TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid

Dziecko w Toyocie Corolla kombi XII - wyposażenie samochodu

07-11-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Nowa Toyota Corolla posiada wszystkie podstawowe elementy wyposażenia, które zaliczamy do kategorii bezpieczeństwa i komfortu podróży dzieci. Jedyną opcją w testowanym egzemplarzu samochodu był panoramiczny dach.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Wyłącznik przedniej poduszki powietrznej pasażera umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest dopiero przy pełnym otwarciu drzwi.

Do zmiany statusu poduszki (zgodnie z widniejącym schematem) potrzebny jest kluczyk od stacyjki silnika. W przypadku testowej topowej wersji Executive, a także Selection, otrzymujemy system bezkluczykowego dostępu do Corolli. Kluczyk do przełącznika poduszki umieszczono w jego module.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - kontrolka włączonej poduszki powietrznej pasażera

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej umieszczono na środku kokpitu. Daleko jednak od miejsca kierowcy, bo za centralnym wyświetlaczem.

O aktywnej poduszce informuje napis Passanger AirBag ON z odpowiednim piktogramem. Zostają one podświetlone na 60 sekund od chwili wciśnięcia przycisku Start i uruchomienia silnika (także elektrycznego).

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - kontrolna odłączonej poduszki powietrznej pasażera

Po dezaktywacji poduszki podświetla się dioda OFF. Tym razem przez cały czas pracy silników (także w fazie start/stop).

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - ostrzeżenie przed ustawieniem fotelika tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszcze powietrznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej mają formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - ostrzeżenie przed ustawieniem fotelika tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszcze powietrznej pasażera

Umieszczono je po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików dziecięcych

Top-tether, dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików typu Isofix, umieszczono w plecach oparć skrajnych miejsc kanapy.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - Isofix

Odpowiadają im pary Isofix (standard i-Size) umieszczone pomiędzy siedziskiem i oparciem kanapy.

Obudowano je plastikowymi nakładkami, które pomagają w poprawnym i szybkim wsunięciem szyn fotelika. Wcześniej jednak trzeba zdjąć zaślepki i znaleźć miejsce do ich schowania.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - blokada możliwości elektrycznego sterowania szybami

W nowej Toyocie Corolla wszystkie boczne szyby mają elektryczną regulację. Każda wyposażona została w funkcję automatycznego opuszczania i podnoszenia są wyposażono je w zabezpieczenie przed przypadkowym przycięciem palców.

W panelu drzwi kierowcy umieszczono przycisk do blokady sterowania szybami. Po jej aktywacji kierujący zachowuje dla siebie pełną funkcjonalność elektryki.

Tylne szyby opuszczają się do samego końca.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - blokada możliwości otwarcia drzwi od środka samochodu

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Dźwignię do jej aktywacji (zgodnie z załączonym schematem) umieszczono w ramie drzwi.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - czyszczenie pleców foteli

Testowany egzemplarz Corolli w wersji Executive został wyposażony w tapicerkę materiałową z elementami dwukolorowej skóry. Czarną pokryto między innymi plecy foteli i dodatkowe kieszenie. Dzięki temu łatwo z niej usunąć zabrudzenia pozostawione przez dzieci.

W bazowej wersji Comfort otrzymujemy klimatyzację manualną. W pozostałych automatyczną i dwustrefową. Pasażerowie tylnej kanapy mogą skorzystać z dwóch kratek jej nawiewów.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - przyciemniane szyby i panoramiczny dach

Przyciemniane szyby z tyłu otrzymamy w cenie tylko wersji wyposażenia Selection i Executive. W Comfort wymagają dopłaty 5500 złotych, ale jest to cena za cały pakiet Style (między innymi 17-alufelgi i światła główne LED). Dla bazowej wersji Active nie przewidziano montażu przyciemnianych szyb.

Panoramiczny szklany dach z elektryczną roletą i otwieraną częścią nad przednimi miejscami dostępny jest jako opcja w topowej wersji Executive. Dopłata wynosi 5500 złotych.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - środkowy podłokietnik kanapy

Środkowy podłokietnik kanapy to standard wyposażenia, niedostępny jedynie w bazowej wersji Active. Według naszych pomiarów ma 22 cm szerokości i 39 cm długości. Znajdują się w nim tylko dwa miejsca do wstawienia napojów o średnicy standardowej puszki. Z tyłu nie ma otworu do przewożenia w bagażniku dłuższych przedmiotów.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - podłączenie zasilania multimediów

Port USB i wejście aux-in są standardem w każdej wersji wyposażenia Toyoty Corolli. Umieszczono je w prawej części kokpitu, ale poprzez jego wyprofilowanie nie są widoczne. W praktyce włożenie do nich kabla odbywa się po omacku. Ten port USB służy do parowania smartfona (opcja za tysiąc złotych) poprzez Android Auto i Apple CarPlay.

Drugi port USB znajduje się w zamykanym schowku na środkowej konsoli. Obok niego jest tradycyjne gniazdo 12V.W te miejsca najwygodniej podłączyć zasilanie urządzeń multimedialnych, z których korzystają dzieci podróżujące na kanapie.

W Corolli kombi Drugie gniazdo 12V znajduje się w bagażniku (prawe nadkole).

Kolejnym standardem jest możliwość podłączenia multimediów za pośrednictwem bluetooth.

W wersji Selection i Executive w dolnej części kokpitu znajduje się stacja do bezprzewodowego ładowania telefonu.

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - linki do zabezpieczenie przewożonych w bagażniku przedmiotów

Cztery zaczepy do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty to standard w każdej wersji Toyoty Corolli Touring Sports.

TESTY | Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid

Testy - Toyota Corolla Touring Sports XII Hybrid - plusy i minusy - efektywna hybryda Toyoty

Plusy i minusy
Efektywna hybryda Toyoty