PRODUKTY

Opony | Nowości lato 2020

Kolejne nowości na rynku opon do samochodów osobowych

14-05-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: BFGoodrich, Goodyear, Semperit i Uniroyal

Wbrew panującej obecnie sytuacji oferta opon do samochodów osobowych systematycznie się powiększa, w tym o modele całoroczne. Powody do zadowolenia ma Grupa Oponeo, której model sprzedaży internetowej idealnie pasuje do dzisiejszego rynku.

Opony - Nowości lato 2020 - Kolejne nowości na rynku opon do samochodów osobowych

Pierwsze informacje o zarażeniach SARS-CoV-2 pojawiły się na początku roku. W reakcji na rozprzestrzeniające się zagrożenie niemal wszystkie kraje świata podjęły decyzje o wprowadzeniu zdecydowanych działań. Od zamknięcia fabryk do ograniczeń w ruchu. W Polsce kluczową datą był 16 marca.

Spowodowało to między innymi przesunięcie sezonu wymiany opon nawet do maja. Jednocześnie sprzedaż z zamkniętych punktów handlowych przeniosła się do internetu. Również w branży oponiarskiej, która i tak odnotowała bardzo duże spadki zainteresowania.

Powody do zadowolenia ma jednak Grupa Oponeo, która w tym trendzie upatruje osiągnięte wyniki. W pierwszym kwartale sprzedała w Polsce blisko 608 milionów opon (od jednośladów po pojazdy ciężkie), co przełożyło się na 5 proc. wzrost przychodów w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. Chwilą prawdy będzie jednak raport za II kwartał.

Na rynku pojawiło się kilka nowości. Część z nich przedstawiliśmy w ubiegłym tygodniu. O kolejnych właśnie poinformowali ich producenci.

Opony - Nowości lato 2020 - BFGoodrich Advantage i Advantage SUV

BFGoodrich, marka należąca do Michelin, wprowadziła do swojej oferty nowe opony letniej Advantage. To dwie wersje - do samochodów kompaktowych i SUV-ów. W porównaniu do poprzedniczek zastosowano nową mieszankę gumy, zmodyfikowano rzeźbę bieżnika i układ samozamykających się lameli.

Zmiany te polepszyły parametry prowadzenia pojazdów. W testach fabrycznych nowy model Advantage uzyskał krótszą od BFGoodrich G-Grip, drogę hamowania. Na mokrej nawierzchni o 2,4 metra, za suchej o 1,5 metra. Z kolei Advantage SUV - odpowiednio - o 2,9 i 1,1 metra.

Nowe opony dostępne są w 99 rozmiarach, od 155/65 do 245/45, ze średnicami opasania od 14 do 18 cali. Oferta będzie systematycznie powiększana.

Opony - Nowości lato 2020 - Goodyear Vector 4Seasons

Vector 4Seasons to trzecia generacja opony całorocznej marki Goodyear. Jej przedstawiciele podkreślają, że jest to obecnie najdynamiczniej rosnący segment ogumienia.

Za optymalną przyczepność na suchej nawierzchni odpowiadają mocne klocki bieżnika wykonane w technologii Dry Handling. Natomiast na mokrej skuteczne odprowadzanie wody uzyskano poprzez system głębokich i szerokich rowków (Aqua Control).

W warunkach zimowych liczne lamele w centralnej części bieżnika (Snow Grip) zapewniają lepsze - do pięciu procent w porównaniu z poprzednią generacją - prowadzenie na ośnieżonej drodze.

Opony Vector 4Seasons Gen-3 zostały wybrane na pierwszy montaż w DS3 Crossback i DS7 Crossback oraz Peugeotach 2008, 3008 i 5008.

Nowa opona Goodyear dostępna jest w 28 rozmiarach, od 175/65 do 255/45, średnicach 14 - 19 cali i indeksach prędkości H - W. Gama będzie uzupełniania w najbliższych dwóch latach.

Opony - Nowości lato 2020 - Semperit Speed-Life 3

Semperit Speed-Life 3 to rynkowy następca opon Comfort-Life 2 i Speed-Life 2. W porównaniu z nimi poprawiono przyczepność i skrócono drogę hamowania na mokrej nawierzchni. Jest ona przeznaczona do modeli z segmentu D i SUV.

Użycie do produkcji nowej mieszanki gumy przełożyło się na dłuższe przebiegi i mniejszy opór toczenia, a tym samym zużycie paliwa.

Opona Semperit Speed-Life 3 dostępna jest w 70 rozmiarach, o szerokościach 175-255, profilach 30-65 i średnicach 15-20 cali.

Opony - Nowości lato 2020 - Uniroyal RainSport 5

Marka Uniroyal poszerzyła ofertę o oponę letnią RainSport 5. W porównaniu do poprzedniej generacji zoptymalizowano konstrukcję bieżnika, na którym nadal wykorzystywana jest układ nacięć i lameli "skopiowany" ze skóry rekina. Zapewnia to ponadprzeciętne właściwości odprowadzania wody spod kół.

Nowy skład mieszanki spowalnia ścieranie się gumy, co wydłuża przebiegi.

Opona Uniroyal RainSport 5 dostępna jest w 120 rozmarach, od 185 do 295, profilach 30-55, średniach 15-21 cali i indeksach prędkości H - Y.