PRODUKTY

Akcesoria | Nawigacje i kamerki samochodowe

Więcej niż nawigacja

28-10-2015 | tekst: Maciej Kalisz | foto: Garmin

Rodzic podróżujący w pojedynkę z najmłodszym dzieckiem ma dylemat przy wyborze miejsca ustawienia fotelika. Z pomocą przychodzi im nowa funkcja... nawigacji firmy Garmin.

PRODUKTY | babyCam dodatkowa kamera ułatwiająca obserwację dzieci podróżujących tyłem do kierunku jazdy w fotelikach ustawionych na kanapie samochodu

Optymalnym miejscem ustawienia fotelika z dzieckiem jest kanapa. Również w przypadku najmniejszych pociech, które podróżują jeszcze tyłem do kierunku jazdy. Problem pojawia się w momencie, gdy w samochodzie jest tylko jedna osoba dorosła, w dodatku będąca kierowcą. Ustawienie fotelika tyłem na kanapie pozbawia i rodzica i dziecko kontaktu wzrokowego. Zdecydowanie obniża to komfort podróży obu osób, a nierzadko wywołuje płacz i zdenerwowanie.

Z myślą o takich sytuacjach konstruktorzy samochodów umożliwili dezaktywację poduszki powietrznej pasażera. Po jej odłączeniu można ustawić na jego miejscu fotelik w pozycji tyłem do kierunku jazdy. To niezmiernie praktyczne rozwiązanie, co potwierdza większość rodziców, bo dziecko jest obok i cały czas „na oku”. Jednak jest to mniej bezpieczne miejsce od tego na kanapie.

PRODUKTY | Montaż Garmin babyCam na prowadnicach zagłówka samochodowego

Rozwiązanie stanowi dodatkowe lusterko mocowane np. do tylnej szyby, które odbija obraz w standardowym - wstecznym. Firma Garmin poszła jeszcze dalej, choć nie zapewnia to kontaktu wzrokowego, proponując do większości swoich nawigacji dedykowaną kamerę babyCam.

To niewielkie urządzenie (wymiary 86,5x39,9x43,7 mm) mocuje się do zagłówka kanapy. Obraz, kierowany bezprzewodowo, wyświetlany jest na ekranie nawigacji (rozdzielczość VGA 640x480 px). Producent zapewnia, że dzięki podczerwieni, jest on doskonale czytelny również w nocy.

Do jednego urządzenia można podpiąć maksymalnie 4 kamery babyCam. W trakcie jazdy można korzystać zarówno z nawigacji, jak i podglądu kamery. Co ważne, przed opuszczeniem samochodu urządzenie "przypomina" o obecności dziecka z tyłu.

"Cieszymy się, że jako pierwsi stworzyliśmy nową kategorię produktów bazującą na podłączeniu monitoringu wideo z systemem nawigacyjnym. Odwracanie się do tyłu w czasie jazdy lub zatrzymywanie się na poboczu, aby sprawdzić, co dzieje się z dzieckiem podróżującym na tylnym siedzeniu, jest po prostu niebezpieczne. Dzięki kamerze babyCam rodzice mogą spojrzeć na swoje dzieci w dowolnym momencie podczas codziennych podróży"

- mówi Jakub Szałamacha, Marketing Manager, Garmin Polska

Kamera Garmin babyOne dostępna będzie w Polsce na początku 2016 roku. Jej cena wyniesie równowartość 199 euro.