswagen ID.3 (224 pkt.), Skoda Octavia (199 pkt.), Land Rover Defender (164 pkt.) i Citroen C4 (143 pkt.).

W jury Car of the Year 2021 zasiadało 59 dziennikarzy z 22 europejskich krajów. W tym dwóch reprezentantów Polski. Roman Popkiewicz z Auto Motor i Sport najwięcej punktów przyznał modelowi Land Rover (6), a Maciek Ziemkiewicz Toyocie Yaris (10 pkt.). W polskim głosowaniu zwyciężył model z Japonii, za nim był Formentor i Defender.

W miniony weekend na naszej fejsbukowej stronie ogłosiliśmy zabawę w wytypowanie kolejności miejsc na podium. Wzięły w niej udział 23 osoby, nikt nie wskazał prawidłowej odpowiedzi.

Ale zliczyliśmy oddane głosy (1. miejsce - 3 pkt., 2. miejsce - 2 pkt. i 3. miejsce - 1 pkt.) i podium wygląda następująco: Toyota Yaris (41 pkt.), Skoda Octavia (27 pkt.) i Citroen C4 (26 pkt.).