POLSKIE DROGI

Bezpieczeństwo | Pojazdy ciężarowe

Przeładowane i źle zabezpieczone ciężarówki

24-06-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GITD

Jedne z najczęściej wykrywanych przez Inspekcję Transportu Drogowego nieprawidłowości dotyczą przewożonego ładunku. Oto kilka przykładów z ostatnich dni.

Polskie drogi - Przeładowe i źle zabezpieczone ciężarówki

W Piotrkowie Trybunalskim funkcjonariusze ITD ujawnili dwie przeładowane ciężarówki. Pojazd z przyczepą przeładowany był o blisko pięć ton, z kolei zestaw przewożący drewno o blisko siedem ton. W obu przypadkach wszczęto wobec przewoźników postępowanie administracyjne. Grożące sankcje finansowe to - odpowiednio - 15 i 7 tysięcy złotych. Kierowców ukarano mandatami, a nadwyżkę towaru nakazano przeładować na podstawione przez przewoźników pojazdy.

Innym przekładem są nieprawidłowości w zabezpieczeniu ładunku. W zatrzymanej pod Koninem ciężarówce, transportowane 24 tony brykietu opierało się jedynie na deskach zamocowanych na stelażu plandeki. Kierowcę ukarano mandatem w wysokości 500 złotych i nakazano mu zastosowanie obowiązkowych pasów zabezpieczających.

Na punkcie poboru opłat Brzezimierz na autostradzie A4 doszło do uszkodzenia dachu nad jedną z bramek. Sprawcą był kierujący zestawem, na którym przewożono maszynę budowlaną. Wezwana na miejsce policja prosiła o pomoc inspektorów ITD. Okazało się, że ładunek był za wysoki i za szeroki względem obowiązujących przepisów. W dodatku kierowca nie miał aktualnego zezwolenia na przejazd nienormatywny, a w pojeździe wykryto wycieki płynów eksploatacyjnych. Wobec przewoźnika wszczęto dwa postępowania administracyjne, kierowca został ukarany mandatem, zakazano też dalszej jazdy.

Do nieprawidłowości dochodzi także w przypadku transportu zwierząt. W zatrzymanej do kontroli ciężarówce w okolicach Kędzierzyna Koźla doliczono się 7 świń więcej, niż wynikało z okazanych dokumentów. Kierujący odnalazł jednak brakujące świadectwo, ale… inspektorzy doparzyli się przekroczenia zagęszczenia zwierząt względem przestrzeni ładunkowej pojazdu. Przewoźnik ukarany zostanie za naruszenie przepisów dotyczących transportu, dodatkowe postępowanie prowadzi inspekcja weterynaryjna.

W Pile w ciężarówce firmy kurierskiej odkryto transport tysiąca litrów niebezpiecznej substancji żrącej. Ładunek ten nie został odpowiednio zamocowany. Na pojeździe brakowało odpowiednich tablic ostrzegawczych, zaś kierujący nie przeszedł odpowiedniego kursu ADR. Podobny przypadek ITD wykryła na drodze krajowej nr 22 w miejscowości Jastrowia.

Rekordzistą ostatnich dni pod względem przekroczenia tonażu został kierowca zestawu zatrzymanego na punkcie poboru opłat Nowa Wieś na autostradzie A1. Przewożone dwa kontenery ważyły o 25 ton więcej od obowiązujących przepisów. Doszło też do przekroczenia dopuszczalnego nacisku na oś ciągnika i naczepy. Tu również konsekwencje administracyjne zostaną wyciągnięte wobec przewoźnika, kierowca otrzymał mandat karny, a część ładunku trafiła na podstawioną ciężarówkę.