TESTY

Partnerzy naszych testówMaxi-CosiBritax-RomerRecaroX-landerQuinny

Bezpieczeństwo dziecka | Wyposażenie samochodu | Fiat Tipo kombi

Dziecko w Fiacie Tipo kombi - wyposażenie samochodu

05-12-2019 | tekst: Maciej Kalisz | foto: archiwum

Fiat preferuje w Tipo rzadko spotykany sposób dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera. Obecność w kombi elementów podnoszących bezpieczeństwo i komfort podróży dzieci jest podobna, ale nie identyczna jak w sedanie i hatchbacku.

TESTY | Dziecko w Fiacie Tipo sedan - wyposażenie samochodu

DOGRYWKA | Fiat Tipo z najmniejszym bagażnikiem - hatchback

Testy - Fiat Tipo kombi - wyłącznik poduszki powietrznej pasażera

W Fiacie Tipo wyłącznik przedniej poduszki pasażera znajduje się w menu komputera pokładowego sterowanego z koła kierownicy. Dostęp do niego możliwy jest po uruchomieniu systemów pokładowych. Po ustawieniu odpowiedniego statusu należy potwierdzić wybór wciśnięciem ON lub OFF.

Testy - Fiat Tipo kombi - sygnalizacja odłączonej poduszki powietrznej pasażera

Na środkowym panelu kokpitu znajduje się tylko jedna dioda - informująca o dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera. Zostaje ona podświetlona przez cały czas pracy silnika.

Testy - Fiat Tipo kombi - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej po stronie pasażera

Ostrzeżenie przed ustawieniem na miejscu pasażera fotelika dziecięcego w pozycji tyłem do kierunku jazdy przy aktywnej poduszce powietrznej ma formę uniwersalnych piktogramów.

Testy - Fiat Tipo kombi - ostrzeżenie na osłonie przeciwsłonecznej po stronie pasażera

Znalazły się one po obu stronach osłon przeciwsłonecznych pasażera.

Testy - Fiat Tipo kombi - top-tether

W plecach oparć kanapy, za skrajnymi miejscami, znalazły się dodatkowe uchwyty do mocowania fotelików dziecięcych typu Isofix.

Testy - Fiat Tipo kombi - mocowania do fotelików dziecięcych typu Isofix

Każdemu odpowiada para mocowań Isofix (i-Size). Umieszczono je głęboko pomiędzy siedziskiem i oparciem kanapy.

Testy - Fiat Tipo kombi - blokada sterowania bocznymi szybami

Standardem wyposażenia każdej wersji Fiata Tipo są elektrycznie sterowane szyby w przedniej parze drzwi. W tylnej w poziomach Pop i Street wymagają dopłaty 500 złotych, w pozostałych to także standard.

Panel do sterowania bocznymi szybami znajduje się w drzwiach kierowcy. Przednie opuszczane są automatycznie, ale już przy podnoszeniu przycisk tej po stronie pasażera trzeba przez całą operację musi być wciśnięty. Po stronie kierowcy unosi się automatycznie i ma zabezpieczenie przed przypadkowym przycięciem palców.

Tylne szyby opuszczają się i podnoszą sekwencyjnie.

Na panelu w drzwiach kierowcy znajduje się przycisk do blokady sterowania wszystkimi szybami.

Testy - Fiat Tipo kombi - blokada otwarcia tylnych drzwi od środka

Blokada możliwości otwarcia tylnych drzwi od środka jest manualna. Przełącznik umieszczono po wewnętrznej stronie ramy drzwi. Do zmiany jego położenia potrzebny jest płaski przedmiot pasujący do wąskiej szczeliny.

Testy - Fiat Tipo kombi - tapicerka materiałowo-skórzana w wersji S-Design

Wnętrze Fiata Tipo w topowej wersji S-Design ma ciemną tapicerkę tekstylną łączoną ze skórą. Tym drugim materiałem pokryto plecy foteli, co ułatwia usuwanie z nich zabrudzeń pozostawionych przez buty dzieci podróżujących na kanapie.

Testy - Fiat Tipo kombi - przyciemniane szyby z tyłu

Przyciemniane szyby boczne i tylna to standard wyposażenia jedynie w testowanej wersji S-Design.

W pozostałych wymagają dopłaty 500 złotych. Dostępne są także w Pakiecie Styl (dodatkowo 16-calowe felgi i światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów) za dopłatą 2500 złotych.

Testy - Fiat Tipo kombi - środkowy podłokietnik kanapy

Składany podłokietnik tylnej kanapy jest opcją. W każdej wersji wyposażenia trzeba do niego dopłacić 600 złotych lub wybrać Pakiet Comfort Plus (regulacja podparcia lędźwiowego w fotelu kierowcy i dywaniki pod nogi z przodu) za 1000 złotych.

Podłokietnik ma w przybliżeniu 16 cm szerokości i 31 cm długości i lekko opada w dół. Ma wysuwany jeden uchwyt na napoje, w jego konstrukcji brakuje otworu do przewożenia dłuższych przedmiotów w bagażniku.

Testy - Fiat Tipo kombi - podłączenie urządzeń multimedialnych

Zasilanie urządzeń multimedialnych umilających dzieciom podróż można podłączyć poprzez jedyny port USB znajdujący się pod środkową konsolą kokpitu. Obok znalazło się gniazdo 12V (drugie w bagażniku wymaga dopłaty 150 złotych) i wejście typu mini jack.

Multimedia można podłączyć do pokładowego systemu audio poprzez Android Auto lub Apple CarPlay. Funkcja ta oferowana jest w wersjach Mirror, Lounge i S-Design. Zaś jako opcja (850 złotych) tylko w Easy. Za to bluetooth dostępny jest w każdym poziomie wyposażenia.

Testy - Fiat Tipo kombi - linki zabezpieczające przewożone w bagażniku przedmioty

W bagażniku Fiata Tipo kombi znajdują się cztery uchwyty do mocowania siatki lub linek zabezpieczających przewożone przedmioty.