BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Foteliki samochodowe | Akcesoria

Karta informacyjna dziecka

02-10-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: BabySafe

BabySafe, polska marka fotelików samochodowych, wyszła z ciekawą inicjatywą. To naklejka KiD, na której można wpisać podstawowe informacje o dziecku.

Bezpieczeństwo dziecka - Karta informacyjna dziecka

Mało popularna w Polsce Karta I.C.E. (In Case of Emergency) ma w praktyce kolosalne znaczenie. Znajdujące się na niej numery kontaktowe pozwalają skontaktować się z najbliższymi poszkodowanej osoby. W założeniu będą oni mogli udzielić służbom ratunkowym ważnych informacji, na przykład o przebytych i przewlekłych chorobach, branych lekach czy uczuleniach.

Na podobnej zasadzie działa Karta ratownicza w pojeździe. O jej obecności informuje naklejka na przedniej szybie. Zapisane na karcie dane mają usprawnić działania służb ratunkowych, np. wskazując miejsca wzmocnienia karoserii, umieszczenia akumulatora i modułów sterujących czy zbiornika paliwa, rozmieszczenia poduszek powietrznych czy punktów mocowania pasów bezpieczeństwa.

Oba te rozwiązania łączy możliwość zebrania kluczowych i zweryfikowanych informacji w możliwie najkrótszym czasie, co też pozwoli na podjęcie efektywnych działań. Na tej zasadzie oparty jest pomysł firmy Logis, właściciela marki fotelików samochodowych BabySafe. Naklejka Karta informacyjna dziecka (KiD) zawiera pola do wpisania imienia i nazwiska oraz daty urodzenia, numeru telefonu do najbliższych oraz danych medycznych - jak wspomniane już przewlekłe choroby, przyjmowane leki czy uczulenia. Warto też dopisać grupę krwi.

Jej zawartość została skonsultowana z przedstawicielami służb ratunkowych. Nie trudno zgodzić się z autorami pomysłu, że zwrócenie się do poszkodowanego dziecka po imieniu pozwala szybciej opanować strach i stres. Podobnie jak z ryzykiem utraty kontaktu z kierowcą czy dorosłymi pasażerami.

Preferowanym miejscem umieszczenia Karty informacyjnej dziecka są plecy oparcia fotelika. O jej obecności świadczy druga, mniejsza naklejka, którą można umieścić na szelkach, pasie bezpieczeństwa bądź zagłówku.

"Mamy nadzieję, że projekt ten będzie realnym wsparciem dla służb ratowniczych w sytuacji wymagającej udzielenia pierwszej pomocy dziecku. Bezpłatne karty KiD dostępne są w sklepach partnerskich BabySafe, liczących ponad 200 punktów w całej Polsce"

– mówi Agnieszka Winkel, Dyrektor Handlowy Logis, właściciela marki BabySafe.