POLSKIE DROGI

Inwestycje | Autostrada A1

Tymczasowy objazd na drodze krajowej nr 1

05-03-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: GDDKiA

W najbliższy weekend kolejne utrudnienia na krajowej jedynce. Zamknięty dla ruchu zostanie niemal 17-kilometrowy odcinek.

Polskie drogi - Tymczasowy objazd na drodze krajowej nr 1

Droga krajowa nr 1 powoli przechodzi do historii. Jej odcinek od Tuszyna do Częstochowy jest obecnie przebudowywany do standardów autostrady. Podzielono go na pięć odcinków, na których jednocześnie utrzymywany jest ruch pojazdów, w tym ciężarowych. Niektóre prace wymagają jednak całkowitego zamknięcia drogi. Tak było w połowie stycznia, gdy wyburzano stare wiadukty pomiędzy Tuszynem i Piotrkowem Trybunalskim. Cała operacja trwała trzy dni.

Podobne prace przeprowadzone będą teraz pomiędzy Kamieńskiem a Radomskiem (województwo łódzkie). Do wyburzenia przeznaczone są wiadukty w ciągu dróg powiatowych Kamieńsk-Pytowice i Dobryszyce-Blok Dobryszycki.

Zamknięcie dla ruchu nastąpi w piątek 6 marca o godzinie 21:00. Zakończenie utrudnień, a tym samym otwarcie ma nastąpić w poniedziałek 6 marca do godziny 6:00.

Polskie drogi - Wytyczony objazd na drodze krajowej nr 1 Kamieńsk - Radomsko

W tym czasie wyznaczone będą objazdy. W stronę Katowic zjazd z drogi krajowej nr 1 na wojewódzką nr 484 i dalej na DK91 do Radomska. Na obwodnicy miasta wytyczono trasę do ul. Unii Europejskiej i Łódzkiej do wyjazdu na DK42, którą powrócimy na krajową jedynkę.

Droga w stronę Łodzi jest lustrzanym odbiciem tego objazdu.

Nowe wiadukty powstaną do końca tego roku. W międzyczasie okoliczni mieszkańcy będą musieli korzystać z dróg lokalnych. Zgodnie z kontraktem odcinek A1 Kamieńsk do węzła Radomsko powinien zostać oddany do użytku w listopadzie 2021 roku. Być może nastąpi to szybciej, bowiem w harmonogramach umów odejmuje się trzymiesięczną przerwę zimową (15 grudnia - 15 marca). Z uwagi na dobre warunki pogodowe w tym roku drogowcy kontynuują swoje prace.