POLSKIE DROGI

Utrudnienia | Ruch graniczny

Ważne zmiany na wewnętrznej granicy Polski z krajami UE

25-03-2020 | źródło: MSWiA, opr. redakcja | foto: Straż Graniczna/archiwum

Rozporządzenie MSWiA z 13 marca 2020 roku przywróciło tymczasowo kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną na okres do 24 marca. Nowelizacja rozporządzenia przedłuża ten czas o kolejne 20 dni, czyli do 13 kwietnia.

Polskie drogi - Ważne zmiany na wewnętrznej granicy Polski z krajami UE

Przedłużenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej nie wpływa na transport towarów. Tak jak dotychczas kierowcy pojazdów ciężarowych są zwolnieni z kwarantanny.

Granicę wewnętrzną można przekraczać w 42 wyznaczonych miejscach na granicy lądowej: na granicy z Czechami (18), ze Słowacją (5), z Niemcami (16) z Litwą (3). Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach.

Wprowadzono jednak kolejne obostrzenia, które dotyczą osób zatrudnionych za granicą. Do tej pory, będąc w drodze do i z pracy, mogli przekraczać granicę bez obowiązku poddania się kwarantannie. To się zmieni od godziny 00:00 w piątek 27 marca 2020 roku. Teraz po powrocie do Polski zostaną objęci obowiązkową 14-dniową kwarantanną.

Jak informuje MSWiA dwudniowe odsunięcie w czasie obowiązywania nowych regulacji ma dać tym osobom czas na ustabilizowanie sytuacji zawodowej. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

Do kraju bez przeszkód mogą też powracać obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.