TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Foteliki i wózki | Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid

Dziecko w Toyocie Corolla kombi XII - foteliki i wózki

08-11-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Przy montażu fotelików dziecięcych w hybrydowej wersji Toyoty Corolla trzeba uważać na jedno ograniczenie na kanapie. Przestrzeń bagażowa tego modelu nie została ograniczona umieszczeniem baterii pod podłogą.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelików dziecięcych

Foteliki dziecięce użyte w teście Toyoty Corolla kombi:

- grupa 0/0+ Maxi-Cosi model Pebble Plus montowany tyłem do kierunku jazdy za pomocą pasa bezpieczeństwa lub opcjonalnej bazy Isofix 2WayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 0/1 Maxi-Cosi model 2WayPearl montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy za pomocą opcjonalnej bazy Isofix 2wayFix z nogą stabilizującą - zestaw zgodny z regulacją i-Size,

- grupa 1 Britax-Romer model Trifix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z dodatkowym punktem kotwiczenia top-tether z system SI-PAD chroniącym przy zderzeniach bocznych,

- grupa 2-3 Recaro model Monza Nova 2 Seatfix montowany przodem do kierunku jazdy za pomocą Isofix z systemem ASP chroniącym przy zderzeniach bocznych.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelika dziecięcego Maxi-Cosi Pebble Plus tyłem do kierunku jazdy

Po odłączeniu przedniej poduszki powietrznej pasażera można na jego miejscu ustawić fotelik dziecięcy w pozycji tyłem do kierunku jazdy. W nowej Toyocie Corolla jest on montowany tylko za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa. Ma on regulowaną wysokość ustawienia i odpowiednią długość.

W testowanej wersji Corolli z przodu znajdowały się sportowe, mocno wyprofilowane fotele. Według naszych pomiarów siedzisko ma 49 cm długości i 52 cm szerokości. Podczas próby z montażem fotelika Maxi-Cosi Pebble Plus nie stwierdziliśmy żadnych problemów.

Podgrzewane fotele w wersjach Selection i Executive są standardem wyposażenia.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelika dziecięcego Maxi-Cosi Pebble Plus

Ustawienie z przodu fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga odsunięcia całości od kokpitu. Należy też maksymalnie obniżyć fotel (regulacji tej nie ma bazowa wersja Active), a oparcie ustawić do pionu. W takiej konfiguracji osobie dorosłej zajmującej miejsce na kanapie pozostaje około 15 cm na wysokości kolan.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelika dziecięcego Maxi-Cosi Pebble Plus tyłem do kierunku jazdy

Mocowania Isofix (i-Size) znajdują się tylko na skrajnych miejscach kanapy. Każde z nich zabezpieczono zaślepką, a sam uchwyt ma plastikową nakładkę co ułatwia wsuwanie szyn fotelika lub jak w naszym przypadku bazy Maxi-Cosi 2WayFix. Ma ona również nogę stabilizującą, która ogranicza rotację wokół własnej osi podczas wypadku.

Po prawej stronie kanapy znajduje się kratka wentylacyjna baterii trakcyjnych, której nie wolno zasłaniać. Decydując się na położenie pod fotelik dziecięcy specjalnej maty ochronnej należy o tym pamiętać.

Zmierzona przez nas wysokość od podłogi do siedziska kanapy to 36 cm.

Podczas prób z wkładaniem do samochodu i montażem na bazie fotelika dziecięcego Maxi-Cosi Pebble Plus nie stwierdziliśmy żadnych problemów.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelika dziecięcego Maxi-Cosi Pebble Plus

Ustawienie na kanapie fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy wymaga przesunięcia fotela pasażera maksymalnie do przodu. Osoba dorosła, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu kokpitu, nie powinna narzekać na brak miejsca na wysokości kolan.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelika dziecięcego Maxi-Cosi 2WayPearl tyłem do kierunku jazdy

Na tej samej bazie Isofix można ustawić fotelik dziecięcy Maxi-Cosi 2WayPearl w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Należy przy tym zachować te same zasady, jak przy tradycyjnym nosidełku. Nadwozie Corolli jest nisko zawieszone, stąd włożenie dziecka do fotelika i zapięcie pasami może wymagać nieco więcej wysiłku.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelika dziecięcego Maxi-Cosi 2WayPearl przodem do kierunku jazdy

Przy wyższym dziecku fotelik Maxi-Cosi 2WayPearl można odwrócić przodem do kierunku jazdy. W tej pozycji bez przeszkód mogliśmy ustawić kąt pochylenia jego skorupy w pełnym zakresie.

Kanapa nowej Corolli oraz wszystkie używane przez nas elementy Maxi-Cosi spełniają standard i-Size.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - Britax-Romer TriFix top-tether

Dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych (top-tether) umieszczono w plecach kanapy. Z uwagi na długi bagażnik kombi, klamrę z pasem mocującym najłatwiej wpiąć od strony kabiny pasażerskiej.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelika dziecięcego Britax-Romer TriFix przodem do kierunku jazdy

Nakładki na uchwyty Isofix są wystarczająco szerokie, aby zmieścić grubsze szyny fotelika Britax-Romer TriFix. Jego konstrukcja dobrze przylegała do wyprofilowań kanapy, bez przeszkód mogliśmy regulować kąt pochylenia skorupy w pełnym zakresie.

Długość siedziska kanapy to 44 cm. Skrajne zagłówki mają tylko dwie pozycje regulacji wysokości 71 i 83 cm.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z montażem fotelika dziecięcego Recaro Monza Nova 2 Seatfix przodem do kierunku jazdy

Podstawa fotelika Recaro Monza Nova 2 SeatFix nie zakrywała zamka do wpięcia klamry samochodowego pasa bezpieczeństwa, z którego tu korzysta także dziecko. Przed jego montażem zdemontowaliśmy zagłówek kanapy.

Zmierzona przez nas wysokość od siedziska kanapy do podsufitki wynosi około 90 cm. W praktyce jest nieco wyżej, bowiem nad częścią przebiega szklany dach panoramiczny.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - dziecko siedzące na kanapie pomiędzy dwoma fotelikami

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce przepis zezwalający na przewożenie dziecka (powyżej 3 roku życia) poza fotelikiem w sytuacji, gdy na kanapie nie ma miejsca na montaż trzeciej sztuki. Zwracamy na to uwagę w naszych testach, z reguły praktycznie we wszystkich ocenianych samochodach jest to fizycznie niemożliwe (dziecko musi siedzieć na środkowym miejscu i być prawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa).

Nowa Toyota Corolla nie jest tu wyjątkiem, ponadto ze względu na bezpieczeństwo dziecka odradzamy to rozwiązanie. Szerokość kanapy to 126 cm. Po zamontowaniu na skrajnych miejscach naszych fotelików Isofix, pozostały 32 cm przy ich podstawie i 27 cm na wysokości ramion.

Środkowy pas bezpieczeństwa mocowany jest do oparcia kanapy. Zagłówek na tym miejscu ma dwie regulacje wysokości - 68 lub 77 cm.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - środkowy podłokietnik kanapy

Wózki dziecięce użyte w teście Toyoty Corolla kombi:

- dwuczęściowy X-lander z gondolą X-pram,

- spacerówka Quinny model Zapp Xtra 2.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z pakowaniem dwuczęściowego wózka X-lander

Pojemność bagażnika nowej Corolli kombi z najmocniejszym układem hybrydowym wynosi 581 litrów (pozostałych wersji 596 l). Przestrzeń podzielona została podwójną podłogą, w testach z wózkami używamy górnego położenia. Zmierzona przez nas odległość od podłogi do zwijanej rolety wynosi tylko 44 cm. Pomimo to bez przeszkód zmieściliśmy pod nią obie części wózka X-lander.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z pakowaniem wózka - spacerówki Quinny

W górnym położeniu długość bagażnika ma 100 cm długości i 111 cm szerokości pomiędzy nadkolami. Po lewej stronie znajduje się niewielka wnęka o szerokości 16 cm i głębokości 13 cm.

Corolla kombi w standardzie posiada cztery zaczepy do mocowania siatki lub linek podtrzymujących przewożone przedmioty. Dwa z nich znajdują się w progu otworu bagażnika. Aby je rozłożyć należy wcześniej delikatnie podnieść płytę podłogi. Druga para znajduje się w nadkolach tuż za plecami oparć kanapy. Przekątna zaczepionych linek to 118 cm.

Nasz testowy wózek Quinny bez problemu mogliśmy ułożyć i zabezpieczyć zarówno wzdłuż jak i wszerz bagażnika.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - próby z pakowaniem dwóch wózków do bagażnika

Przy próbie z pakowaniem dwóch wózków dziecięcych skorzystaliśmy z możliwości obniżenia podłogi. Dzięki temu wysokość do rolety wzrosła do 54 cm, ale w efektywne wykorzystanie przestrzeni ograniczyło się do 86 cm długości i 96 cm szerokości.

Wysokość od ziemi do górnej krawędzi zderzaka wynosi 55 cm, do progu załadunku 61 cm, a do otwartej klapy bagażnika 197 cm.

TESTY | Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - 12. generacja Toyoty Corolla w nadwoziu kombi z napędem hybrydowym

Wyposażenie samochodu
Dziecko w Toyocie Corolla kombi XII

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - plusy i minusy - efektywna hybryda Toyoty

Plusy i minusy
Efektywna hybryda Toyoty