POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE

Wypadki drogowe w Polsce | 7 i 9 maja 2020

Tak giniemy na polskich drogach!

09-06-2020 | opr. Maciej Kalisz | foto: archiwum

We wstępnym podsumowaniu maja naszą uwagę zwróciły wydarzenia z dwóch dni. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji udostępniło naszej redakcji informacje o tych wypadkach.

Wypadki drogowego w Polsce - 7 i 9 maja 2020 - Tak giniemy na polskich drogach!

Czwartek siódmego maja 2020 roku widnieje w statystykach policji, jako dzień w którym w skali miesiąca doszło do najmniejszej liczby wypadków. Pomimo to w zaledwie 35 zdarzeniach zginęło aż dziewięć osób (38 odniosło obrażenia). Oznacza to, że w co 4 wypadku była ofiara śmiertelna.

Dwa dni później doszło do największej liczby wypadków. W 85 zdarzeniach śmierć poniosły dwie osoby (95 rannych). Dla porównania, w co 42 wypadku jedna osoba poniosła śmierć.

Opisy zdarzeń z ofiarami śmiertelnymi opracowaliśmy na podstawie informacji udostępnionych przez policję. W sumie to dziewięć wypadków, w których zginęło 4 pieszych, 3 kierowców samochodów osobowych, 3 pasażerów i 1 motocyklista.

7 maja 2020

O godzinie 9:45 w miejscowości Bydlino (woj. pomorskie) kierujący samochodem osobowym marki Audi podjął się wykonania manewru wyprzedzenia na podwójnej linii ciągłej. W jego trakcie odbił się od naczepy pojazdu ciężarowego, a następnie czołowo zderzył się z karetką transportu medycznego. Na jej pokładzie, oprócz kierowcy i sanitariusza, znajdował się pacjent, jednak w tym momencie nie był to pojazd uprzywilejowany. Następnie w tył karetki uderzył jeszcze motocyklista.

W efekcie tego wypadku śmierć poniosły dwie osoby - kierujący i pasażer Audi. Pozostali, poza kierowcą pojazdu ciężarowego, zostali przewiezieni do szpitala z licznymi obrażeniami oraz złamaniami.

+++++

We Wrocławiu kierujący samochodem osobowym marki Mazda na łuku drogi utracił panowanie nad pojazdem, zjechał przez pas zieleni na jezdnię z przeciwległym pasem ruchu. Zderzył się tam czołowo z samochodem osobowym marki Mitsubishi. Na jego tył najechał drugi samochód, także Mitsubishi.

W następstwie tego wypadku kierujący Mazdą poniósł śmierć na miejscu, zaś jeden z kierowców Mitsubishi doznał ogólnych potłuczeń.

+++++

Komenda Wojewódzka w Łodzi informuje, że o 22:30 kierujący samochodem osobowym marki Opel wyprzedził jadący prawym pasem ruchu pojazd, który zwalniał przed przejściem dla pieszych, a następnie potrącił przechodzącą przez nie osobę. Pieszy odbił się od Opla upadając na jezdnię wprost pod koła jadącego za nim drugiego pojazdu. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

+++++

W Elblągu o godzinie 11:50 kierujący pojazdem ciężarowym służb miejskich, po załadowaniu śmieci z pojemników, ruszył do przodu. Przechodząca w tym momencie przed jego maską starsza osoba poniosła śmierć na miejscu.

+++++

O godzinie 14:40 w Szczecinie zatrzymany został kierujący samochodu osobowego marki Skoda, który potrącił pieszą. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła.

+++++

W Wołominie kierująca samochodem osobowym marki Toyota wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i uderzyła w motocyklistę. W następstwie tego kierujący jednośladem zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym ponosząc śmierć na miejscu.

+++++

W Radomiu kierująca samochodem osobowym marki BMW wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującej samochodem osobowym marki Saab. W wyniku tego zderzenia śmierć na miejscu poniósł nieletni pasażer BMW.

+++++

W miejscowości Dzierżoniów (woj. dolnośląskie) kierujący samochodem osobowym marki Saab, nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Potrącony zmarł w drodze do szpitala.

9 maja 2020

W miejscowości Goźlice (woj. świętokrzyskie) kierujący samochodem osobowym marki Fiat wyjeżdżając z drogi podporządkowanej zignorował znak "Stop" i wymusił pierwszeństwo na jadącym prawidłowo drugim samochodzie marki Fiat. W efekcie tego wypadku śmierć na miejscu poniósł kierowca i pasażer wyjeżdżającego samochodu, natomiast pasażer drugiego Fiata trafił do szpitala.