PRZEPISY
Obowiązki i nakazy | COVID-19
Polska dzielona na strefy bezpieczeństwa
07-08-2020 | tekst: Maciej Kalisz | foto: MZ
Od soboty na wybranych obszarach Polski wracają obostrzenia związane z COVID-19. Dotyczą one między innymi obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zasad podróżowania komunikacją zbiorową.
25 lipca zniesiono część ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Od tego dnia między innymi trybuny na obiektach sportowych mogą być wypełnione w połowie, więcej osób może uczestniczyć w imprezach targowych czy jednorazowo wejść na basen, zmniejszono też zachowanie dystansu społecznego do półtora metra.
Jednak już w kolejnych dniach odnotowano wzrost zakażeń. W czwartek 6 sierpnia Ministerstwo Zdrowia podało informację o 726 nowych przypadkach. To rekord w statystykach dziennych od początku epidemii w naszym kraju. W podsumowaniu dzisiejszego piątku potwierdzono jeszcze większą liczbę, 809 zakażonych.
W przeciwdziałaniu tej sytuacji mają pomóc ogłoszone właśnie nowe zasady bezpieczeństwa. Tym razem będą obowiązywać tylko w wybranych powiatach. Polskę podzielono na trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną.
Dany kolor informuje o stopniu zagrożenia. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia podział nastąpił - "na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy".
W strefie zielonej obowiązują więc dotychczasowe zasady bezpieczeństwa. W żółtej nadal można organizować np. zawody sportowe, np. żużel, ale trybuny mogą być wypełnione tylko w 25 proc. W czerwonej jest zakaz.
W przypadku podróżowania komunikacją zbiorową w strefie żółtej nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń. W czerwonej ograniczono pojemność pojazdu - do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. łącznej liczby miejsc stojących i siedzących. W tej strefie obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Szczegółowe informacje znajdują się w załączonym pliku pdf.
Obecnie do strefy czerwonej należą powiaty: Nowy Sącz (woj. małopolskie), nowosądecki (woj. małopolskie), ostrzeszowski (woj. wielkopolskie), pszczyński (woj. śląskie), Ruda Śląska (woj. śląskie), Rybnik (woj. śląskie), rybnicki (woj. śląskie), wieluński (woj. łódzkie) i wodzisławski (woj. śląskie).
Do strefy żółtej powiaty: cieszyński (woj. śląskie), jarosławski (woj. podkarpackie), Jastrzębie Zdrój (woj. śląskie), kępiński (woj. wielkopolskie), oświęcimski (woj. małopolskie), pińczowski (woj. świętokrzyskie), Przemyśl (woj. podkarpackie), przemyski (woj. podkarpackie), wieruszowski (woj. łódzkie) i Żory (woj. śląskie).
Lista powiatów i przydzielona strefa będzie weryfikowana dwa razy w tygodniu. Nowe zasady bezpieczeństwa obowiązują od soboty, 8 sierpnia 2020.
Należy pamiętać, że niezależnie od strefy nadal w środkach komunikacji zbiorowej czy podczas pobytu w budynku stacji benzynowej należy zasłonić usta i nos. Ta zasada obowiązuje również podczas podróży pojazdem prywatnym z osobami, z którymi nie mieszkamy na co dzień czy też kontroli drogowej.
Ale obecnie można tego nie zrobić z uwagi na stan zdrowia. Jak informuje wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ma to się zmienić od 1 września. Taka osoba będzie zobligowana do "posiadania zaświadczenia potwierdzającego takie przeciwskazania medyczne".