strona główna
Porozmawiajmy o bezpieczeństwie
w ostatnim numerze
www.jedz-bezpiecznie.pl
czytaj także
Jedź Bezpiecznie | magazyn motoryzacyjny SERWISY

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie


Bezpieczeństwo dzieci


Przepisy


Salon samochodowy


Elektromobilność


Testy zderzeniowe EuroNCAP


Akcje przywoławcze do serwisów


Technika


Produkty


Porady


Wydarzenia


Wypadki drogowe


Sport


Aktualności

Niebezpieczna bezczynność
10-03-2009, tekst i grafika: Renault, foto: archiwum

Ponad 80 proc. rodziców uważa, że polskie drogi są niebezpieczne dla dzieci – wynika
z ogólnopolskiego badania opinii rodziców przeprowadzonego dla programu "Bezpieczeństwo dla wszystkich” Renault przez Korporację Badawczą Pretendent *. Świadomość zagrożenia niestety nie idzie w parze z działaniem: jak pokazało badanie tylko około 15 proc. rodziców podejmuje realne działania, by poprawić bezpieczeństwo swoich pociech na drodze.
Agata Szczech, Renault Polska:
"Jest to jedno z pierwszych tak obszernych badań opinii rodziców na temat bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym, jakie zostało przeprowadzone w Polsce. Naszym celem było poznanie opinii i postaw rodziców wobec bezpieczeństwa dzieci na drogach. Zależało nam na tym, aby dowiedzieć się jak oceniają polskie drogi, co myślą o bezpieczeństwie swoich pociech i co robią, aby uchronić je przed zagrożeniami".Zło największe - kierowcy
Okazuje się przede wszystkim, że według znacznej większości respondentów polskie drogi nie są dla dzieci bezpieczne. Uważa tak aż 81,2 proc. badanych, w tym aż 44,8 proc. twierdzi tak zdecydowanie.

Wśród największych niebezpieczeństw czyhających na dzieci rodzice wskazywali najczęściej na zbyt szybko jadących kierowców (54,5 proc.), nieostrożnych kierowców (45,8 proc.), brak sygnalizacji na przejściu dla pieszych (25,5 proc.), brak pobocza (20,6 proc.) oraz pijanych kierowców (21,7 proc.). Około 15 proc. rodziców zauważyło, że niebezpieczny jest także brak znajomości przepisów drogowych przez dzieci.

Tymczasem, według badanych rodziców, ich dzieci najczęściej dostają się do szkoły same i to pieszo (34,6 proc.). W przybliżeniu tyle samo osób wskazało na dwa inne sposoby: pieszo, odprowadzane przez samego rodzica lub inną osobę (29,7 proc.) oraz podwożenie samochodem (29,7 proc.).

Nic nie robią, by było lepiej
Tylko niespełna połowa (46,5 proc.) badanych rodziców rozmawia z innymi rodzicami o sposobach poprawy bezpieczeństwa na drogach. Z tej grupy zaledwie 30 proc. podejmuje jakieś działania. Jak konkluduje Korporacja Badawcza, oznacza to, że realne działania podejmuje tylko około 15 proc. badanych.Wśród inicjowanych przez siebie działań, rodzice dość często wymieniali petycje o zamontowanie świateł oraz zwracanie się z prośbą do władz samorządowych o zatrudnienie osób przeprowadzających dzieci przez jezdnię, a także wspólne odprowadzanie dzieci do szkoły. W działaniach tych przodują kobiety, które są zdecydowanie bardziej aktywne niż mężczyźni (49,2 proc. kobiet w stosunku do 38,8 proc mężczyzn).

Dariusz Chołost z Korporacji Badawczej Pretendent:
"Być może brak czynnego zaangażowania w poprawę bezpieczeństwa dzieci na drogach wypływa z przekonania, że działania te leżą w kompetencji innych. Według blisko połowy badanych lokalna policja powinna działać na rzecz podniesienia poziomu BRD. Podobna ilość respondentów nie zna jednak działań prowadzonych przez policję w tym zakresie".

Nadzieja w dzieciach
Eksperci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego twierdzą, że dzieci potrafią pozytywnie oddziaływać na dorosłych jeżeli chodzi o przestrzeganie przepisów. To właśnie dlatego koncern Renault od 2000 roku prowadzi program edukacyjny dla szkół podstawowych "Bezpieczeństwo dla Wszystkich", którego celem jest aktywizacja dzieci w zakresie poznawania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ramach programu działa platforma multimedialna "Bezpieczeństwo dla Wszystkich" - interaktywny komiks z quizami i grami, które uczą jak bezpiecznie poruszać się po drogach i prezentują ciekawostki zaskakujące nawet najbardziej doświadczonych kierowców. W ramach platformy działają trzy kursy sprofilowane pod kątem trzech grup odbiorców: dzieci, nauczycieli i rodziców. Nauczycielem zasad ruchu drogowego jest wirtualna postać – kosmita Woosh. Wszystkie kursy dostępne są także w wersji audio.

Program edukacyjny Renault "Bezpieczeństwo dla Wszystkich" to jedna z największych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci na drogach. Program jest realizowany po raz dziewiąty w 20 krajach i do tej pory wzięło w nim udział prawie 10 milionów dzieci, w tym 642 000 w Polsce.

* Badanie Korporacji Badawczej Pretendent dla programu „Bezpieczeństwo dla Wszystkich” Renault, przeprowadzone na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 600 osób, posiadających dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Czytaj także:
· Dreams at heArt po raz piąty 09-02-2009
·
Uczenie przez naśladowanie 15-09-2008
· Namalować bezpieczeństwo 21-10-2008
· Ruszyła 3. edycja programu "Orlen. Bezpieczne drogi" 15-09-2008
· Niewychowane dzieci zabijają się na drodze 29-11-2007
· Bezpieczna podróż na wakacje oczami dziecka 29-08-2007
· Spotkanie w Disneylandzie 27-08-2007
· Z odblaskami bezpieczniej 08-08-2007
· Klub Pancernika klika w fotelikach 10-07-2007
· Ruszyła 7. edycja "Bezpieczeństwa dla wszystkich" 31-10-2006
· Dzieci też chcą podróżować bezpiecznie 31-08-2006


copyright 2002-2023 | polityka prywatności | wydawca: Kalisz Media | kontakt | do góry