POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE
Numer Alarmowy 112
Jeden-jeden-dwa
11-02-2016 | opr. Maciej Kalisz | foto: archiwum
11 lutego obchodzony jest Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. W ten sposób podkreślana jest jego waga w niesieniu pomocy.
Numer 112 wybieramy niezależnie od kraju należącego do Unii Europejskiej. Uzyskamy pod nim połączenie z centrum alarmowym, którego operator powiadomi odpowiednie służby ratunkowe. Z reguły będzie to pogotowie, policja i straż pożarna. Co ważne skorzystamy z niego zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.
Na terenie Polski działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego (po jednym w każdym województwie, w tym osobne dla Warszawy oraz jedno w Radomiu (mające przypisane Mazowsze). Pracuje w nich ponad tysiąc operatorów, którzy w ubiegłym roku odebrali 21 mln połączeń! Jak podaje MSWiA blisko 45 proc. z nich to zgłoszenia fałszywe lub bezzasadne, a w 37 proc. przypadkach dzwoniący rozłączył się przed przyjęciem zgłoszenia. Średni czas połączenia wynosił 73 sekundy.
Obowiązujące obecnie przepisy nakazują osobie, która jest świadkiem wypadku, udzielenie pomocy. Za jedną z jej form uważa się kontakt właśnie z numerem 112.
Rozmawiając z operatorem pamiętaj:
po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer alarmowy 112 cierpliwie czekaj na zgłoszenie operatora,
bardzo krótko opisz zdarzenie, które chcesz zgłosić,
podaj dokładny adres lub sposób dotarcia na miejsce zdarzenia, udziel dodatkowych informacji, o które poprosi Cię operator,
podaj swoje dane tak, aby służby mogły się z Tobą skontaktować w przypadku zaistnienia jakichkolwiek niejasności,
nie rozłączaj się do czasu wyraźnego potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia przez operatora numeru alarmowego 112.