TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Fiat Talento kombi 9-osobowy

Dziecko w Fiacie Talento - wyposażenie samochodu

09-07-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

W dziewięcioosobowym Fiacie Talento kombi dostępne są tylko dwa miejsca przystosowane do mocowania fotelików dziecięcych typu Isofix. Wszystkie elementy podnoszące bezpieczeństwo i komfort podróży najmłodszych pochodzą z Renault.

Fiat Talento - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

Według aktualnego cennika poduszka powietrzna pasażera montowana jest w standardzie w Talento kombi z homologacją osobową (M1). W ciężarowej (N1) jest opcją. Razem z poduszką dodawany jest jej wyłącznik, który umieszczono w prawym boku kokpitu. Dostęp do niego możliwy jest przy pełnym otwarciu drzwi.

Działanie wyłącznika opiera się na pokrętle. Należy go lekką pociągnąć do siebie i obrócić zgodnie z załączonym schematem. To rozwiązanie od lat stosuje Renault w swoich modelach.

Fiat Talento - aktywna poduszka powietrzna pasażera ON

Panel z informacją o aktualnym statusie poduszki powietrznej pasażera umieszczono w obudowie lusterka wewnętrznego. Przy aktywnej - przez 60 sekund od uruchomienia silnika - podświetla się piktogram z napisem ON.

Fiat Talento - odłączona poduszka powietrzna pasażera OFF

Po dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera podświetla się - na cały czas pracy silnika - dioda OFF.

Fiat Talento - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy ma formę uniwersalnych piktogramów.

Fiat Talento - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej pasażera

Ostrzeżenie to umieszczono po obu stronach osłony przeciwsłonecznej pasażera.

Fiat Talento - dodatkowy punkt kotwiczenia fotelików Isofix - top-tether

W kombi w wersji 9-osobowej tylko na skrajnych miejscach środkowego rzędu znalazły się dodatkowe punkty kotwiczenia fotelików dziecięcych Isofix, tzw. top-tether. Umieszczono je bezpośrednio na stelażu kanapy.

Fiat Talento - mocowania fotelików dziecięcych typu Isofix

Każdemu z nich odpowiada para mocowań Isofix (bez standardu i-Size). Schowano je pomiędzy siedzisko i oparcie kanapy. Wokół nich nie ma plastikowych nakładek ułatwiających wsuwanie szyn Isofix.

Fiat Talento - przyciemniane szyby z tyłu

W parze przesuwanych drzwi bocznych umieszczono otwierane okienka. To opcja zarówno dla lewej, jak i prawej strony wymagająca dopłaty po 700 złotych.

Przyciemniane szyby z boku i z tyłu to wydatek kolejnych 300 złotych. Chyba, że jest to wersja Turismo, w której są standardem.

Boczne okienka trzeba manualnie przesunąć zwalniając wcześniej manualną blokadę.

Fiat Talento - blokada przed możliwością otwarcia drzwi od środka samochodu

Para przesuwanych drzwi ma również blokadę możliwości ich otwarcia od środka. W ramie znajdują się do tego zamki (bez wytłoczonego schematu działania). Do zmiany statusu blokady należy użyć płaskiego przedmiotu pasującego do wąskiej szczeliny. W testowanym modelu Fiata Talento kombi przeznaczono do tego kluczyk schowany w karcie. Tak, ta również pochodzi od Renault.

Fiat Talento - obicie tapicerki materiałowej

Testowany egzemplarz Fiata Talento kombi wyposażono w tapicerkę materiałową Natte (dopłata 350 złotych). Pokryto nią także oparcia przednich miejsc. Pomimo to w łatwy sposób usunęliśmy ślady butów pozostawione przez dzieci podróżujące w fotelikach.

Fiat Talento - podłączenie zasilania 12V i port USB - 7-calowy ekran dotykowy

Standardem każdej wersji wyposażenia Talento kombi (M1) jest radioodbiornik z bluetooth oraz portem USB i wejściem AUX, co ułatwia podłączenie urządzeń multimedialnych, którymi można zająć uwagę dzieci podczas podróży.

W naszym przypadku mieliśmy opcjonalny zestaw z ekranem dotykowym (7-cali) z funkcją strumieniowego przesyłania muzyki. Dopłata do niego wynosi 2300 złotych (w tej cenie zawarta jest też nawigacja). Jest to też standard w wersji Turismo.

Są też dwa gniazda samochodowe 12V - na kokpicie i po lewej stronie w III rzędzie siedzeń.

Fiat Talento - uchwyty do mocowania linek zabezpieczającyh bagaż

W części bagażowej 9-osobowego kombi znajdują się dwa zaczepy do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty. Kolejne znajdują się już w części pasażerskiej, co utrudnia ich użycie. Można też zaczepić je do stelaża ostatniego rzędu siedzeń.