TESTY

Plusy i minusy | Fiat Talento kombi 9-osobowy

Zaskakujący podczas jazdy, mniej praktyczny w użytkowaniu

12-07-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

To zbyt oczywiste, że 9-osobowe nadwozie będzie jednym z plusów Fiata Talento, ale wybrany do niego silnik można było ocenić dopiero podczas jazdy. Wszystkie nasze uwagi, włącznie ze sposobem dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera, dotyczą praktycznych rozwiązań zastosowanych w tym modelu.

Fiat Talento - podsumowanie testu - plusy i minusy

Plusy

Fiat Talento - plusy - dziewięć miejsc

Dziewięć miejsc

na pokładzie Fiata Talento napewno zasługuje na wyróżnienie. Tym bardziej, że nie jest to model stworzony na bazie vana tylko na platformie samochodu dostawczego. Wygodnie więc, na każdym z foteli, podróżować będą także wysokie osoby. I nawet wówczas wolnej przestrzeni będą mieli więcej niż w typowym autobusie. Do tego przedłużona oś gwarantuje dosyć obszerny bagażnik.

Fiat Talento - plusy - silnik 1.6 EcoJet Twin 145 KM

Silnik 1.6 EcoJet Twin 145 KM

jak to mocny diesel nie zachwycił swymi osiągami w mieście. Za to w trasie pokazał zupełnie inne oblicze. A pojechaliśmy i drogami wojewódzkimi i lokalnymi na Mazury, a później trasami szybkiego ruchu na Śląsk. Z każdym kilometrem komputer zwiększał zasięg zatankowanego auta. Średnia z ponad 1200 kilometrów to 7,2 litra. Duża w tym zasługa także sześciobiegowej skrzyni manualnej. Moc 145 koni mechanicznych gwarantowała odpowiednie przyspieszenie podczas manewru wyprzedzania, a przepisowe 120 czy 140 km/h osiągane było bez trudu. Szkoda, że tej jednostki nie ma już w ofercie z testowaną przez nas wersją Fiata Talento kombi.

Fiat Talento - plusy - lusterko wsteczne

Lusterko wsteczne

bezsprzecznie pomaga w wykonywaniu manewrów. Ale nie zawsze jesteśmy w stanie dojrzeć wszystkiego co znajduje się z tyłu samochodu. Dlatego jeszcze większą pomocą okazuje się kamera cofania. W testowanym wcześniej Renault Trafic jej obraz widzieliśmy na ekranie umieszczonym na kokpicie. Tutaj zastosowano inny pomysł - wyświetlacz w lusterku wstecznym. Przekątna na pewno mniejsza (zachowano przy tym wszystkie linie pomocnicze) ale przede wszystkim to bardziej ergonomiczne rozwiązanie. Obrazu - i to dosłownie - dopełnia miejsce zamontowania kamery. Na górze klapy bagażnika, tuż przy krawędzi dachu.

Minusy

Fiat Talento - minus - dostęp do III rzędu siedzeń

Dostęp do III rzędu siedzeń

jest mocno utrudniony. W testowanym modelu Fiata Talento kombi można to zrobić tylko od prawej strony. W tym miejscu znajduje się dźwignia do złożenia oparcia skrajnego fotela. Z lewej (za kierowcą) jest stałe. W praktyce, jeśli zamontujemy po przekątnej do kierującego fotelik dziecięcy czy to za pomocą pasa bezpieczeństwa czy Isofix (swoją drogą szkoda, że w 9-osobowym aucie są tylko dwie pary) tracimy całkowicie możliwość zajęcia miejsc z tyłu.

Fiat Talento - minus - sposób dezaktywacji poduszki powietrznej

Sposób dezaktywacji poduszki powietrznej

jest z założenia prosty, a przez to ma być komfortowy. Wystarczy pociągnąć do siebie pokrętło i obrócić w pożądaną stronę. Nie potrzeba do tego kluczyka od stacyjki silnika, chociaż i tak niemal za każdym razem udowadniamy, że i wtedy można tego dokonać dowolnie płaskim przedmiotem pasującym do wąskiej szczeliny wyłącznika. W rozwiązaniu Renault jest jeszcze łatwiej, co także oznacza, że może tego dokonać każda osoba bez wiedzy kierowcy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest to stosowane przez… Fiata, czyli poprzez zmianę statusu w menu komputera pokładowego.

Fiat Talento - minus - otwierana do góry klapa bagażnika

Otwierana do góry klapa bagażnika

w samochodzie dostawczym - a taki jest przecież rodowód Talento - zawsze wiąże się z ograniczeniami. Czy to przy parkowaniu prostopadłym czy w garażu musimy zachować odpowiednio więcej przestrzeni. Według naszych pomiarów to około 140 cm. Praktyczniejszym rozwiązaniem są dwuskrzydłowe drzwi otwierane na boki, które są standardem w tym modelu! Wymieniona przez nas klapa jest opcją za 200 złotych.

Dane z komputera pokładowego Fiata Talento kombi 9-osobowego:

dystans przejechany podczas testu: 1201 km, średnia prędkość: 51 km/h, średnie zużycie paliwa: 7,2 l/100 km.

TESTY | Fiat Talento kombi 9-osobowy