PRODUKTY

Opony | Nowości lato 2020

Siedem nowych opon letnich

05-05-2020 | opr. Maciej Kalisz | foto: Goodyear, Hankook, Michelin

Siłą rzeczy tegoroczny sezon na rynku opon letnich jest zupełnie inny, od tych które znamy. Nie oznacza to jednak braku nowości, przedstawiamy kilka z nich do samochodów osobowych i dostawczych.

Opony - Nowości lato 2020 - Siedem nowych opon letnich

Ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa rykoszetem trafiły w sezonową wymianę opon. Powstałe niejasności w ogólnych zarządzeniach rządu doprowadziły do karania przez policję kierowców odwiedzających w tym celu warsztaty i punkty wulkanizacji.

Na szczęście szybko doprecyzowano przepisy, które w tym zakresie mogły doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dziś już nikt nie kwestionuje zasadności wymiany opon.

Ale rynek nowych opon notuje bardzo duże spadki zainteresowania. To w obecnej sytuacji zrozumiałe, ale ich producenci z wielomiesięcznym wyprzedzeniem przygotowują kolejne nowości. Obecne zawirowania, jak też czasowo zamknięte fabryki, nie wpływają na plany rozpoczęcia sprzedaży.

Opony - Nowości lato 2020 - Dębica Presto HP2

Dębica zastąpiła model Presto HP drugą generacją. Najważniejsze zmiany to nowy, asymetryczny bieżnik z większą liczbą rowków i dodatkowymi krawędziami o różnych kształtach. Pomaga to w skuteczniejszym odprowadzaniu wody i poprawia stabilność na mokrej nawierzchni.

Na krótszą, w porównaniu z poprzedniczką, drogę hamowania wpływa też wzbogacony skład mieszanki. Ogumienie przeznaczone jest do samochodów z segmentu B i C.

Opona letnia Dębica Presto HP2 dostępna jest dla obręczy od 15 do 17 cali, w rozmiarach w przedziale 185-225 mm i profilu 65-55.

Opony - Nowości lato 2020 - Fulda EcoControl HP2

Fulda wprowadziła na rynek dwie opony letnie. Konstrukcję EcoControl HP2 zoptymalizowano pod kątem przyczepności. Uzyskano przy tym większą, zbliżoną do kwadratu, powierzchnię styku z nawierzchnią. Wyższe żebra przekładają się na jej żywotność, zaś użyty skład mieszanki poprawia prowadzenie na zakrętach i skraca drogę hamowania.

Opona oferowana jest w sześciu rozmiarach, od 195 do 225, profilu 60-45, indeksach prędkości V i Y (w tym nośności XL) oraz średnicy osadzenia 16 i 17 cali.

Opony - Nowości lato 2020 - Fulda EcoControl SUV

Druga nowość Fuldy, zgodnie z opisem w nazwie, przeznaczona jest do SUV-ów. Wyróżnia się lekką konstrukcją, co przekłada się na mniejsze opory toczenia i zużycie paliwa. Unikalna mieszanka gumowa poprawia prowadzenie, hamowanie i równomierny, o dużej powierzchni, nacisk na nawierzchnię drogi.

Fulda EcoControl SUV dostępna jest w 15 rozmiarach od 215 do 295 mm, profilach 60-35, średnicach 17-21 cali oraz indeksach H, V, Y i W (część z indeksem nośności XL).

Opony - Nowości lato 2020 - Goodyear EfficientGrip Performance 2

Według danych producenta opona Goodyear EfficientGrip Performance 2 ma o połowę dłuższą, od poprzedniczki, żywotność. Poprzez zwiększenie liczby dłuższych krawędzi i poprawieniu mieszanki gumowej uzyskano wyższą odporność na zjawisko aquaplaningu oraz krótszą drogę na mokrej nawierzchni. Z kolei większe żebra centralne podniosły sztywność podczas dynamicznej jazdy.

Nowa opona letnia dostępna jest w 45 rozmiarach, część z nich będzie stopniowo wprowadzana do oferty do końca 2020 roku. W sumie będzie to przedział od 185/65 do 225/45 o średnicach od 15 do 19 cali oraz indeksie prędkości H, W, V i Y (w tym XL).

Opony - Nowości lato 2020 - Laufenn S Fit EQ+

Laufenn to marka opon należąca do Hankook. W tym sezonie ofertę uzupełniły dwie pozycje z serii Fit EQ. To nowe generacje S i G, które dla rozróżnienia otrzymały jeszcze znak "+". Opona Laufenn G Fit EQ+ dedykowana jest do samochodów typu SUV. Nowy skład mieszanki przyczynił się do skrócenia drogi hamowania. Dodane na żebrach barkowych nacięcia zwiększyły przyczepność na mokrej nawierzchni, zaś przebudowany układ klocków zminimalizował hałas i wibracje.

Opona oferowana jest w 40 rozmiarach o średnicach 13-20 cali, szerokości bieżnika 135-235 mm i profilach 80-55 oraz indeksach prędkości T-H (także jako XL).

Opony - Nowości lato 2020 - Laufenn S Fit EQ+

Z kolei w oponie S Fit EQ+, przeznaczonej do samochodów sportowych, zmieniono między innymi wzór bieżnika, poprawiając tym samym stabilność i przyczepność podczas jazdy na zakrętach. Zastosowany układ klocków skuteczniej odprowadza wodę, tu także zastosowano nową mieszankę.

Opona dostępna jest w 51 rozmiarach o średnicach 15-20 cali, szerokości bieżnika 185-275 mm i profilach 70-35 oraz indeksach prędkości H-Y (niektóre z indeksem nośności XL).

Opony - Nowości lato 2020 - Michelin Agilis 3

Michelin Agilis 3 to opona do samochodów dostawczych, w której wykorzystano doświadczenia z produkcji ogumienia do pojazdów ciężarowych. To między innymi zastosowane po raz pierwszy w tym segmencie ewakuatory. Zapobiegają one zaklinowaniu się drobnych kamieni w rowkach bieżnika.

Pionowe ścianki klocków zapewniają większy styk opony z drogą, zaś dodany do mieszanki polimer poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni. Na bokach znalazły się dodatkowe wzmocnienia.

W porównaniu do poprzedniczki (Agilis+) nowa opona jest lżejsza o około 1,6 kg. Michelin oferują ją w 14 rozmiarach o średnicach 15 i 16 cali.